Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Popření otcovství

02.08.2016

Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně zrušení otcovství.S manželem nejsme rozvedeni,ale nežijeme spolu šest let,s manželem mám 4děti.Se současným přítelem mám 4,5leté dítě,v rodném listě je uveden podle zákona manžel.Ten podal po více jak 4 letech u soudu popření otcovství,i když již od narození syna věděl,že není jeho.Se zrušením otcovství souhlasím,ale zajímalo by mě jak může soud rozhodnout,když manžel podal návrh až po takové době,dodatečně jsem zjistila,že měl syna nahlašeného u zaměstnavatele na odpočty daní,po jeho narození byl v práci s jeho rodným listem.Děkuji za odpověď

Dobrý den,
občanský zákoník stanoví, že narodí-li se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne poté, co manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné, anebo poté, co byl manžel matky prohlášen za nezvěstného, má se za to, že otcem je manžel matky. Z tohoto důvodu byl zapsán za otce dítěte Váš manžel. Narodí-li se dítě v době mezi zahájením řízení o rozvodu manželství a třístým dnem po rozvodu manželství, a manžel, popřípadě bývalý manžel matky prohlásí, že není otcem dítěte, zatímco jiný muž prohlásí, že je otcem dítěte, má se za to, že otcem je tento muž, připojí-li se matka k oběma prohlášením. Prohlášení manžela matky dítěte, popřípadě jejího bývalého manžela, muže, který tvrdí, že je otcem dítěte, a matky dítěte se činí v řízení před soudem, zahájeném na návrh některého z nich; návrh lze podat nejpozději do uplynutí jednoho roku od narození dítěte. Zde by bylo možno využít možnosti souhlasného prohlášení všech tří pouze v případě, že by se dítě narodilo až po té, co byl podán návrh na rozvod a do roka od narození dítěte. Toto nelze využít, když manželství stále trvá, nabízí pak občanský zákoník možnost klasického popření otcovství manželem matky. Manžel může do šesti měsíců ode dne, kdy se dozvěděl o skutečnostech zakládajících důvodnou pochybnost, že je otcem dítěte, které se narodilo jeho manželce, popřít své otcovství u soudu, nejpozději však do šesti let od narození dítěte. Buď tedy musíte účinně tvrdit, že to dosud manžel nevěděl (a podepřít to právě těmi odpočty na daních) a nebo postupovat podle pravidel při zmeškání popěrné lhůty. Zákon stanoví, že je-li návrh na popření otcovství podán po uplynutí popěrné lhůty, může soud rozhodnout, že zmeškání lhůty promíjí, pokud to vyžadují zájem dítěte a veřejný pořádek. Toto bude pravděpodobně Váš případ, kdy by soudce naznal, že nelze nadále setrvat ve stavu, kdy by právním otcem dítěte byl uveden Váš manžel, když všichni tvrdíte, že jím není a dítě má za otce jiného muže. Soudce ale v takovém případě chce mít skutečný důkaz a jasno v tom, že manžel matky není otcem dítěte a nařídí tak dokazování znaleckým posudkem s testem DNA. Za tento znalecký posudek ale vždy zaplatí některý z účastníků řízení, zpravidla ve sporu neúspěšná strana. Podá-li tedy žalobu na popření otcovství otec proti matce, test jeho otcovství vyloučí a neúspěšnou stranou se tak stanete Vy. I z lidského hlediska by nebylo spravedlivé požadovat zaplacení po manželovi, když otcem dítěte není a ani nikdo z Vás nestojí o to, aby nadále jako otec zapsán byl. Jinou otázkou bude, zda soud toto testování nařídí, když budete vlastně s manželem souhlasit a i Vy budete tvrdit, že otcem není, je to na jeho rozhodnutí.
Vaše dítě pak nebude mít určeného otce a můžete s druhem učinit přímo před soudem souhlasné prohlášení o otcovství a nechat tak zapsat dceři do rodného listu jejího opravdového otce. Toto ale není adopce, ale souhlasné prohlášení dle § 779 občanského zákoníku.
Související právní předpis:

Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Legislativní příručka pro rodiče

NEBOJUJTE SE ZÁKONY 2017
- legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe
- jednotlivá témata najdete v sekci Aktuality a články

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Vyzkoušeli jsme

 Nežehlící košile

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze, Olomouci a Ústí nad Labem
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
leden až červen 2018

Nové šance

NA SPOLEČNÉ VLNĚ - mentoringový kurz
techniky provázení a mentorování, osvědčená metodika podpory sólo rodičů ze Skotska

Staňte se mentorkou

...další APERIO kurzy pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

RODIČE NA START! 2017

Letošní benefiční běh se vydařil, na poradnu jsme získali 40 tisíc Kč

Chcete podpořit bezplatné poradenství pro rodiče? Přidejte se příští rok k nám!Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.