Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na peněžitou pomoc v mateřství

02.09.2016

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu v mém případě.

Jsem nyní v 38. týdnu těhotenství, 4.9.2016 mám planovaný termín porodu. Jsem OSVČ již cca 10 let a platím si minimálně 5 let nemocenské pojištění v minimální výši bez přerušení (také si platím minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění také bez přerušení). Jedna z mých činností jako OSVČ je administrativní práce v jedné firmě a to již 10 let. S vedením firmy jsme se domluvili na pracovní smlouvě jako HPP s nástupem od 1.6.2016 na zcela jinou prac. pozici než, kterou jsem pro ně celé roky vykonávala s tím, že tuto činnost jako osvč nepřeruším a budu ji dělat nadále a to převážně z domu. Firma byla ve složité situci, kdy ji odešla dlouhodobá zkušená zaměstnankyně z jednoho oddělení a nestačila dostatečně zaučit svoji nástupkyni, proto mi vedení firmy nabídlo vedoucí pozici tohoto oddělení s ohledem na mé dlouholeté zkušenosti ve firmě s tím, že po 6 nedělí by na MD nastoupil můj manžel a já bych nastoupila zpět do práce na tento HPP. Bohužel jsem od 20.6.2016 onemocněla se zády a PN trvala až do nástupu na MD - tedy do 9.7.2016, od 10.7.2016 jsem nastoupila na MD). Asi před týdnem prý poslala OSSZ dopis do firmy s dotazem na dodání některých dokumentů pro posouzení nároku na dávky PN a to tyto doklady: prac. smlouva, docházka v měsíci červen a náplň práce v tomto měsíci, výpis z účtu firmy, pokud mi mzdu zaslali na účet. Jelikož mzdová účetní špatně za červen vypočítala výši mzdy (zapomněla připočítat pohyblivou částku mzdy), poslala mi ještě doplatek za červnovou výplatu až ve výplatě za červenec. Toto s vysvětlením s dvojí platbou jim poslala. Paní na OSSZ ji předtím již napsala, že na MD nárok mám a že toto potřebují pro posouzení nároku na PN. Dnes přišel mzdové účetní email s tím, že dávky PN mi schválili a platbu nemocenské dnes uvolnili, ale zamítli mi nárok na MD dle §38 odst. 5 zák. č. 187/2006 Sb. Když jsem paní na OSSZ volala, sdělila mi, že prý kontrolní oddělení to dokonce konzultovalo s krajskou OSSZ a že prý se nejedná o pojištění předchozí, ale souběžné a vyjádření mi prý pošlou poštou. Vůbec to nechápu. Napadlo mne, zda by důvodem nemohlo být to, že si i nadále a to i během trvání HPP platím plné minimální zálohy na nemocenské, sociální i zdravotní pojištění (chtěla jsem si to platit v této plné výši až do konce roku 2016, abych měla jistotu, že jsem nic nezanedbala). Nebo je možné, že by to bylo z důvodu, že mne ještě firma na OSSZ nenahlásila kódem "M" jako nástup na MD? Když jsem v květnu volala na OSSZ a ZP, všude mi řekli, že nemusím nic hlásit jako vedlejší činnost, že tím, že mě firma přihlásí, tak to budou brát jako hlavní činnost ze zaměstnání a OSVČ je pak automaticky jako vedlejší činnost.

Moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,
podle mého názoru jde o dvě souběžná nemocenská pojištění a musela byste podmínky nároku splňovat v obou. Protože jste však v zaměstnání nesplnila podmínku účasti na pojištění po dobu minimálně 270 dnů, nárok na PPM Vám nevznikl, ale vznikl Vám z Vaší samostatné výdělečné činnosti, o tuto PPM byste si musela ale požádat. Domnívám se, že v tomto smyslu bude znít i rozhodnutí správy sociálního zabezpečení. Proti tomuto správnímu rozhodnutí byste pak mohla podat odvolání, pokud byste nalezla důvody, pro které byste jej považovala za nesprávné.
Je třeba Vás upozornit, že pokud budete čerpat PPM ze samostatné výdělečné činnosti, pak nesmíte po dobu čerpání dávek tuto činnost vykonávat. Nemusíte ji přerušit, ale nesmíte osobně tuto práci dělat, mohla byste po dobu čerpání dávky činnost zajistit nějakou jinou osobou - zaměstnancem a nebo spolupracující osobou.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.