Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče po operaci

30.04.2016

Dobrý den, potřebovala bych poradit ve specifické situaci. Pečuji o dceru ZTP/P, věk 15,5r, zároveň pracuji na zkrácený úvazek. Otec dítěte žije s námi, pracuje. Dcera je po ortopedickém výkonu, vyžaduje 24hod. péči na několik týdnů, pak bychom se měli vrátit do "zaběhnutého" režimu.
Jak postupovat, abych situaci sobe i zaměstnavateli nekomplikovala? Lékař může napsat OČR i na delší období, než je 9 dní. Znamená to, že prvních kal. 9dní bude placených, zbytek OČR bude bez příjmu. Toto beru na vědomí a počítám s tím. Ale nevzniká tím problém u zaměstnavatele, který za toto období za mně odvádí nějaké ty odvody a může je údajně po mně vyžadovat? Mění situaci fakt, že dítěti je už 15 let? Všude se dočítám, že OČR je pro děti do 10let, výjimky u ZTP nejsou nikde zmíněny. Mohla bych si dle zákona o soc. sl. péči o dceru uhradit z příspěvku na péči, ale při dnešních cenách za soc. služby by denní několikahodinová péče než budu v práci stála víc, než je příspěvek a můj měsíční příjem dohromady. Navíc sama kromě osobní péče poskytuji dceři i zdravotní ošetření domácí vyučování , komunikuji se školou. Myslím, že moje přítomnost u ní po nejbližších 6 týdnů bude nejefektivnější, jen jak to udělat, abych postupovala dle zákona a u zaměstnavatele nevznikly nějaké výdaje, které by následně po mně vyžadoval?
Děkuji za odpověď,
JS

Dobrý den.
Pochopila jsem správně,že tedy je třeba abyste o dceru pečovala Vy? To chápu, vzhledem k tomu,že dívka má ztp/p,bude se u ní pravděpodobně jednat o vážné postižení pohybového a nosného systému. Vzhledem k tomu,že hovoříte o ortopedickém výkonu,napadá mne v tomto věku že jde buď o dg.DMO,nebo těžší vada páteře atp.Tam je opravdu péče matky nezastupitelná,už proto,že je holčička v pubertě a taková situace pro ni je jistě psychicky náročná (i když je asi na lékařské zákroky zvyklá).Předpokládám ,že dcera má vyší stupeň příspěvku na péči než I. Dovozuji,že stupeň závislosti dle zák.108/2006 sb. o sociálních službách bude tak III. nebo alespoň II.
Tedy řešení situace: 1.devět dní ošetřovné. Uplatníte nárok na ošetřovné z důvodu potřeby péče o "jiného člena domácnosti, jehož zdravotní stav z důvodu nemoci nebo úrazu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou, nebo členky domácnosti, která porodila, jestliže její stav v době bezprostředně po porodu vyžaduje nezbytně ošetřování jinou fyzickou osobou" Ten jiný člen domácnosti je dcera, je sice dítě,ale už je starší deseti resp. 15ti let.
Poté,až vyčerpáte ošetřovné požádáte písemně zaměstnavatele o neplacené volno z důvodu potřeby péče o člena domácnosti a celkově ze závažných rodinných důvodů.
Půjdete na svou zdravotní pojišťovnu a tam nahlásíte,že jste na neplaceném a pečujete o osobu ve II., III.,IV. stupni závislosti (podle toho jaký st. závislosti má dcera).To neplacné volno a to že pečujete by zdravotní pojišťovně měla nahlásit mzdová účetní zaměstnavatele,ale pro jistotu to udělejte i sama nebo tam zavolejte,at nevznikne nedorozumění a problém.
Po dobu neplaceného volna za Vás pojistné na zdravotní pojištění bude platit stát, který toto pojistné platí mimo jiné za osoby které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost) nebo stupni III (těžká závislost) anebo stupni IV (úplná závislost), a osoby pečující o tyto osoby, a osoby pečující o osoby mladší 10 let, které jsou závislé na péči jiné osoby ve stupni I (lehká závislost). Pokud by dcera neměla uznán alespoň II. anebo vyšší stupeň závislosti, následovalo by toto:
Po dobu neplaceného volna jste nadále zaměstnankyní a zdravotní pojištění za zaměstnance je vždy hrazeno prostřednictvím zaměstnavatele. Pojistné hradí z jedné třetiny zaměstnanec (to je to, co se Vám strhává z platu) a ze dvou třetin zaměstnavatel. Od začátku roku 2015 platí, že se za dny pracovního volna bez náhrady příjmu nepřipočítává poměrná část minimální mzdy.
Vyměřovacím základem pro pojistné zaměstnance je tedy úhrn příjmů ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. To by teoreticky znamenalo, že se neplatí pojistné za dobu pracovního volna, kdy zaměstnanec žádný příjem nemá. Zároveň ale podle zákona platí, že pojistné musí být odvedeno alespoň z minimálního vyměřovacího základu, pokud pro zaměstnance povinné minimum platí. To minimum neplatí např. pro zaměstnance, který je zároveň poživatelem důchodu a pojistné za něj platí i stát.

Minimálním vyměřovacím základem zaměstnance za celý kalendářní měsíc je od 1. 1. 2015 minimální mzda ve výši 9 200 Kč; pojistné činí 13,5 % z něj. Za celý měsíc neplaceného volna musí být tedy za zaměstnance odvedeno pojistné na zdravotní pojištění ve výši 1 242 Kč to byste si tedy musela uhraditnebo se nějak budete muset dohodnout se zaměstnavatelem.
Pokud je však dcera uznána, ve II a vyšším stupni závislosti,hradí za Vás pojistné na ZP stát.(viz. zák. 48/1997 sb. o veřejném zdravotním pojištění).
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Vítová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.