Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Úprava styku s otcem

30.08.2016

Dobrý den. Jsem rozvedená, mám dvě děti (10 a 7 let). Děti mám soudem svěřeny do péče, styk s otcem upraven soudem nebyl, bylo to "dohodou". Před několika měsíci podal otec dětí k soudu návrh na úpravu styku, já jsem se k tomu vyjádřila. Stýkání dětí s otcem podporuji a nedělala jsem nikdy žádné problémy. Jenže v poslední době si otec nárokuje stále více času a je to na úkor přípravy dětí do školy, což nechce chápat.Problém nastává v momentě, kdy jsou děti nemocné- otec si nárokuje "náhradní termíny" a o prázdinách. Otec dětí má soustu koníčků a je dost volnomyšlenkářský. I když se na něčem dohodneme, čím dál častěji mění dohodu. Děti si např. odveze s tím, že si je vezme na týden a vrátí je po 3 dnech. Nebo mají být dle dohody u něj a on odjede do zahraničí provozovat koníčka horolezectví a nedá mi ani vědět. Nyní došlo k situaci (poprvé), že dle dohody měl děti dovézt v neděli večer a poslední týden před začátkem školy se měli již pomalu adaptovat a být doma a pozvolna se připravovat na školu. Také jsem měla na tento týden objednané lékařské prohlídky, logopedii (je zde dlouhá čekací doba na náhradní termín) a děti mají objednané vstupenky na dětskou akci. Chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat v případě, že mi bývalý manžel odmítl děti vydat s tím, že s ním přes prázdniny byly málo (jeho vinou, měl je u sebe, ale chodil do práce a hlídala je babička, byl s nimi odpoledne a také s ním byli na kratší dovolené). Řekl mi, ať termíny prohlídek přehlásím, že mi je doveze až za týden. Ve vyjádření k soudu jsem situaci popsala a tuto situaci tam také ještě dodatečně popsala. Jenže než bude soud, uplyne spousta času. Na OSPOD mi řekli, že se máme dohodnout. Mohu bývalému manželovi říct, když si přijede podruhé pro děti, že se obávám, že se bude situace opakovat a že počkám až do rozhodnutí soudu, který stanoví návštěvy, a děti mu odmítnout nechat odvézt s tím, např. s tím,ať se s nimi stýká za mé přítomnosti? Děti nijak neohrožuje, jsou s ním rády, i když ne úplně vždy se chtějí přizpůsobit jeho časovým požadavkům, ale vždy jsem to s dětmi nějak vykomunikovala. Bohužel mi ale v poslední době připadá, že otec dětí zkouší, jak daleko může zajít. Jeho absolutní ignorace nějakých dohod mi vadí. Nechci, aby děti využíval jako prostředek k nějakým bojům.Na druhé straně, děti potřebují nějaký stabilní režim a mě už přestalo bavit se neustále přizpůsobovat tomu, co si jejich otec usmyslí. Co mohu v této situaci dělat? Samozřejmě nechci, aby se děti s otcem nevídali, nemůže si ale přece dělat, co ho napadne. Připadá mi, že když se někde zeptám, posílají mě od jedné instituce k druhé (poradny, OSPOD, soud, policie).
Děkuji za odpověď.
S pozdravem

Dobrý den,
nyní máte již v procesu žalobní návrh na úpravu poměrů k dítěti, je tedy třeba se soustředit na to, jak u soudu situaci zpřehlednit a vyřešit. Dosud máte styk s otcem stanoven tak, že se musíte vzájemně dohodnout, to neznamená, že musíte otci vyhovět, kdykoliv on si pravidla určí, můžete tedy stanovit pravidla také Vy, jen je třeba vždy počítat s tím, že se dosavadní průběh styk s otcem a Vaše vzájemné půtky mohou u soudu objevit. I u soudního řízení se ale věc může vyvíjet tak, že soud nařídí pokus o řešení nějakou jinou cestou, může nařídit sezení u mediátora, OSPOD bude opět ustanoven zástupcem dětí a tak je s ním třeba úzce spolupracovat. Pokud děti podle původního plánu měly být poslední týden s Vámi a měly naplánované lékařské prohlídky či jiné akce, bylo na místě otci oznámit (ideálně nějakým dokazatelným způsobem), že tedy souhlasíte s prodlouženým stykem, ale toto musí s dětmi zajistit on. Je jejich zákonný zástupce, je také povinen se o ně starat a nic nebránilo tomu, aby potřebné věci s dětmi obstaral sám. Samozřejmě, že toto jeho nezodpovědné chování je třeba u soudního stání zmínit.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.