Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: doplácení rozdílu mezi rp v různých státech

02.09.2016

Dobrý den, moc bych Vás chtěla požádat o radu. Do listopadu 2016 budu pobírat PPM, už v říjnu bychom se chtěli s manželem přestěhovat na Slovensko na celou dobu trvání rodičovské dovolené, manžel tam má trvalý pobyt a bude tam pracovat. Já mám pracovní poměr v Čechách na dobu neurčitou, trvalý pobyt rovněž v ČR a mám nárok na volbu délky trvání RP. Vím, že si mám žádat o RP na Slovensku, ale tam je pouze ve výši 203 euro. Moje otázka se týká toho, zda bych měla nárok na doplatek rozdílu výše RP, když bych měla zájem o dvouletou variantu. Jaké papíry bych si měla vyřídit a co doložit?
Předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Vážená paní,
v rámci EU se pro poskytování dávek uplatňují tzv. Pravidla přednosti.
Pravidla přednosti:
většinou za vyplácení dávek odpovídá ta země, kde nárok vaší rodiny vyplývá ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti.
Vyplývá-li váš nárok na dávky ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti v obou uvažovaných zemích, je za poskytování dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň také pracuje jeden z rodičů. V ostatních případech je odpovědná ta země, kde budou dávky nejvyšší.
Vyplývá-li váš nárok v obou zemích z vyplácení důchodu, je za vyplácení dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň jeden z rodičů pobírá důchod. V ostatních případech je to ta země, kde máte pojištění nejdéle, nebo kde máte nejdéle bydliště.
Pokud jsou dávky, které dostáváte z tzv. primární země, nižší než ty, které byste dostávali z tzv. země sekundární, kde na ně máte rovněž nárok, sekundární země vám bude platit doplatek, který odpovídá rozdílu mezi těmito dávkami. Tímto způsobem je zajištěno, že budete dostávat plnou výši dávek, na kterou máte nárok.
Pokud váš nárok vyplývá ze skutečnosti, že v obou zemích máte bydliště, odpovídá za dávky ta země, kde žijí vaše děti.
O rodinné dávky můžete zažádat v kterékoli zemi EU, kde vy nebo druhý rodič vašich dětí máte na dávky nárok. Příslušný úřad v zemi, ve které jste žádost podali, se obrátí na všechny země, které jsou ve věci vašeho případu příslušné.
Pokud o dávky zažádáte v jedné zemi ve stanovené lhůtě, bude se mít za to, že jste žádost podali včas v kterékoli jiné zemi EU, ve které máte na rodinné dávky nárok. Vyplácení dávek, na které máte nárok, vám nemůže být zamítnuto jen proto, že země, kde jste podali žádost nejdříve, poslala váš spis příslušnému orgánu v jiné zemi příliš pozdě.
V případě, že primárním státem výplaty dávky byl stanoven stát, kde žije a pracuje Váš manžel, ČR je státem sekundárním z titulu Vaší výdělečné činnosti. V případě, že v ČR jsou vypláceny dávky vyšší než v primárním státě, ČR by vyplácela rozdíl mezi výší dávky, na kterou by vznikl nárok v ČR a dávkou vyplacenou v primárním státě. V ČR by Vám (po dobu Vaší výdělečné činnosti v ČR) měl být rodičovský příspěvek vyplácen do výše 220 tis. Kč. (při splnění zákonných podmínek) i po ukončení čerpání dávky v zahraničí. V rozhodnutí o ukončení rodičovského příspěvku bude stanoveno datum, ke kterému bylo ukončeno poskytování rodičovského příspěvku, s tímto rozhodnutím se pak obraťte do 8 dnů na Vaši zdravotní pojišťovnu. Informace o poskytovaných dávkách by si mezi sebou měly evropské instituce poskytovat navzájem, ale z důvodu právní jistoty můžete primární stát sama informovat.
O dávku (doplatek rozdílu RP) požádejte příslušný odbor sociálních dávek pracovního úřadu v místě Vašeho bydliště. Všechny informace si úřady vyměňují na evropských formulářích. Pokud chcete řízení urychlit, spolu s žádostí o RP doložíte kromě Vašeho občanského průkazu a rodného listu dítěte a žádosti o RP, kde doplníte údaje o EU také potvrzení o dávkách a příjmech, které máte na Slovensku, pracovní smlouvy. Konkrétní informace Vám poskytne příslušný úřad práce.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.