Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotenství po nástupu do zaměstnání

07.06.2016

Dobrý den, potřebovala bych poradit co dělat. Odmaturovala jsem v termínu 17.5. 2016, či-li letos na jaře. Dne 1.6. 2016 jsem započala pracovní poměr s 3 měsíční zkušební dobou, po které se mi změní smlouva hlavního pracovního poměru na dobu neurčitou. Další informace je, že jsem do 31.8. 2016 vedená, jako student a teď ten problém. Dnešního dne 6.6. 2016 jsem se na zakladě těhotenského testu dozvěděla, že jsem těhotná. Vím, že pokud mi tuto informaci nepotvrdí gynekolog, tak může být mylná. I přes to mě to vyděsilo a opravdu nevím, jaké mám šance si případné miminko nechat aniž bych přišla o novou práci. Myslíte, že když bych překonala zkušební dobu, a dostala smlouvu na dobu neurčitou, mohla bych pak případně nastoupit částečně na pozici znovu aniž bych ztratila nárok na RP? Prosím o celkové vyjádření k mé situaci a žádám o případnou radu, jak se zachovat. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,
ve zkušební době s Vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr z jakéhokoli důvodu nebo bez udání důvodu, a to i v případě, že je zaměstnankyně těhotná.
Žádný předpis zaměstnankyni nestanoví povinnost informovat zaměstnavatele o tom, že je těhotná; je pouze na ní, zda a kdy tak učiní.
Pokud nedojde k ukončení pracovního poměru ve zkušební době a budete mít pracovní poměr na dobu neurčitou pak za předpokladu, že nebudete z důvodu těhotenství v pracovní neschopnosti, nastoupíte na mateřskou dovolenou 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu. Mateřská dovolená činí při narození jednoho dítěte 28 týdnů, v této době Vám bude náležet peněžitá pomoc v mateřství. Při pobírání peněžité pomoci v mateřství nelze vykonávat zaměstnání, ze kterého dávka náleží.
Poté můžete nastoupit zpět do zaměstnání, zaměstnavatel je povinen Vás zařadit na tutéž práci a pracoviště („tutéž židli“).
Pokud se rozhodnete o dítě pečovat déle, můžete požádat o rodičovskou dovolenou, tu lze čerpat ve Vámi zvoleném rozsahu nejdéle do 3 let věku dítěte. Dřívější nástup do zaměstnání z rodičovské dovolené je možný jen se souhlasem zaměstnavatele, naopak Vaší žádosti o další čerpání rodičovské dovolené až do 3 let věku dítěte je zaměstnavatel povinen vyhovět. Pokud zvažujete dřívější nástup do zaměstnání, je možné např. požádat o rodičovskou dovolenou do 1 roku věku dítěte, poté nastoupit do zaměstnání a pokud zjistíte, že se Vám nedaří péči o dítě s prací skloubit, nastoupit opět na rodičovskou dovolenou třeba do 2 let věku dítěte. Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Dle § 241 odst. 2 zákoníku práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Je tedy možné např. po mateřské dovolené nastoupit na kratší pracovní úvazek.
Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně, celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, a to až do vyčerpání celkové částky 220 000 Kč, nejdéle do 4 let věku dítěte.
Jestliže alespoň jednomu z rodičů v rodině lze stanovit k datu narození dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenské v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění, rodič si může volit výši a tím i délku pobírání rodičovského příspěvku. Maximální měsíční výše rodičovského příspěvku se stanoví ve vazbě na uvedený vyměřovací základ: pokud 70 % 30 násobku denního vyměřovacího základu je nižší nebo rovno 7 600 Kč, rodičovský příspěvek může činit nejvýše7 600 Kč; pokud 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu převyšuje 7 600 Kč, je výše rodičovského příspěvku je omezena touto částkou, maximálně však výše rodičovského příspěvku může činit 11 500 Kč měsíčně. V případě, že vyměřovací základ lze stanovit u obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší. Volbu výše rodičovského příspěvku je možno měnit jedenkrát za tři měsíce.
Příjmy rodiče nejsou sledovány. Rodič může při nároku na výplatu rodičovského příspěvku vykonávat výdělečnou činnost, s tím, že musí v této době zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou, přičemž dítě mladší 2 let nesmí navštěvovat jesle, mateřskou školu nebo jiné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu převyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci. U dítěte, které dovršilo 2 roky věku, není docházka do zařízení omezena.
Doporučuji Vám prostudovat naši příručku „Nebojujte se zákony“, kterou naleznete na www.aperio.cz. V případě dalších dotazů a nejasností můžete opět využít naší webovou či telefonickou poradnu, kde Vám zodpovíme nejen dotazy z oblasti práva, ale můžete se obrátit i na psychologa.

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.