Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství po nástupu do zaměstnání

07.06.2016

Dobrý den, potřebovala bych poradit co dělat. Odmaturovala jsem v termínu 17.5. 2016, či-li letos na jaře. Dne 1.6. 2016 jsem započala pracovní poměr s 3 měsíční zkušební dobou, po které se mi změní smlouva hlavního pracovního poměru na dobu neurčitou. Další informace je, že jsem do 31.8. 2016 vedená, jako student a teď ten problém. Dnešního dne 6.6. 2016 jsem se na zakladě těhotenského testu dozvěděla, že jsem těhotná. Vím, že pokud mi tuto informaci nepotvrdí gynekolog, tak může být mylná. I přes to mě to vyděsilo a opravdu nevím, jaké mám šance si případné miminko nechat aniž bych přišla o novou práci. Myslíte, že když bych překonala zkušební dobu, a dostala smlouvu na dobu neurčitou, mohla bych pak případně nastoupit částečně na pozici znovu aniž bych ztratila nárok na RP? Prosím o celkové vyjádření k mé situaci a žádám o případnou radu, jak se zachovat. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,
ve zkušební době s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu, a to i v případě, že je zaměstnankyně těhotná.
Žádný předpis zaměstnankyni nestanoví povinnost informovat zaměstnavatele o tom, že je těhotná; je pouze na ní, zda a kdy tak učiní.
Pokud nedojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době a budete mít pracovní poměr na dobu neurčitou pak za předpokladu, že nebudete z důvodu těhotenství v pracovní neschopnosti, nastoupíte na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Mateřská dovolená činí při narození jednoho dítěte 28 týdnů, v této době Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství. Při pobírání peněžité pomoci v mateřství nelze vykonávat zaměstnání, ze kterého dávka náleží.
Poté můžete nastoupit zpět do zaměstnání, zaměstnavatel je povinen Vás zařadit na tutéž práci a pracoviště („tutéž židli“).
Pokud se rozhodnete o dítě pečovat déle, můžete požádat o rodičovskou dovolenou, tu lze čerpat ve Vámi zvoleném rozsahu nejdéle do 3 let věku dítěte. Dřívější nástup do zaměstnání z rodičovské dovolené je možný jen se souhlasem zaměstnavatele, naopak Vaší žádosti o další čerpání rodičovské dovolené až do 3 let věku dítěte je zaměstnavatel povinen vyhovět. Pokud zvažujete dřívější nástup do zaměstnání, je možné např. požádat o rodičovskou dovolenou do 1 roku věku dítěte, poté nastoupit do zaměstnání a pokud zjistíte, že se Vám nedaří péči o dítě s prací skloubit, nastoupit opět na rodičovskou dovolenou třeba do 2 let věku dítěte. Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Je tedy možné např. po mateřské dovolené nastoupit na kratší pracovní úvazek.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku vykonávat výdělečnou činnost, s tím, že musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou, přičemž dítě mladší 2 let nesmí navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu převyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.
Doporučuji Vám prostudovat naši příručku „Nebojujte se zákony“, kterou naleznete na www.aperio.cz. V případě dalších dotazů a nejasností můžete opět využít naší webovou či telefonickou poradnu, kde Vám zodpovíme nejen dotazy z oblasti práva, ale můžete se obrátit i na psychologa.

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO