Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Plnění pracovní smlouvy

17.05.2016

Dobrý den, v roce 2012 se mi narodila dcera a byla jsem s ní na rodičovské dovolené do 3 let věku a poté ještě rok na neplaceném volnu do 4 let věku dítěte. Celou dobu jsem byla v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele, u kterého mám smlouvu na dobu neurčitou a před odchodem na mateřskou jsem odpracovala cca 6 let. V lednu 2015 proběhla účelová organizační změna, kterou bylo mé místo zrušeno, ale vzhledem k tomu, že jsem byla na neplaceném volnu, situace se nijak neřešila. Vše se začalo řešit, až když se blížil konec mého neplaceného volna, což bylo v únoru 2016. Zaměstnavatel mi nabídl jinou pracovní pozici (sociální pracovnice), kterou jsem odmítla a vzhledem k tomu, že jsem znovu otěhotněla, nemohl mi zaměstnavatel dát výpověď pro nadbytečnost a zůstala jsem doma na překážkách v práci na straně zaměstnavatele, a to do odchodu na mateřskou dovolenou, což má být na přelomu června a července 2016 - zaměstnavatel prý nemá práci, kterou by mi přiděloval. Ve smlouvě mám uvedenou pozici odborný referent personalistiky a mezd, nyní se v zaměstnání uvolnila pozice mzdové účetní a já se domnívám, že bych měla být vyzvána, abych na pozici nastoupila. Je to tak? Že je pozice volná jsem se dozvěděla náhodně, ze zaměstnání mě nikdo nekontaktoval, tak jsem napsala zaměstnavateli dotaz, zda mám očekávat výzvu k nástupu. Vedoucí začal vymýšlet různě možnosti, proč mě nepřijmout (chce vzít někoho známého) - prý vypíše nové výběrové řízení, do kterého se mohu přihlásit - já už ale smlouvu mám. Nebo mi chce nařídit dovolenou, ale tu přeci musím mít z nějaké pracovní pozice. Také vymýšlí, že mám v pracovní náplni sice uvedenu mzdovou oblast v příkladu prací dle katalogu, ale nemám ji uvedenu v podrobné pracovní náplni - důležitá je ale podle mě pracovní smlouva, další dokumenty jsou podružné. Prý se vyjádřil tak, že budu mít jiné starosti a na inspektorát práce nebo soud se neobrátím. Jak to tedy je, mám nárok na přidělení volné pozice mzdové účetní s tím, že by měli přijmout někoho za mě na dobu určitou jako zástup za mateřskou? Omlouvám se za délku dotazu a moc děkuji za radu.

Dobrý den,
podle mého názoru na věc hledíte z nesprávného úhlu. Máte uzavřenou stále platnou pracovní smlouvu. To nijak nesouvisí s existencí nějakého odpovídajícího pracovního místa. Zaměstnavatel by Vám měl přidělovat práci v souladu s pracovní smlouvou, tedy práci odpovídající sjednanému popisu práce. Zaměstnavatel nyní tvrdí, že takovou práci nemá, kdybyste nebyla těhotná a byly splněny podmínky zákoníku práce pro výpověď z organizačních důvodů, mohl by Vám dát výpověď. To ale nemůže, tak Vám zcela správně nyní platí náhradu mzdy, protože jste na překážkách v práci ze strany zaměstnavatele(to sice neuvádíte, ale je to jeho povinnost, tak to předpokládám samosebou). V okamžiku, kdy by měl nějakou práci, kterou by Vás mohl dle smlouvy zaměstnávat, mohl by existenci překážek zrušit a práci Vám začít přidělovat. Není stanoveno ale, že Vám musí dát nějakou konkrétní pozici, nyní Vám může přidělovat v rámci Vaší pracovní smlouvy činnosti, které by mohly souviset s přípravou mezd, ale neznamená to, že tím nastupujete na nějakou konkrétní pozici. Znamenalo by to jen to, že byste nyní ukončila překážky, musela nastoupit do práce a vykonávat práci dle pokynů zaměstnavatele, která by odpovídala práci dle smlouvy. Pak byste nastoupila na mateřskou dovolenou, po té na řádnou dovolenou a po té, předpokládám, na rodičovskou dovolenou. Stále po celou tu dobu bude platit Vaše pracovní smlouva ve formě, jakou ji máte. Za tři roky by se opět po skončení Vaší RD řešilo znovu, zda zaměstnavatel má práci odpovídající smlouvě a nebo zda jste vzhledem k jeho rozhodnutí o změně úkolů zaměstnavatele, jeho technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách, v daný okamžik pro něho nadbytečná. Opravdu nemá smysl se nyní zabývat tím, co bude za tři roky, jediné, čeho byste dosáhnula nyní, je to, že byste musela nastoupit do práce a až do nástupu na mateřskou dovolenou plnit pokyny zaměstnavatele. Jistotu návratu na konkrétní místo po návratu z budoucí RD Vám to stejně nezaručí.
Související právní předpis:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.