Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek, zdravotní pojištění - cizí prvek

02.06.2016

Dobrý den, prostudovala jsem na webu mnoho zdroju ale stále nemám jasno, proto prosím o pomoc. Manžel je slovák (trvalý pobyt SR, přechodný ČR) já češka. Jsme oodaní a žijeme v ČR, máme 2 letou dceru. Rodičovský příspěvek mi vyplácí ČR. ALE. nyní manžel dostal nabídku práce na SR. Rodičovský příspěvek mám rozvrhnutý do věku 3 let dítěte. Plánujeme si pořídit druhé miminko. Kdo mi potom bude vyplácet mateřskou a rodičovskou, když budeme žít s manželem v SR, i přesto že já si nechám trvalý pobyt zatím v ČR. A jak je to sposkytováním zdravotní péče pro mě a pro malouo, pojištěny jsme tu v ČR. Děkuji za odpověď

Vážená paní,
v rámci EU se pro poskytování dávek uplatňují tzv. Pravidla přednosti.

Pravidla přednosti:
většinou za vyplácení dávek odpovídá ta země, kde nárok vaší rodiny vyplývá ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti.
Vyplývá-li váš nárok na dávky ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti v obou uvažovaných zemích, je za poskytování dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň také pracuje jeden z rodičů. V ostatních případech je odpovědná ta země, kde budou dávky nejvyšší.
Vyplývá-li váš nárok v obou zemích z vyplácení důchodu, je za vyplácení dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň jeden z rodičů pobírá důchod. V ostatních případech je to ta země, kde máte pojištění nejdéle, nebo kde máte nejdéle bydliště.
Pokud jsou dávky, které dostáváte z tzv. primární země, nižší než ty, které byste dostávali z tzv. země sekundární, kde na ně máte rovněž nárok, sekundární země vám bude platit doplatek, který odpovídá rozdílu mezi těmito dávkami. Tímto způsobem je zajištěno, že budete dostávat plnou výši dávek, na kterou máte nárok.
Pokud váš nárok vyplývá ze skutečnosti, že v obou zemích máte bydliště, odpovídá za dávky ta země, kde žijí vaše děti.

O rodinné dávky můžete zažádat v kterékoli zemi EU, kde vy nebo druhý rodič vašich dětí máte na dávky nárok. Příslušný úřad v zemi, ve které jste žádost podali, se obrátí na všechny země, které jsou ve věci vašeho případu příslušné.

Pokud o dávky zažádáte v jedné zemi ve stanovené lhůtě, bude se mít za to, že jste žádost podali včas v kterékoli jiné zemi EU, ve které máte na rodinné dávky nárok. Vyplácení dávek, na které máte nárok, vám nemůže být zamítnuto jen proto, že země, kde jste podali žádost nejdříve, poslala váš spis příslušnému orgánu v jiné zemi příliš pozdě.

Z Vašeho dotazu není zřejmé, zda v ČR trvá Váš pracovní poměr, tato skutečnost bude mít vliv jak na nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak čerpání rodičovského příspěvku i zdravotní pojištění.

Pokud jste bez výdělečné činnosti (v ČR netrvá Váš pracovní poměr), Vaše zdravotní pojištění bude navázáno na pojištění manžela i přesto, že byste žili v ČR. Zdravotně pojištěna můžete být pouze v jednom státě. Pokud v ČR trvá Váš pracovní poměr (čerpáte rodičovskou dovolenou), zůstanete pojištěncem ČR a nebudete navázaná na pojištění manžela. Vaše dítě může být také pojištěno v ČR, pokud zde bude mít bydliště. V případě, že nejste zaměstnaná (nečerpáte rodičovskou dovolenou), budete muset být navázána i s dítětem na zdravotní pojištění manžela na Slovensku z titulu jeho výdělečné činnosti. Podmínky hrazení zdravotní péče v jiném státě Vám sdělí Vaše zdravotní pojišťovna.

S trváním Vašeho pracovního poměru souvisí i vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud pracovní poměr stále trvá a již při prvním dítěti Vám vznikl nárok na ppm, vznikne Vám na ni nárok i nyní. PPM z ČR můžete čerpat i do zahraničí.

K nároku na rodičovský příspěvek Vám sděluji, že v případě, že výdělečná činnost bude na Slovensku a rodina tam bude fakticky bydlet, státem výplaty dávky bude Slovensko. Pouze v případě, že by v ĆR trval Váš pracovní poměr, ČR by byla sekundárním státem výplaty dávky, to znamená, že by Vám vyplácela doplatek do výše dávky, na kterou by Vám vznikl nárok v ČR.

Dovoluji si Vás upozornit, že všechny skutečnosti, které by mohly mít na nárok na dávky vliv, musíte hlásit příslušným úřadům do 8 dnů (úřad práce, zdravotní pojišťovna).

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Milada Rejzková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.