Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o dítě - pojistné na zdravotní a důchodové pojištění; možnost přivýdělku; návštěva dítěte v MŠ

30.11.2016

Dobrý den,

brzy mi vyprší doba, kdy pobírám rodičovský příspěvek v nejrychlejším čerpání (tedy cca 1,5 roku, protože jsem nepobírala mateřskou). Se synem však chci zůstat doma ještě cca 1 rok, přičemž nejsem nijak vázána návratem do předchozího zaměstnání (pracovní smlouva na dobu určitou mi vypršela ještě v průběhu těhotenství). Ráda bych se zeptala, jaké jsou mé možnosti, abych byla kryta zdravotním a důchodovým pojištěním a jaká je v jednotlivých variantách možnost umístit dítě do školky či možnost přivydělávat si?

Vím, že existuje 1. možnost a tou je rozložit poslední měsíční výplatu rodičovského příspěvku do dalšího období (pravděpodobně 1 roku) a zůstat tak dále na rodičovské dovolené. V tomto případě za mě budou hrazeny odvody na zdravotní pojištění a tato doba se mi bude započítávat do celkové doby důchodového pojištění pro vznik nároku na důchod v rámci náhradní doby péče o dítě.

Nejsem si ale jistá podmínkami 2. možnosti – dokončení rodičovské dovolené se současným dobráním rodičovského příspěvku v dosavadním nastavení, kdy bych následně dále byla vedena jako OSOBA PEČUJÍCÍ O DÍTĚ DO 7? LET. Předpokládám, že zdravotní pojištění za mě bude hrazeno stejně jako v 1. možnosti, jak je to ale se ZAPOČÍTÁVÁNÍM této doby do celkové doby DŮCHODOVÉHO POJIŠTĚNÍ pro vznik nároku na důchod? Vztahuje se i na tuto možnost náhradní doba péče o dítě do 4 let jako u rodičovské dovolené? Je možnost být v tomto režimu ZAMĚSTNÁNA NA ČÁSTEČNÝ ÚVAZEK či si jinak přivydělávat? Může mé dítě navštěvovat MŠ? Liší se tato možnost nějak zásadně od 1. možnosti?

3. Je možné zůstat dále na rodičovské dovolené bez pobírání rodičovského příspěvku, ale jinak ve stejném režimu jako dosud?

Děkuji!

Dobrý den.
Předně bych Vás chtěla upozornit na skutečnost, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílné instituty. Je možné čerpat rodičovskou dovolenou a nepobírat rodičovský příspěvek nebo naopak pobírat rodičovský příspěvek a nečerpat rodičovskou dovolenou.
Rodičovská dovolená je termín pracovního práva, který označuje překážku v práci, po dobu jejíhož trvání zaměstnavatel omluví nepřítomnost zaměstnance nebo zaměstnankyně v práci. Rodičovská dovolená se poskytuje v souvislosti s péčí o dítě v rozsahu, o který zaměstnanec nebo zaměstnankyně požádá, nejdéle však do tří let věku dítěte.
Rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, jeho poskytování je upraveno v § 30 a násl. zák.č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění. Doba poskytování této dávky a tomu odpovídající výše vychází z volby rodiče.
Pokud již Váš pracovní poměr skončil, pak rodičovskou dovolenou nečerpáte.
Pokud si rozložíte čerpání rodičovského příspěvku, pak za Vás bude plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát; můžete si přivydělat s tím, že výše Vašich příjmů ani forma výdělečné činnosti není nikterak omezena; u dítěte staršího dvou let není omezena ani jeho návštěva v jeslích, mateřské škole či obdobném zařízení. Osoby pečující o dítě ve věku do čtyř let jsou účastny důchodového pojištění, bez ohledu na to, zda pobírají rodičovský příspěvek či nikoli. Účast osob pečujících o dítě ve věku do čtyř let se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Podmínkou pro to, aby se tato doba účasti na pojištění hodnotila jako náhradní doba pojištění, je, že doba pojištění trvala aspoň jeden rok. Pro vznik nároku na důchod a jeho výši se náhradní doba pojištění hodnotí stejně jako doba pojištění.
Pokud byste tedy ukončila pobírání rodičovského příspěvku, pak by se ve věci účasti na důchodovém pojištění nic nezměnila; ve věci pojistného na zdravotní pojištění platí, že stát je plátcem pojistného za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Z uvedeného vyplývá, že v tomto případě je omezena návštěva dítěte v předškolním zařízení i poté, co dovrší věku dvou let a dále je omezena výdělečná činnost rodiče; příjmy z dohody o provedení práce do 10 tis. měsíčně však mít lze.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO