Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD

28.06.2016

Dobrý den,

v září mi končí rodičovská dovolená. Zaměstnavatel nedávno přestěhoval pracoviště do jiného města, které nemám ve smlouvě a kde mám problém se dopravovat. Musela bych si pořídit na dojíždění auto, na které nemám finance. Navíc plánujeme další dítě.
Otázky:
1) mám nárok zůstat doma a využít překážky ze strany zaměstnavatele?
2) mám nárok na odstupné?
3) můžu v době, kdy budu doma z důvodu překážek v práci souběžně nastoupit do nějaké nové práce? A být tím pádem zaměstnaná u dvou zaměstnavatelů zároveň?
4) rádi bychom měli další dítě. Když otěhotním a práci si nestihnu najít a budu stále na pracovním úřadě, mám nárok na mateřskou? V jaké výši?

Moc děkuji za rady,
přeji hezký den,

Dobrý den,
zaměstnavatel je Vás po skončení rodičovské dovolené povinen zaměstnávat v souladu s platně uzavřenou pracovní smlouvou, tedy zejména sjednaným druhem práce a výhradně v místě výkonu práce, které je ve smlouvě uvedeno. Pokud se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část, může Vám dát zaměstnavatel legální výpověď. Jde o výpověď z organizačních důvodů, při které vzniká nárok na odstupné.

1)Zaměstnavatel Vám přidělovat práci v jiném místě výkonu práce, než je uvedeno ve smlouvě, nemůže, takže jde o překážky v práci na jeho straně, musí Vám platit náhradu mzdy po celou dobu až do skončení pracovního poměru.

2)Nárok na odstupné ve výši tří měsíčních průměrných výdělků (pokud z pracovní smlouvy či z kolektivní smlouvy nevyplývá vyšší) vznikne po skončení pracovního poměru, vyplaceno má být v nejbližším výplatním termínu po jeho skončení.

3)Zákoník práce umožňuje mít několik pracovních poměrů zároveň, pokud zaměstnanec zvládne plnit úkoly ve všech. Pokud nebudete pro prvního zaměstnavatele pracovat, můžete pracovat pro jiného.

4)Pokud otěhotníte až po skončení pracovního poměru a budete na úřadu práce, tak Vám nárok na PPM nevznikne. Pokud byste otěhotněla již za trvání tohoto pracovního poměru, pak Vám zaměstnavatel výpověď pro přestěhování dát nemůže /§ 54 písm. b) zákoníku práce/ Pokud byste otěhotněla ve výpovědní době, tato by se přerušila a neuplynula by, podle mého názoru, dokud by neuplynulo těhotenství a mateřská dovolená. Je proto dobré, abyste se nenechala přesvědčit na uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru, byť by Vám bylo nabízeno odstupné, protože vzhledem ke snaze o druhé dítě je žádoucí udržet pracovní poměr co nejdéle.

Peněžitá pomoc v mateřství by byla v takovém případě vypočítána z výše náhrady mzdy, která by Vám byla za překážky v práci vyplácena.

Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO