Dobrý den,
v září mi končí rodičovská dovolená. Zaměstnavatel nedávno přestěhoval pracoviště do jiného města, které nemám ve smlouvě a kde mám problém se dopravovat. Musela bych si pořídit na dojíždění auto, na které nemám finance. Navíc plánujeme další dítě.
Otázky:
1) mám nárok zůstat doma a využít překážky ze strany zaměstnavatele?
2) mám nárok na odstupné?
3) můžu v době, kdy budu doma z důvodu překážek v práci souběžně nastoupit do nějaké nové práce? A být tím pádem zaměstnaná u dvou zaměstnavatelů zároveň?
4) rádi bychom měli další dítě. Když otěhotním a práci si nestihnu najít a budu stále na pracovním úřadě, mám nárok na mateřskou? V jaké výši?
Moc děkuji za rady,
přeji hezký den,
Dobrý den,
zaměstnavatel je Vás po skončení rodičovské dovolené povinen zaměstnávat v souladu s platně uzavřenou pracovní smlouvou, tedy zejména sjednaným druhem práce a výhradně v místě výkonu práce, které je ve smlouvě uvedeno. Pokud se přemísťuje zaměstnavatel nebo jeho část, může Vám dát zaměstnavatel legální výpověď. Jde o výpověď z organizačních důvodů, při které vzniká nárok na odstupné.
1)Zaměstnavatel Vám přidělovat práci v jiném místě výkonu práce, než je uvedeno ve smlouvě, nemůže, takže jde o překážky v práci na jeho straně, musí Vám platit náhradu mzdy po celou dobu až do skončení pracovního poměru.
2)Nárok na odstupné ve výši tří měsíčních průměrných výdělků (pokud z pracovní smlouvy či z kolektivní smlouvy nevyplývá vyšší) vznikne po skončení pracovního poměru, vyplaceno má být v nejbližším výplatním termínu po jeho skončení.
3)Zákoník práce umožňuje mít několik pracovních poměrů zároveň, pokud zaměstnanec zvládne plnit úkoly ve všech. Pokud nebudete pro prvního zaměstnavatele pracovat, můžete pracovat pro jiného.
4)Pokud otěhotníte až po skončení pracovního poměru a budete na úřadu práce, tak Vám nárok na PPM nevznikne. Pokud byste otěhotněla již za trvání tohoto pracovního poměru, pak Vám zaměstnavatel výpověď pro přestěhování dát nemůže /§ 54 písm. b) zákoníku práce/ Pokud byste otěhotněla ve výpovědní době, tato by se přerušila a neuplynula by, podle mého názoru, dokud by neuplynulo těhotenství a mateřská dovolená. Je proto dobré, abyste se nenechala přesvědčit na uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru, byť by Vám bylo nabízeno odstupné, protože vzhledem ke snaze o druhé dítě je žádoucí udržet pracovní poměr co nejdéle.
Peněžitá pomoc v mateřství by byla v takovém případě vypočítána z výše náhrady mzdy, která by Vám byla za překážky v práci vyplácena.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
S pozdravem
RODIČE NA START! 2018
19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu
1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.
Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.