Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: výpověď v době čerpání dovolené

24.09.2016

Dobrý den,
1. dítě = červenec 2012 až leden 2013 = PPM, následně 3 roky tj. do 10.9.2015 na rodičovské dovolené. Od 10.9.2015 do 13.3.2016 - pracovní neschopnost - rizikové těhotenství. Od 14.3.2016 do 25.9.2016 pobírám PPM na 2. dítě.
Nyní chci požádat svého zaměstnavatele o čerpání dovolené za rok 2016 tj. 20 dnů, bezprostředně navazující na Mateřskou dovolenou a po té budu čerpat rodičovskou dovolenou.
Zaměstnavatel mi chtěl dát výpověď pro nadbytečnost již po prvním dítěti. Jenže jsem nastoupila na neschopnost a po té na mateřskou s druhým dítětem.
Mám otázku: zda mi může dát zaměstnavatel výpověď při čerpání dovolené (mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou) ? A z čeho se mi potom bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti po skončení čerpání rodičovské dovolené? Nebo jestli je v mém případě výhodnější čerpat krácenou dovolenou až po skončení rodičovské dovolené, aby mi vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, který by se počítal z mé mzdy dle pracovní smlouvy na dobu neurčitou u mého zaměstnavatele. Děkuji.

Dobrý den,

v době čerpání dovolené nejste skutečně chráněna proti výpovědi ze strany zaměstnavatele.
Ovšem, výpověď ze strany zaměstnavatele můžete obdržet pouze ze zákonem stanovených důvodů uvedených v §52 zákoníku práce. Bude-li dána výpověď ze zákonných důvodů,skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, ta činí zpravidla 2 měsíce a počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v tzv. ochranné době, tj. mj. v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, v době těhotenství, v době čerpání mateřské a rodičovské dovolené. Byla-li dána zaměstnanci výpověď před počátkem ochranné doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout v ochranné době, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává; pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnanec sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá. Pokud by Vám zaměstnavatel dal výpověď v době čerpání dovolené, tak pracovní poměr by Vám trval po celou dobu rodičovské dovolené a skončil by až po doběhnutí výpovědní doby po skončení rodičovské dovolené.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců.
Pokud byste ukončila pracovní poměr bez odpracování jediného dne u zaměstnavatele. a Vaší poslední činností by byla náhradní doba tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, tak se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2016 tedy první dva měsíce ve výši 3 886 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 109 Kč a poslední měsíc 2 850 Kč měsíčně.)

Pokud po skončení rodičovské dovolené nastoupíte do zaměstnání (třeba i ve výpovědní době) a budete pobírat mzdu, pak výše podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2016 tedy maximálně 15 024 Kč).
Pokud bylo uchazeči vyplaceno odstupné z posledního zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti obdrží teprve poté, co vyprší doba odpovídající výši odstupného.

Pokud byste čerpala dovolenou až po rodičovské dovolené, pak se uplatní pravidlo, že pokud v příslušném roce, za který vznikl nárok na dovolenou, zamešká zaměstnanec z důvodu čerpání rodičovské dovolené či pracovní neschopnosti více než 100 dnů, bude se dovolená krátit dle pravidla, že nárok na dovolenou se krátí za prvých 100 zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu (což by byl Váš případ) a za každých dalších 21 zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu.

Právní úprava:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, v platné znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO