Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezletilá matka, zletilý otec

22.08.2016

Dobry den,mame s mou budouci maminkou problem a potrebujeme poradit.Je mi 41let a ji je 17let,soud ji naridil ustavni vychovu ale ona vzdy za mnou utekla.V dobe naseho "uteku otehotnela,ted je v 6.tydnu tehotenstvi.Do ustavu ji soud umistil z duvodu,zaskolactvi a uteky z domova.Utikala z domu,protoze jeji matka byla neustale opila a jeji otec neustale ve vykonu trestu,nechtela tam byt.Pote co se se mnou seznamila odjela ke me a od te doby vse zacalo...policie,kurator,soud a ustavni vychova...uteky za mnou.Nechceme aby byla v ustavu,jsme z toho vseho uz na dne a nevime si rady,co dal.Navic matka podala zadost k soudu,abycho meli zakaz se,stykat....soud vyhovel a zakaz mame.Kurator chtel,aby se nejakym zpusobem urovnal vztah k jeji matce,to jsme udelali a ona je tad u sve matky jako na prazdninach,pak se ale musi vratit zpet do ustavu.Jeji matka a ustav bude navrhovat aby mohla byt u matky,kdyz je nyni tehotna,ale kurator ji rekl,ze on to navrhnout nemuze.Navic nam nezrusi ani zakaz se stykat,pry do te doby nez porodi s ni nemam nic spolecneho???!!!Ona je na me zvykla,chce se mnou byt,bylo by vzhledem k jejimu stavu nejlepsi reseni,je vyrizena z toho jak je bezmocna a hlavne,ze vsichni to chapou.....ale nepomuzou!Co bychom meli delat,nebo kam zajit a pozadat o pomoc?Dekuji za reakci,rady.

Dobrý den,
podle mého názoru v současné situaci skutečně mnoho dosáhnout nemůžete. Budoucí matka stále podléhá rodičovské zodpovědnosti svých rodičů. Občanský zákoník stanoví, že rodičovská odpovědnost zahrnuje povinnosti a práva rodičů, která spočívají v péči o dítě, zahrnující zejména péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítětem, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění; vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti. Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud. Dítě je povinno dbát svých rodičů. Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, jak to odpovídá jeho rozvíjejícím se schopnostem, včetně omezení sledujících ochranu morálky, zdraví a práv dítěte, jakož i práv jiných osob a veřejného pořádku. Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.
Neznamená to však, že by mohla matka Vaší přítelkyně nařídit dceři přerušení těhotenství. Rozhodnutí o přerušení těhotenství je rozhodnutí zasahujícím do osobnostních práv člověka, jde o zásah do jeho osobní integrity. Má-li být zasaženo do integrity nezletilého, který dovršil čtrnáct let, nenabyl plné svéprávnosti a který zákroku vážně odporuje, třebaže zákonný zástupce se zákrokem souhlasí, nelze zákrok provést bez souhlasu soudu. Interrupci jí tedy žádné zdravotnické zařízení proti Vaší vůli neprovede. Kromě toho zákon o umělém přerušení těhotenství stanoví, že přerušení se provede na žádost těhotné ženy a u nezletilých se zabývá tím, do kdy je třeba souhlas zákonných zástupců (do 16 let), ale naprosto neřeší přerušení těhotenství na žádost zákonného zástupce těhotné ženy.
Jako nezletilá nebudete moci budoucí matka vykonávat plně svou rodičovskou odpovědnost. Jestliže jeden z rodičů nedisponuje rodičovskou odpovědností, náleží tato v plném rozsahu druhému rodiči a ten bude zákonným zástupcem dítěte až do nabytí zletilosti druhého rodiče. Jestliže rodičovskou odpovědnost k dítěti nemá ani jeden z rodičů, ustanoví soud dítěti poručníka. V praxi je to tak, že porodnice ve chvíli, kdy Vy nemáte plnou způsobilost a dítě nebude mít zapsaného otce v RL, uvědomí orgán sociálně právní ochrany dítěte (OSPOD). Ten musí ve věci jednat. S velmi vysokou pravděpodobností by bylo poručnictví svěřeno prarodiči, dokud matka nenabyde zletilosti. Je tedy na místě vyřešit otcovství k dítěti, protože pak bude mít dítě zákonného zástupce a to Vás. Fakt, že matka nebude mít rodičovskou zodpovědnost, nemá vliv na to, že o dítě se bude starat. Rodičovská odpovědnost se nezletilému rodiči přiznává pouze ve výkonu péče o osobu dítěte. Nezletilý rodič se tedy smí o dítě osobně starat, zajišťovat jeho výživu, zdravotní péči, smí přijímat za dítě výživné, pojistné atp., ledaže soud vzhledem k osobě rodiče rozhodne, že výkon také této povinnosti a tohoto práva se pozastavuje až do doby, kdy rodič nabude plnou svéprávnost, ale nemůže je zastupovat v jeho právních vztazích, neboť sám nemá plnou způsobilost k právním úkonům.
Vzhledem k věku budoucí matky bych doporučila pokusit se spíše vše nechat v klidu proběhnout, protože od 18 let již veškerá omezení a zákazy ztratí svou platnost, žena se bude zcela rozhodovat sama za sebe, nikdo jí nebude moci zakazovat se s Vámi stýkat, nebude se muset řídit příkazy své matky, bude se moci například vdát.
Za nejdůležitější považuji vyřešení otázky otcovství, abyste mohl plně vykonávat svou rodičovskou zodpovědnost a nemohla Vám do ní zasahovat matka nezletilé. Otcovství lze stanovit souhlasným prohlášením rodičů před matričním úřadem a nebo u nezletilého rodiče před soudem. Pokud se toto nepovede zařídit, budete muset podat žalobu na určení otcovství k soudu.
Související právní předpis:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.