28. 1. 2022
Možnostmi a limity jednotlivých typů péče o děti po rozvodu se zabývala advokátka Jana Tomešová, členka Unie rodinných advokátů. Existují tři typy péče: péče jednoho z rodičů, střídavá péče a péče společná. Pokud se rodiče dohodnou na společné péči, soud už v rozsudku neřeší výživné ani úpravu styku. Spory mezi rodiči pak pomáhá řešit sepsání podrobné dohody. Pokud společná péče nefunguje, je možné ji zrušit odvoláním souhlasu a lze ji změnit na střídavou nebo péči jednoho rodičů.
Jak probíhala práce s rodiči v rámci programu Rozchodem rodina nekončí představili účastníkům kulatého stolu terapeutka Markéta Masopustová a lektor Jan Látal, kteří se museli potýkat kvůli pandemii s online formou setkání. Velké rozdíly byly v práci s mužskou a ženskou skupinou. Edukace rodičů se přizpůsobila potřebám dané skupiny a lektoři se často zaměřili na opečovávání a terapii. Za velký přínos programu považují to, že vznikl prostor pro sdílení mezi účastníky.
Za prací s dětskou skupinou se ohlédla psycholožka a lektorka dětské skupiny Lucie Doležalová. Celkem se realizovalo sedm online setkání, která vyžadovala velmi pečlivou přípravu. Lektorky se snažily děti zapojit, hrály s nimi hry, díky nimž se učily mj. poznávat svoje emoce. Vysvětlovaly jim, co rozvod vlastně znamená, co je čeká, koho můžou požádat o pomoc apod. Závěrečným výstupem práce s dětmi byly vzkazy, které děti napsaly rodičům.
Psycholožka a psychoterapeutka Kateřina Herrmannová popsala, co prožívají lidé procházející rozpadem rodiny. Je to krizová situace vyvolávající stres. Rodiče ale často péči o sebe a své duševní zdraví zanedbávají. Chronický stres však má dopady na fyzické i psychické zdraví.
I provázející odborníci by podle Kateřiny Herrmannové neměli zapomínat na sebepéči, protože mohou mj. projektivně prožívat podobnou zátěž jako jejich klienti a hrozí u nich riziko syndromu vyhoření. Sebepéče je tedy nutností i pro ně. Větší efekt přitom mají každodenní drobnosti než nárazové akce, např. procházky v přírodě, pravidelný sport, meditace, horká vana, psaní deníku, hudba apod. Zkrátka najít si něco, co dělám jen pro sebe.
„Doteky a mazlení zabíjí strach a úzkost, které děti můžou mít,“ zdůraznila Broňa Hradecká, psycholožka a certifikovaná aromaterapeutka, která se zaměřuje mj. na dětské masáže. Ty jsou skvělým nástrojem pro posílení vazby mezi dítětem a rodičem, vytvářejí pocit bezpečí a významně prohlubují citový vztah. Můžou se stát každodenním rituálem, i krátká desetiminutová masáž denně má velmi pozitivní účinky. Obzvlášť v náročném období rozvodu.
Praktické informace o rozchodu a rozvodu, důležité pojmy, inspirace, kontakty.
Zadejte svůj dotaz online v naší právní a psychologické poradně pro rodiče. - Pracovní a rodinné právo - Sociální zabezpečení rodiny - Psychologické otázky
Text: Tereza Kochová
Realizováno v rámci projektu Rozchodem rodina nekončí, OPZ, ESF. Reg. č. projektu CZ.03.2.X/0.0/0.0/17_076/0011462
Zjistila analýza dat z Průvodce porodnicemi.
Číst celý článek
Analýza dat z Průvodce porodnicemi Aperio
Číst celý článek
Pandemie naplno odhalila, jak důležitá a nepostradatelná péče je a jak málo si jí společnost váží. Jak využít skrytý potenciál péče a vrátit jí její hodnotu?
Číst celý článek
Co potřebují rodiče v řízení před soudem? A jaké potřeby dětí mohou být rozvodem rodičů narušené?
Číst celý článek
A při odchodu z porodnice jsou plně kojeny pouze ¾ novorozenců. Co dalšího ukázala analýza dat z Průvodce porodnicemi?
Číst celý článek
To bylo tématem setkání odborníků v Českých Budějovicích.
Číst celý článek
Sdílejte tento článek s přáteli