Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: komplikovaný ztah s dětmi

12.05.2016

Dobrý den,
prosím Vás o radu. Z prvního manželství mám 2 děti v teenagerském věku, které žijí s jejich otcem. V době před rozvodem je otec zcela zmanipuloval a přesto, že jsem na základě výsledku soudně znaleckého posudku z obl. psychologie děti dostala do péče, děti nakonec soud ponechal u otce, protože od něj omítly odejít.
Jsem po druhé vdaná, mám třetí dítě a jsem nyní na RD. Na děti z prvního manželství platím výživné (tabulkově v horní hranici), navíc dětem posílám kapesné a platím jim občas drobnější výdaje (dobití kreditu, kosmetiku, atd.). Více si nemohu z RP dovolit. Otec vyvíjí tlak na děti, aby ode mě žádaly finance na pokrytí poloviny zvláštních výdajů, jako např. lyžařský kurz, škola v přírodě, fixní rovnátka. Jak velmi ráda bych jim přispěla. Jenže již finanční rezervu nemám a nemám si ji při pobírání RP z čeho vytvořit.
Opět se tak prohlubuje manipulace dětí, které jsou jednak pod tlakem z jeho strany a zlobí se na mě, že jim nemůžu vyhovět. Mě samotnou to velmi trápí. Dochází ke zhoršení už tak hodně komplikovaného vztahu a komunikace s mými dětmi z prvního manželství.
V elektronické komunikaci otec dětí oponuje, že tyto náklady mi může pomoct pokrýt můj nynější manžel. Ten ale žádnou vazbu k dětem nemá a nepovažuji oprávněné něco takového po něm vůbec žádat. Je to pro mě velmi zoufalá situace.
Předem Vám velmi děkuji.

Dobrý den,

chápu, že pro Vás není situace lehká a že Vás hodně trápí. Bohužel, děti jsou ve věku, kdy je komunikace s nimi obtížná a když se k tomu připočte manipulativní chování otce, je asi skoro nemyslitelné,aby chápaly Vaše současné finanční možnosti... Píšete, že platíte výživné ve vysoké výši, což předpokládám, vycházelo z příjmů než jste byla příjemkyní rodičovského příspěvku. Pokud otec s dětmi manipuluje v otázce vašich finančních úhrad, pak bych mu zkusila pohrozit, že finanční nároky nad rámec výživného jsou pro Vás aktuálně neúnosné, a pokud tlak bude trvat, tak podáte žádost o změnu výživného (snížení) - z důvodu změny poměrů/snížení příjmu, další vyživovací povinnost...Nový manžel nemá povinnost hradit náklady dětí z předchozího manželství.

Jelikož mám z Vašeho dotazu pocit, že současné vztahy s dětmi Vás pochopitelně trápí, doporučila bych Vám obrátit se pro konkrétní osobní podporu např. na některou z poraden pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy, kde by Vás v rámci osobní konzultace mohli podpořit a pomoci nalézt řešení situace. Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy jsou speciální, odborná, psychologická pracoviště zaměřená na poskytování pomoci a podpory klientům při hledání řešení v obtížných životních situacích v důvěrném a neutrálním prostředí. Činnost poraden se zaměřuje zejména na manželství ohrožená rozvratem, na úpravu vzájemných vztahů rozvedených rodičů a jejich dětí, na výchovu dětí,mezigenerační vztahy atd.
Služby v Poradnách pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy jsou poskytovány klientům formou poradenství a psychoterapie, v nutných případech je poskytována krizová intervence, v případě potřeby jsou prováděna i speciální psychologická vyšetření jednotlivců, vztahu, rodiny a ve složitých případech spolupracují poradci se souhlasem klientů i s dalšími návaznými institucemi. Seznam poraden s kontakty je možno nalézt na http://www.mpsv.cz/files/clanky/2663/adresar.pdf

Držím Vám palce, ať se vztahy stabilizují..

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.