Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - cizí prvek

04.07.2016

Dobrý den,

Chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně rodičovského příspěvku. Moje situace je poněkud komplikovaná. Jsem občanem ČR a mám dvouletého syna který se narodil také v ČR. Syn nemá zapsaného otce v rodném listě. Když mu bylo půl roku tak jsme se přestěhovali do Jižní Koreje kde jsem se vdala a kde střídavě žijeme. Teď čekám s manželem druhé dítě a zvažuji zda zůstat v ČR a nebo se usadit v Jižní Koreji. Zajímalo by mě, zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek na druhé dítě i pokud se narodí v zahraničí? Manžel (cizinec) byl doteď nezaměstnaný a v Koreji teprve bude nastupovat do zaměstnání - od 1.7.2016. A pokud bych se rozhodla zůstat v ČR (manžel by zůstal v Koreji) bude mít na rodičovský příspěvek vliv to že manžel v Koreji pracuje? A ještě bych se chtěla zeptat zda u druhého dítěte musím do rodného listu vyplnit jméno otce,pokud jsem vdaná? Nebo mohu kolonku nechat prázdnou?
Mockrát děkuji za odpověď.

Vážená paní,
v případě, že otec dítěte není občan EU ani zde nepracuje, pro vznik nároku na dávku by měla být posuzována matka Češka, která s dítětem v ČR žije. O dávku si, v případě, že v ČR budete s dítětem skutečně žít, určitě požádejte, pokud Vám dávka nebude přiznána,v rozhodnutí o nepřiznání dávky musí být uveden důvod, proč nebyla přiznána a poučení o odvolání.
Proti rozhodnutí o nepřiznání dávky SSP se můžete samozřejmě odvolat . Odvolacím orgánem je krajský úřad nebo Magistrát hlavního města Prahy. Odvolání se podává u příslušného úřadu státní sociální podpory, který vydal rozhodnutí, proti němuž odvolání směřuje. Odvolání je třeba podat do 15 dnů ode dne oznámení rozhodnutí. Pokud se rozhodnete žít v Koreji, nemáte v ČR faktický pobyt a nárok na rodičovský příspěvek Vám zde nevznikne.
K otázce týkající se zapsání otce do rodného listu uvádím, že právní úpravu otázky určení otcovství k dítěti upravuje občanský zákoník, a to v jeho části druhé, § 776 a násl. (do 31.12.2013 byla úprava obsažena v zákoně o rodině).

První domněnka otcovství

První domněnka otcovství svědčí manželu matky, která dítě porodila. Tato domněnka platí automaticky a vychází z právního stavu, který tu byl v den narození dítěte.

Manžel matky se považuje za otce dítěte, pokud se dítě narodilo od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po prohlášení manželství za neplatné. Pokud se dítě narodilo do třístého dne po zániku manželství, ale matka v té době již žila v manželství novém, svědčí první právní domněnka manželu poslednímu. Právním účinkem domněnky otcovství manžela matky je především vznik rodičovské zodpovědnosti vůči dítěti a skutečnost, že manžel matky a dítě vstupují do právních vztahů, které předpokládají poměr rodiče a dítěte, a do jiných příbuzenských vztahů. V době trvání této zákonné domněnky se nemůže uplatnit jiná zákonná domněnka určující otcovství.
Z výše uvedeného vyplývá, že v případě, že se dítě narodilo v manželství, je do rodného listu vždy zapsán manžel matky bez ohledu na skutečnost, zda je i otcem biologickým. Pokud manžel matky není biologickým otcem dítěte, musí následně u soudu své otcovství popřít. Pokud se Vám tedy druhé dítě narodilo za trvání manželství, Váš manžel musí být zapsán do rodného listu jako otec dítěte.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO