Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Souhlas zaměstnavatele s výdělečnou činností

21.06.2016

Dobrý den, měla bych dotaz týkající se výdělečné činnosti na rodičovské dovolené. Jsem zaměstnaná jako učitelka na ZŠ. Cca za rok plánujeme stěhování do jiného města. Mému synovi poté bude rok a já budu na rodičovské dovolené. Bylo mi nabídnuto od září příštího roku odučit částečný úvazek hodin svojí aprobace na jiné ZŠ, než jsem zaměstnaná. Je možné této nabídky zákonně využít a být přitom stále zaměstnaná na původní ZŠ? Dále bychom plánovali druhé dítě, je tedy možné zůstat zaměstnaná na původní ZŠ (kvůli výši mateřské a celkově jejímu výpočtu za odpracované roky), pobírat stejnou mateřskou jako při prvním dítěti a na druhé ZŠ situaci řešit třeba dohodou o provedení práce? Je o tom třeba původního zaměstnavatele vůbec informovat? Po druhé mateřské a uplynutí rodičovské dovolené bych pak měla v plánu nastoupit na nové místo na ZŠ, ale nejsem si jistá, jak situaci řešit, abych neztratila jistoty původního zaměstnání a jak se vlastně nejlépe s budoucím zaměstnavatelem domluvit?

Dobrý den,
podle mého názoru musíte mít souhlas zaměstnavatele. Podle mne jsou naplněny podmínky, které § 304 zákoníku práce předpokládá. Musí jít o aktivní výdělečnou činnost, přičemž výdělečnou činností se rozumí jakákoliv výdělečná činnost, bez ohledu na to, v jakém právním vztahu je vykonávána a zda přinese zamýšlený zisk - rozhodující je, že je za účelem dosažení zisku vykonávána. Může se jednat o pracovněprávní vztah, občansko-právní vztah nebo o podnikání na základě živnostenského listu. Zároveň musí jít o činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele. Předmět činnosti zaměstnavatele lze zejména zjistit ze zápisu v obchodním rejstříku, ze živnostenského oprávnění, ze statutu popř. zřizovací listiny. Výkon jiné výdělečné činnosti, který je podmíněn předchozím písemným souhlasem zaměstnavatele, se vztahuje k předmětu činnosti zaměstnavatele, nikoliv k tomu, jakou práci u něj zaměstnanec vykonává. Vaše zamýšlená výdělečná činnost se podle mne dost shoduje s předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele (předmětem činnosti školy je vzdělávání, předmětem činnosti učitele také). Samozřejmě jde jen o můj právní názor, protože jediným, kdo by mohl definitivně rozhodnout, zda v této situaci souhlas nutný je (resp. byl) je příslušný soud, nikdo jiný není oprávněn vykládat platně ustanovení právních předpisů. Nicméně se domnívám, že Vám Váš zaměstnavatel takový souhlas dá, že to pro něj vlastně nic neznamená, nic netratí. Podle mého názoru mu nemusíte v žádosti sdělovat příliš mnoho podrobností (pokud existuje možnost, že byste se přeci jen chtěla vrátit) a nebo s ním naopak domluvte vše otevřeně, že jde o možnost zachovat si nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale aby věděl, že již s vysokou pravděpodobností nemá s Vaším návratem počítat.
Třetí variantou je skutečnost, že do nové práce nastoupíte, původnímu zaměstnavateli to nesdělíte, on se to pravděpodobně vůbec nedozví a když dozví, tak s tím stejně nic dělat nebude. Otázkou pro případný soud by bylo, zda jde o tak hrubé porušení pracovní kázně, že by s Vámi mohl být ukončen pracovní poměr.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO