Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozvod manželství

15.07.2016

Dobrý den,tady Anderlová.
S manželem máme 3 syny,8,5,2 roky.
Chti se s manželem rozvést protože už k němu nic necítím,nemiluji hojsou mezi námi věčné dohadya prostě nám to neklape.jsem zamilovaná do jiného muže s kterým mi je doopravdy krásně a jsem s ním štastná.Chci se tedy zeptat kde se o rozvod žádá,nebo co je k tomu zapotřebí kde vyřídit a jaké jsou poplatky.Děkuji Vám za vaší dpověd.

Dobrý den,
domnívám se, že si rozvod manželství, zejména manželství s dětmi, představujete rychlejší a jednodušší, než co Vás do budoucna ve skutečnosti čeká. Pokud to skutečně myslíte vážně, pak musíte počítat s dlouhodobými spory o děti, o rozvod a následně o vypořádání společného jmění manželů.
Občanský zákoník zná tzv. nesporný rozvod.
Stanoví, že připojí-li se manžel k návrhu na rozvod manželství, který podá druhý z manželů, soud manželství rozvede, aniž zjišťuje příčiny rozvratu manželství, dojde-li k závěru, že shodné tvrzení manželů, pokud se jedná o rozvrat manželství a o záměr dosáhnout rozvodu, je pravdivé a pokud
a) ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí,
b) manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil,
c) manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu.
Dohody uvedené výše vyžadují písemnou formu a podpisy musí být úředně ověřeny.
Nicméně, musel by s rozvodem Váš manžel souhlasit, museli byste být schopni se dohodnout o úpravě poměrů k dětem a musela by být naplněna podmínka, že spolu nejméně půl roku nežijete (nejde o společnou adresu, ale o partnerské spolužití).
Předpokládám, že ale Váš manžel s takovým postupem souhlasit nebude, je tedy třeba počítat s rozvodem klasickým. Občanský zákoník stanoví, že mají-li manželé nezletilé dítě, které není plně svéprávné, soud manželství nerozvede, dokud nerozhodne o poměrech dítěte v době po rozvodu manželů. Je tedy třeba rovnou podat návrh na úpravu poměrů k dětem po dobu po rozvodu. Nikde není psáno, že děti budou svěřeny do Vaší výlučné výchovy, dá se předpokládat, že otec nebude o syny chtít přijít a že podá návrh na svěření dětí do své péče a nebo do střídavé péče. Fakt, že máte nového přítele a kvůli němu hodláte ukončit manželství nebude v řízení zrovna polehčující okolností, je tedy třeba s tímto počítat. Teprve po té, co bude definitivně pravomocně rozhodnuto o dětech, bude soud rozhodovat o rozvodu manželství (je také dobré předem počítat s odvoláním, takže to může opravdu trvat i několik let). Při rozhodování o rozvodu soud dle občanského zákoníku zjišťuje, je-li soužití manželů hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno a nelze-li očekávat jeho obnovení.
Přesto, že je soužití manželů rozvráceno, nemůže být manželství rozvedeno, byl-li by rozvod v rozporu
a) se zájmem nezletilého dítěte manželů, které nenabylo plné svéprávnosti, který je dán zvláštními důvody, přičemž zájem dítěte na trvání manželství soud zjistí i dotazem u opatrovníka jmenovaného soudem pro řízení o úpravu poměrů k dítěti na dobu po rozvodu, nebo
b) se zájmem manžela, který se na rozvratu porušením manželských povinností převážně nepodílel a kterému by byla rozvodem způsobena zvlášť závažná újma s tím, že mimořádné okolnosti svědčí ve prospěch zachování manželství, ledaže manželé spolu již nežijí alespoň po dobu tří let.Řízení o rozvod manželství je zatíženo soudním poplatkem. Výše soudního poplatku za podání návrhu na rozvod manželství činí 2 000 Kč. Pokud půjde o sporný rozvod a budete zastoupeni právníky, jde o ten nejmenší náklad.
Po té, co by bylo manželství rozvedeno, je třeba také vypořádat společné jmění manželů, pokud k tomuto nedojde dohodou, bude se společné jmění vypořádávat opět soudně na základě žaloby jednoho z manželů.
Při tak závažném rozhodování, jako je rozvod manželství s malými dětmi, je vždy na místě si nechat určitý odstup, pokusit se využít všech možných dostupných partnerských poraden či mediačních služeb. Když už ne k záchraně manželství samotného, tak k tomu, aby rozvod a dohoda o péči o děti proběhnula co nejklidněji a ku prospěchu děti.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.