1. 2. 2023
Přehledné a čtivé shrnutí právních předpisů souvisejících s rodičovstvím. Nebojujte se zákony, využijte je ve svůj prospěch!
(dále také jen ,,příspěvek na podnikání“)
Příspěvek na podnikání může být poskytnut jako návratný příspěvek, jako příspěvek na úhradu úroků z úvěru nebo jako jiný účelově určený příspěvek, např. na vybavení prodejny jako nově zřízeného pracovního místa OSVČ. Příspěvek na podnikání nelze použít např. na nákup zboží či materiálu, placení nájemného, leasingu, sociálního a zdravotního pojistného apod.
Uchazeč pro přiznání příspěvku na podnikání musí splnit následující podmínky:
Při rozhodování v případě příspěvku na podnikání přihlíží úřad práce zejména k míře nezaměstnanosti v místě vzniku nového pracovního místa, ke kvalitě podnikatelského záměru, k nákladům souvisejícím se zřízením nových míst. O použití příspěvku uzavírá úřad práce s uchazečem dohodu.
Obraťte se na naši právní poradnu. Svůj dotaz můžete s odborníky probrat osobně, telefonicky nebo ho položit online ve webové poradně. Vždy zcela zdarma.
Příspěvek na podnikání může být přiznán maximálně ve výši šestinásobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku, která je pro aktuální kalendářní rok upravena ve Sdělení MPSV. Výše příspěvku je závislá na míře nezaměstnanosti v regionu.
V případě nižší míry nezaměstnanosti v příslušném regionu, než kolik je průměrná nezaměstnanost v ČR, může příspěvek činit maximálně čtyřnásobek shora uvedené průměrné mzdy, tj. 157 224 Kč. Pokud dosahuje nezaměstnanost v regionu alespoň průměrné nezaměstnanosti, může příspěvek činit až šestinásobek shora uvedené průměrné mzdy, tj. 235 836 Kč.
Překlenovací příspěvek může úřad práce na základě dohody poskytnout OSVČ, která přestala být uchazečem o zaměstnání a které byl poskytnut příspěvek na podnikání (příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro OSVČ). Překlenovací příspěvek („na rozjezd podnikání“) se poskytuje na úhradu provozních nákladů, které vznikly a byly uhrazeny v období, na které je překlenovací příspěvek poskytnut.
Překlenovací příspěvek lze použít na úhradu provozních nákladů, které vznikly a byly uhrazeny v období, na které je překlenovací příspěvek poskytnut. Za provozní náklady se považují nájemné a služby s ním spojené, náklady na dopravu materiálu a hotových výrobků, náklady na opravu a údržbu objektu, ve kterém je provozována SVČ, pokud je tento objekt ve vlastnictví OSVČ, a náklady související s provozováním SVČ.
Příspěvek se poskytuje nejdéle na dobu 5 měsíců a jeho měsíční výše činí maximálně 0,25násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předchozího kalendářního roku, která je pro aktuální kalendářní rok uvedena ve Sdělení MPSV.
Je třeba podat žádost o překlenovací příspěvek a žádost o příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa uchazečem o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti. Příspěvek není nárokový. O jeho poskytnutí uzavírá úřad práce dohodu s OSVČ. V případě, že nejsou splněny všechny podmínky jeho poskytnutí nebo byl použit na jiné než vyjmenované provozní náklady, je v dohodě stanovena povinnost příspěvek vrátit.
Na téměř 300 stránkách najdete vzory smluv a žádostí, příběhy rodičů a konkrétní doporučení, jak v složitých situacích postupovat.
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
6. 3.
31. 3.
+1
Podpůrný program pro (sólo) rodiče
Objev—svůj hlas
30. 10.
Podpůrný program pro rozcházející se rodiče a jejich děti
Rozchodem—rodina nekončí
E-learning
Čas pro rodinu —slaďování práce a rodiny
E-learning
Objevte své silné stránky—Seberozvojový online kurz pro rodiče
E-learning
Rozchodem rodina nekončí— E-learning
Podpůrný program pro sólo mámy
Sama—ale silná
7. 10.
Podpůrný program pro sólo rodiče a jejich děti
Naberte—dech
Poradíme vám, jak dětem přechod do školy ulehčit a na co si dát pozor.
Číst celý článek
Vysvětlíme, co vede k dětskému odmítání, a poradíme, jak to změnit.
Číst celý článek
Rekvalifikace může být dobrý způsob, jak získat lepší práci. Jaké máte možnosti a jak můžete získat podporu při rekvalifikaci se dozvíte v článku.
Číst celý článek
Vše, co potřebujete vědět.
Číst celý článek
Tipy, jak rodinný a pracovní život slaďovat co nejúspěšněji.
Číst celý článek
Jste státní zaměstnanec a pečujete o dítě nebo se chystáte na mateřskou či rodičovskou? Přečtěte si, na co máte nárok.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli