Umění slaďovat práci a rodinu

18. 1. 2024

Slaďování práce a rodiny je nikdy nekončící proces. Jde v zásadě o to, jak v omezeném čase s omezenými zdroji zvládnout zhruba dvakrát tolik, co jste měli stihnout před tím, než jste měli děti, a ještě si ušetřit čas pro sebe, partnera a přátele.

Průvodce zákony pro rodiče 2024

Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!

Dá se vůbec práce a rodina uspokojivě sladit?

Nabízejí se dvě odpovědi – ne, pokud tím myslíte dělat obojí naplno tak jako postaru; a ano, pokud jste ochotní neustále hledat kompromisy a nová řešení. Znamená to i dělat spoustu chyb, ze kterých je pak třeba vytěžit poučení a nový postup, který ani tak nemusí být dokonalý (a možná není ani lepší než ten předchozí). Také to často znamená konfrontaci, kdy musíme jít na hranice možností svých i ostatních lidí a hledat, co je ještě únosné. Znamená to i důkladně vybírat, co si ponechat a čeho se vzdát, včetně hodnot, které jsme považovali za prověřené a důležité.

Mít děti na nás klade značné nároky

a někteří se z toho důvodu rozhodují rodičovství odložit, anebo případně děti nemít vůbec. Předpokládáme, že pokud jste sáhl/a po této příručce, do posledně uvedené skupiny nepatříte, protože rodičem už jste. V tom případě už zřejmě taky víte, že rodičovství rozhodně není lehké.

Děti potřebují péči, která je nejen časově intenzivní, ale i citlivá vůči jejich potřebám, a některé zvyklosti rodičů prostě musí dočasně ustoupit do pozadí. Bez dětí je život – upřímně řečeno – v mnohém jednodušší a méně náročný. A přesto – klobouk dolů – jste se rozhodli do toho jít! Odměnou vám jsou nejen zážitky, které jinde nezískáte, ale i určitá osobní zralost a moudrost, spojená se zvládnutím výzev rodičovství.

Aktivně vychovávat děti je také úžasná šance naučit se řadě nových a užitečných dovedností!

Mít děti znamená mimo jiné umět plánovat čas, zvládat zásady logistiky, dokázat pružně a rychle reagovat, trpělivě vysvětlovat a nacházet nové zdroje. Slaďovat práci a rodinu je jedním z prubířských kamenů, na kterých si můžete vybrousit to, co už umíte, k ještě větší dokonalosti.

V této kapitole vám předkládáme několik tipů, jak rodinný a pracovní život slaďovat co nejúspěšněji.

Aplikace growing

Váš praktický, vlídný a informacemi nabitý průvodce od porodu až do třetích narozenin vašeho potomka.

Webová poradna pro rodiče

Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče.   - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky

Na co se připravit

Vyjednali jste si po rodičovské zajímavou práci (u starého či nového zaměstnavatele) a sehnali místo ve školce pro své dítě? Gratulujeme! Tím ale otázka slaďování rozhodně nekončí, ba naopak. Většina rodičů krátce po návratu do práce zjistí, že je zaměstnání velmi pohlcuje, ať chtějí, nebo ne. Je to podobné, jako když se narodí první miminko – všechno je nové a úplně jinak a je třeba se zaměřit na naučení a zvládnutí řady nových úkolů. A vše ostatní jde tak trochu stranou. Změna čeká i dítě, které nastupuje do školky či do jiné denní péče. Je proto lépe neplánovat na dobu návratu do práce další velké změny, jako například stěhování.

Pokud jste se během rodičovské věnovali jen rodině, vaše děti a partner/ka se pravděpodobně budou cítit trochu odstrčení a možná i zavalení svými vlastními novými úkoly. Je běžné, že rodič, který čerpá rodičovskou dovolenou, na sebe převzal i většinu domácích povinností – a ty je teď třeba znovu přerozdělit, pokud se nechcete během několika týdnů zhroutit. Víkendy je lepší trávit společně tak, aby vás to bavilo, než se snažit dohnat pracovní i úklidové resty. To vám dá prostor nejen dobít energii, ale i společně zjistit, jak jsou na tom ostatní. Máte-li víc dětí, najděte si čas pro každé zvlášť – třeba cestou do obchodu nebo při společném vaření.

Mnoho rodičů vracejících se po rodičovské do práce trápí i to, jak na jejich návrat budou reagovat kolegové či zaměstnavatel. Tady záleží na tom, jaký je duch a složení pracovního týmu. Narušíte-li zavedené zvyklosti (při brzkém návratu do práce, otcovské rodičovské či v bezdětném týmu), nemusí být reakce ostatních vždy chápavá. Nejdůležitější ale je, abyste se cítil/a jako dost dobrý rodič a zároveň jako kompetentní profesionál – okolí často naše pochybnosti o sobě vycítí a reaguje na ně odmítáním.

Zaměstnavatel vás najímá kvůli vašim profesním dovednostem a vaše rodinná role je pro něj vedlejší. Přesto je rodičovství od práce v praxi neoddělitelné. Stejně jako potřebujete pauzy na svačinu a oběd, potřebujete i pracovní podmínky, které vám umožní odvádět profesionální výkon, a přitom dostát i své rodičovské roli.

 • Pozor: Podobně jako vašeho nadřízeného nezajímají podrobnosti vašeho zažívání, pokud splníte svou práci, není ani v tomto případě vhodné ho zásobovat podrobnostmi o tom, jak se Kubíčkovi nelíbí ve školce. Rozhovor o podmínkách pro slaďování by se měl nést v duchu „za jakých podmínek můžu zvládnout to, na čem jsme domluveni“.

Předpoklady úspěšného slaďování

Čas je důležitý zdroj a právě pracujícím rodičům se ho dostává nejméně. Plánovat čas je věda, kterou se zabývají obsáhlejší publikace, než je naše. Stručně – získáte víc času, pokud:

1

Omezíte „junkové“ aktivity. (Vy víte, co myslíme – čas u televizních seriálů, u Facebooku, časopisů, zpráv na internetu či tlachání se sousedkou nebo na telefonu, od kterého se nemůžete odtrhnout.) Berte je jako čokoládu – při dietě stačí jen kousek, nemusíte sníst hned celou tabulku.

V případech těžké závislosti pomůže kuchyňský budík nastavený na pět či deset minut, na internetu lze návykové webové stránky zablokovat nebo povolit jen na omezenou dobu. (Aby se z internetu nestal zlý pán, vyzkoušejte doplňky internetových prohlížečů, jako StayFocusd, Freedom, Self Control nebo One Tab.)

2

Stanovíte si priority a podle toho naplánujete činnosti. Ty s nízkou prioritou prostě vypusťte, odmítejte udělat či delegujte, nebo začleňte do pravidelné rutiny, abyste je dělali automaticky (např. úklid, nákup či praní). Všechno sami udělat nemůžete.

3

Máte přehled o svém časoprostoru. Přehledný plánovací kalendář pro celou rodinu spolu s osobním diářem synchronizovaným s partnerem pomohou udržet v plánech pořádek a hlavu čistou. Máte-li více dětí, vyrobte si na začátku školního roku týdenní rozvrh toho, kde kdo kdy je. Věci a prostor kolem vás by měly být funkční či příjemné, ne takové, kde se usazuje prach na staré plány a neoblíbené dekorace.

4

Máte jasné dlouhodobé cíle, kterých chcete dosáhnout (ano, mluvíme o tom, kde chcete být např. za deset let), a hodnoty, kterých se držíte. Ty pak určují vaše priority a usměrňují vaše aktivity.

5

Nejste maximalisté ve všem, co děláte. Některé oblasti vyžadují občas vaši naprostou pozornost a úsilí, ale určitě ne všechny a stále. Zároveň jste předvídaví a nenecháte se stresovat doháněním úkolů na poslední chvíli.

6

Jste flexibilní a připravení své cíle a priority přehodnotit, pokud se okolnosti změní.

7

Respektujete své biorytmy – nejvíc práce zvládnete v době, kdy máte výkonnostní maximum. Pro většinu lidí to jsou první hodiny po příchodu do práce.

8

Čas od času plánování a snažení vypustíte, protože nemůžete dlouhodobě fungovat jako robot.

Nezapomeňte, že nemusíte být na všechno sami. Rodiče na rozdíl od bezdětných umí prokazatelně lépe využívat svou síť sociální opory – to znamená, že i vy! Možná jste to ale ještě nezkusili. I když prarodiče jsou nedostupní, kolem vás je spousta lidí, kteří vám mohou pomoci, a vy jim.

I malé děti mohou mít své pravidelné povinnosti. Klíčem je dát jim zodpovědnost za určitou činnost, např. prostírání stolu před každou večeří. Stejně tak i ostatní členové rodiny. Pokud můžete pustit z hlavy úklid koupelny, protože ji má na starosti vaše školou povinné dítě, nebo luxování, které má na starosti manžel/ka, uleví se vám – pokud vydržíte a nezačnete to dělat za ně (případně nevybíravě je upozorňovat, že jsou lajdáci, pokud jejich práce nesplňuje vaše požadavky).

Pokud si to můžete dovolit, uvažujte o placené výpomoci v domácnosti či v denní péči o děti, zvláště záleží-li vám velice na uklizeném bytě a vyžehleném prádle. Peníze jsou prostě další zdroj, který můžete vyměnit za čas – nejen na práci, ale i na děti, na partnera či na sebe.

Navazujte přátelské vztahy s lidmi kolem sebe a neostýchejte se na ně obrátit s prosbou o pomoc.

Zvláště přidáte-li nabídku hlídání na oplátku, rodič školkového kamaráda vašeho dítěte vám pravděpodobně ochotně vyzvedne a pohlídá dítě v případě, když se musíte zdržet v práci. Pokročilí mohou do sítě své sociální opory začlenit starší sousedku, jejíž vnoučata žijí daleko, a adoptovat ji jako náhradní babičku.

Stejně jako čas a peníze, i svou energii můžete považovat za cenný zdroj. Abyste se co nejvíc „nabili“, vyplatí se myslet na některé zdánlivě banální věci. Nezapomínejte především na lidi kolem sebe – na partnera, přátele a známé. Někdy nám prokazování vzájemné náklonnosti připadá nadbytečné nebo na něj už nemáme energii. Úsměv, milá slova či malá pozornost, které lidem kolem sebe dáváme, se nám ale vrátí zpět v době, kdy nám není nejlépe. Dokonce i výzkumy ukazují, že ve společnosti milých lidí je nám tepleji!

Zvláštní pozornost věnujte partnerskému vztahu. Od jeho kvality se odvíjí nejen rodičovská péče, ale i podpora, kterou máte pro zvládání profesní a rodičovské role. Pokud přátelství a známostem stačí většinou „zalévání“ vlídným chováním, partnerský vztah je náročnější, trochu jako strom – někdy je potřeba i bolestivější konfrontace a ústupků na obou stranách, aby mohl růst dál. Nebojte se oslovit partnerského poradce, pokud jste se ocitli ve slepé uličce.

Myslete i na sebe – nemůžete dávat ostatním, pokud sami nemáte z čeho. Ačkoli to zní jako klišé, nezapomínejte na kvalitní jídlo a dostatek pohybu. Vytvořte si své příjemné rutiny odpočinku a obnovy energie.

První pomoc

Ačkoli můžeme být velmi flexibilní a přizpůsobiví, své kapacity donekonečna nenatáhneme. Zvláště když dlouho jedeme naplno, můžeme se začít cítit neobvykle unavení, bez chuti do toho, co nás jindy bavilo, nebo naopak podráždění a nervózní. To je signál, že dlouhodobě víc dáváme, než dostáváme, že některé naše potřeby jsou dlouhodobě zanedbávané, a je tedy třeba něco v životě změnit – ať už naši životosprávu, denní rutinu, či očekávání od sebe samotných. Partner či přátelé nás mohou obvykle upozornit, že se s námi něco děje, a pomoci nám nebo je možné využít psychologického poradenství. Nemusíme ale čekat na pomoc zvenčí a první změny můžeme začít dělat hned.

Nejprve si uvědomte, co vám chybí – jste ve stresu a potřebujete se uvolnit a jasně myslet, anebo naopak máte útlum a potřebujete chytit druhý dech? Nebo jste prostě celkově vyčerpaní? V posledním případě se zamyslete nad tím, co změnit, kde ubrat a kde naopak přidat, abyste nabrali síly; pro první dvě situace vám možná pomohou naše opatření pro slaďovací první pomoc, vybraná z tipů posbíraných na seminářích Aperio pro rodiče.

Jak z nich vybírat?

„První pomoc“ by měla představovat úplně jiný typ zážitku než každodenní život. Pokud pracujete především duševně, zkuste něco dělat rukama. Pokud přemýšlíte a jste většinu času ponoření do sebe, zaměřte se na svět kolem sebe. Věnujete-li se v práci pocitům svých klientů, vezměte do ruky literaturu faktu (samozřejmě že z úplně jiného oboru, než je ten váš – což možná vysvětluje oblíbenost knih o vesmíru).

Také myslete na to, zda potřebujete právě hladinu energie zvýšit (stimulanty), či se naopak zklidnit.

 1. Teplé jídlo – dodá tělu živiny, zklidňuje mysl.
 2. Čaj, káva, čokoláda pro nouzové dobití energie a rychlou stimulaci. Pozor: Jste-li příliš unavení, působí právě opačně.
 3. Fotografování očima – vybírejte si krásné věci (stromy, květiny, stavby, hrající si a nekřičící děti) a zaměřujte se na jednotlivé detaily, podobně jako byste si prohlíželi třeba zajímavý obraz či sochu. Stejně tak můžete zkusit intenzivně vnímat (a vychutnat si) ostatní věci kolem sebe. Pomáhá v hektických dnech, kdy je třeba zpomalit.
 4. Masáž – ideálně někým dalším, ale automasáž obličeje či jemné poštípávání hřbetů rukou je také uvolňující a hlavně připomene, že máte tělo, nejen hlavu.
 5. Aromaterapie – vůně kávy či vanilky zmírňuje pocit stresu, a přitom neuspává.
 6. Krátký, ale intenzivní pohyb na čerstvém vzduchu, který si můžete vychutnat (tedy nikoli běh do školky na poslední chvíli).
 7. Narovnejte ramena a napřimte se, uzemněte se pevným kontaktem nohou s podlahou, zhluboka dýchejte do břicha (nikoli do hrudníku či ramen) s důrazem na pomalý, rovnoměrný výdech. Vědomě se usmívejte – úsměv může navodit pocit pohody a spokojenosti, naopak zasmušilý, stažený výraz vede k pocitům stresu a nepohody.
 8. Krátký spánek nebo odpočinek vleže, třeba i uprostřed dne.
 9. Hudba – buď dynamická, nebo naopak uklidňující – může pomoci naladit se podle situace. Dejte pozor i na hluk kolem sebe a na to, jak vás ovlivňuje.

Otcové

Podle titulků v médiích to může vypadat, že slaďování je výlučně ženská záležitost, která jim umožňuje pracovat a přitom mít rodinu – a mužů se tedy vůbec netýká. Opak je ale pravdou.

Ačkoli opatření pro slaďování práce a rodiny využívají častěji matky, součástí rodiny jsou přece i otcové. Jejich role je dnes čím dál častěji mnohem rozmanitější než jen finanční zajištění rodiny a večerní čtení pohádek dětem. Opatření pro slaďování jsou proto určená i pro muže. Patří mezi ně nejen otcovská dovolená, ale i flexibilní formy práce. Někteří tátové se mohou potýkat dokonce s opačným problémem. Rádi by se do péče o děti víc zapojili, ale je pro ně těžké najít v rodině svůj prostor. Co s tím?

Ačkoli ženy rády proklamují, že jejich partner se do péče o děti či o domácnost málo zapojuje, někdy si neuvědomí, že mu k tomu nedají příležitost, anebo výsledek jeho snažení přímo či nepřímo zkritizují.

Po řadě let, kterou strávily péčí o rodinu, je také těžké dělit se o něco, na co jsou pyšné a co jim jde. Dobrý nápad je zapojit se co nejdřív, ale s citem – pro některé novopečené maminky může být zvlášť v citlivém poporodním období partnerova pomoc signálem, že ona sama něco nezvládá.

Ne každého také baví s dětmi stavět donekonečna kostky či skládat puzzle. Nejjednodušší je přibrat děti k činnosti, která baví vás – ať už to jsou cyklovýlety po okolí, návštěvy koncertů či kutění v dílně. Sdílet s dětmi věci, které máme rádi, je ze začátku náročnější, ale velmi naplňující.

Inspirace

 • Internetová stránka www.flylady.net – velmi důsledný návod, jak si nenechat domácnost přerůst přes hlavu; lze stáhnout i aplikaci.
 • Fabulous – Motivate me! Aplikace pro chytré telefony, i v neplacené verzi obsahuje moduly na zvýšení energie a řízení času. Je založená na výsledcích výzkumů o způsobech zvýšení vlastní efektivity.
 • Alison Mitchel: Příručka pro zoufalé matky. Fragment, 2008
 • Aplikace Growing - pomocník pro rodiče dětí do tří let

Bezplatné on-line kurzy pro rodiče, které připravilo Aperio:

Více k tématu najdete v e-booku Průvodce zákony

Na více než 300 stránkách najdete vzory smluv a žádostí, příběhy rodičů a konkrétní doporučení, jak v různých situacích postupovat.

Webová poradna pro rodiče

Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče.   - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky

Chci dostávat pravidelné info od Aperio

Darujte rodičům oporu a dětem klid
Nastavení souborů cookies
Cookies jsou malé textové soubory ukládané do zařízení návštěvníka našeho webu. Slouží například k zajištění technického fungování webové stránky a pro statistické a analytické účely.  Technické cookies soubory zajišťují fungování a ochranu našeho webu a nelze je vypnout. Analytické soubory funkci webu zlepšují, ale můžete je v Individuálních preferencích vypnout.