APERIO je tu pro rodiče

www.aperio.cz

Právní poradna, odpověď

Darování společnému dítěti

Kategorie: Rodinné právo

Doporučte tuto stránku ostatním

Antispamový test, opište prosím text:

raptcha.png

Dotaz

Dobrý den, vlastníme s manželem nemovitost ve společném jmění manželů. Spolu máme jedno dítě, manžel má ještě dceru z předešlého manželství. Manžel by chtěl svou polovinu darovat mě nebo naší dceři. Lze ji darovat přímo mě, i když ji máme ve společném jmění, nebo raději dceři. Pokud bude sepsána darovací smlouva, nebude mít dcera z prvního maželství již žádný právní nárok na nemovitost? Musí být darovací smlouva sepsána u notáře, nebo stačí na ní ověřený podpis manžela? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,
platná právní úprava připouští darování mezi manželi pouze pokud jde o majetek, který není součástí společného jmění manželů, stejně tak to platí, pokud by jeden z manželů chtěl něco ze společného jmění komukoliv darovat, i když jde o jejich společné dítě. Je nutno na společné jmění nahlížet správně, tedy ne, že každý vlastníte jednu polovinu, ale že oba zároveň vlastníte celou nemovitost. Nemůže tedy jeden z manželů sám o nemovitosti jakkoliv rozhodovat, jakkoliv s ní nakládat. Aby bylo možno s polovinou nemovitosti nakládat, je nejdříve nutné změnit typ vlastnictví na podílové spoluvlastnictví. Pokud manželé v průběhu trvání manželství zúží rozsah svého společného jmění smlouvou ve formě notářského zápisu, může být takto vyňatý majetek předmětem darování mezi nimi. Mohou takto zúžit společné jmění jen pro tu jednu jedinou nemovitost, zkrátka bude kvalifikovaným způsobem ze společného jmění manželů vyjmuta. Pak může manžel se svou polovinou domu nakládat podle svého. Může jej darovat Vám, může jej darovat Vaší dceři. Jde-li o to, aby si dcera z předchozího manželství nemohla na tento majetek činit nároky, tak se dědickému právu na tuto nemovitost vyhnete právě převedením vlastnického práva ještě za života otce. U případného budoucího dědického řízení by mohla druhá dcera namítnout, že ostatním dědicům bylo darováno velké jmění již za zůstavitelova života a mohla by si tak nárokovat větší dědický podíl (nikoliv tu nemovitost, ta již nebude předmětem dědického řízení), ale v praxi k tomu dochází poměrně zřídka, protože se obvykle nezjišťuje, zda dědic něco před tím někomu daroval.

§ 484
Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn.

Darovací smlouva samotná (po vyjmutí nemovitosti ze SJM) již nemusí být uzavřena před notářem nebo advokátem. Protože však darování nemovitosti podléhá vkladu práva do katastru nemovitostí, je třeba mít darovací smlouvu uzavřenu v dostatečném počtu originálů (musí jich být o dva víc než je počet účastníků smlouvy) a nejméně na jednom musí být ověřené podpisy. Podpisy se dají ověřit u notáře a nebo na příslušné pověřené matrice.

Kateřina Štěpánková

11.04.2013

Zpět do poradny

Ptejte se

Vložit dotaz

Potřebuji poradit

Rodičovství je sice krásné, ale rozhodně ne snadné životní období. APERIO vám nyní nabízí podporu a provázení náročným životním obdobím a pomoc v kritických situacích, aby pro vás rodičovství nebylo zátěží, ale bohatou a uspokojující fází vašeho života.
Osobní sociální a psychologické poradenství si můžete domluvit ZDE.

Kategorie dotazů

mateřská a rodičovská dovolená
nezaměstnanost
ostatní
ostatní dávky
peněžitá pomoc v mateřství
psychologická poradna
rodičovský příspěvek
rodinné právo
slaďování zaměstnání a rodinného života
výdělečná činnost na MD a RD
vztahy, výchova – psychologická poradna
zaměstnání a podnikání rodičů
zdravotní péče v těhotenství a mateřství

Vydáváme

Nebojujte se zákony a slaďte práci s rodinou Průvodce pro rodiče - nejen legislativní příručka aktualizovaná pro rok 2014.

Příručku si můžete stáhnout ZDE (formát PDF, velikost 795 KB).

Nebojujte se zákony a slaďte práci s rodinou - obálka

Kurzy pro rodiče

22. října 2014, 17:30 - 19 hod.
Jak postupovat při nástupu na mateřskou a rodičovskou dovolenou?

13. listopadu 2014, 18 - 20:30 hod.
Praktické využití koučování při návratu z rodičovské dovolené do práce

27. listopadu 2014, 9 - 16:30 hod.
Miniškola návratu na trh práce

9. prosince 2014, 17:30 - 19 hod.
Jak postupovat při návratu do zaměstnání po skončení mateřské či rodičovské dovolené?

Kurzy s tematikou těhotenství a porodu ZDE.

Doporučujeme

DámePráci.cz

Poradí vám poradna APERIO a práci najdete s aplikací DámePráci.cz

DámePráci.cz - link do aplikace

Stáhněte si vystřihovánku - pilnou včelku pro děti (formát PDF)

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2014
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačku pro výpočet dávek najdete ZDE.

Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2014
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Kalkulačku pro výpočet výše náhrady mzdy najdete ZDE.

Věková a důchodová kalkulačka
Věkovou a důchodovou kalkulačku najdete ZDE.

Podpořte nás

Pomohlo vám APERIO? Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
2700 197 659 / 2010
variabilní symbol 333

Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar." Děkujeme.

Donoři

Projekt Poradna je podpořen z rozpočtu MPSV ČR v rámci projektu na poskytování služeb v oblasti rodiny a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP


O nás

Kontakt


Ke stažení

Spolupráce a podpora



English language icon About APERIO

© 2001 - 2014 APERIO
Společnost pro zdravé rodičovství
Všechna práva vyhrazena.