Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovská dovolená

23.06.2016

Dobrý den, dceři budou tři roky 26.srpna, do práce bych měla nastoupit 27 to vychází na sobotu, takže nástup mám naplánovaný na pondělí 29.srpna. Zajímalo by mě, pokud nastoupím v pondělí musí mi zaměstnavatel nechat stejný plat, jaký jsem měla něž jsem odcházela na mateřskou dovolenou. Mám možnost nastoupit i 1. září s tím, že bych si vzala neplacené volno. To mám, ale strach, že pokud přeruším takto nástup, že mě zaměstnavatel přijme jako nového zaměstnance a podle toho budu mít také krácenou dovolenou i jiné platové podmínky. Plat mi dělá hlavně osobní ohodnocení a nerada bych o něj přišla. Děkuju za odpověď

Vážená paní,

při odměňování je zaměstnavatel povinen postupovat podle § 110 zákoníku práce:
(1) Za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody.
(2) Stejnou prací nebo prací stejné hodnoty se rozumí práce stejné nebo srovnatelné složitosti, odpovědnosti a namáhavosti, která se koná ve stejných nebo srovnatelných pracovních podmínkách, při stejné nebo srovnatelné pracovní výkonnosti a výsledcích práce.
(3) Složitost, odpovědnost a namáhavost práce se posuzuje podle vzdělání a praktických znalostí a dovedností potřebných pro výkon této práce, podle složitosti předmětu práce a pracovní činnosti, podle organizační a řídící náročnosti, podle míry odpovědnosti za škody, zdraví a bezpečnost, podle fyzické, smyslové a duševní zátěže a působení negativních vlivů práce.
(4) Pracovní podmínky se posuzují podle obtížnosti pracovních režimů vyplývajících z rozvržení pracovní doby, například do směn, dnů pracovního klidu, na práci v noci nebo práci přesčas, podle škodlivosti nebo obtížnosti dané působením jiných negativních vlivů pracovního prostředí a podle rizikovosti pracovního prostředí.
(5) Pracovní výkonnost se posuzuje podle intenzity a kvality prováděných prací, pracovních schopností a pracovní způsobilosti a výsledky práce se posuzují podle množství a kvality.

To neznamená, že Vám po skončení rodičovské dovolené náleží stejná mzda, ale mzda, která je srovnatelná se zaměstnancem, který koná práci stejné hodnoty v obdobné kvalitě jako Vy. V praxi však zaměstnavatelé ponechávají zaměstnankyním výši mezd, které měly před nástupem na mateřskou/rodičovskou dovolenou.

Pokud se týká neplaceného volna, na Vašem pracovněprávním vztahu to nic nemění. Nenastoupíte jako nový zaměstnanec, nebudete mít žádnou zkušební dobu, Váš pracovní poměr pokračuje dál. Pokud se týká dovolené.
Rodič má nárok na dovolenou za celý kalendářní rok, pokud u zaměstnavatele odpracoval v kalendářním roce alespoň 60 dnů, a to za podmínky nepřetržitého trvání pracovního poměru u téhož zaměstnavatele. Jestliže nastoupíte 1.9.2016, 60 pracovních dnů odpracujete, vznikne Vám nárok na dovolenou za celý kalendářní rok. Dovolená se však zkrátí z důvodu čerpání rodičovské dovolené a neplaceného volna, a to podle pravidla: "Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu." Počet zameškaných dnů za období od 1.1. 2016 do 31.8.2016 činí 170 pracovních dnů (nezapočítávají se víkendy a svátky), což při aplikaci uvedeného pravidla činí 4/12 krácení dovolené , tj. jestliže máte nárok na čtyři týdny dovolené, pak se dovolená zkrátí o 6,5 dne dovolené. Váš dřívější nástup o několik dní nemá na délku dovolené vliv.

Právní předpisy:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.