Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Darování společnému dítěti

11.04.2013

Dobrý den, vlastníme s manželem nemovitost ve společném jmění manželů. Spolu máme jedno dítě, manžel má ještě dceru z předešlého manželství. Manžel by chtěl svou polovinu darovat mě nebo naší dceři. Lze ji darovat přímo mě, i když ji máme ve společném jmění, nebo raději dceři. Pokud bude sepsána darovací smlouva, nebude mít dcera z prvního maželství již žádný právní nárok na nemovitost? Musí být darovací smlouva sepsána u notáře, nebo stačí na ní ověřený podpis manžela? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
platná právní úprava připouští darování mezi manželi pouze pokud jde o majetek, který není součástí společného jmění manželů, stejně tak to platí, pokud by jeden z manželů chtěl něco ze společného jmění komukoliv darovat, i když jde o jejich společné dítě. Je nutno na společné jmění nahlížet správně, tedy ne, že každý vlastníte jednu polovinu, ale že oba zároveň vlastníte celou nemovitost. Nemůže tedy jeden z manželů sám o nemovitosti jakkoliv rozhodovat, jakkoliv s ní nakládat. Aby bylo možno s polovinou nemovitosti nakládat, je nejdříve nutné změnit typ vlastnictví na podílové spoluvlastnictví. Pokud manželé v průběhu trvání manželství zúží rozsah svého společného jmění smlouvou ve formě notářského zápisu, může být takto vyňatý majetek předmětem darování mezi nimi. Mohou takto zúžit společné jmění jen pro tu jednu jedinou nemovitost, zkrátka bude kvalifikovaným způsobem ze společného jmění manželů vyjmuta. Pak může manžel se svou polovinou domu nakládat podle svého. Může jej darovat Vám, může jej darovat Vaší dceři. Jde-li o to, aby si dcera z předchozího manželství nemohla na tento majetek činit nároky, tak se dědickému právu na tuto nemovitost vyhnete právě převedením vlastnického práva ještě za života otce. U případného budoucího dědického řízení by mohla druhá dcera namítnout, že ostatním dědicům bylo darováno velké jmění již za zůstavitelova života a mohla by si tak nárokovat větší dědický podíl (nikoliv tu nemovitost, ta již nebude předmětem dědického řízení), ale v praxi k tomu dochází poměrně zřídka, protože se obvykle nezjišťuje, zda dědic něco před tím někomu daroval.

§ 484
Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn.

Darovací smlouva samotná (po vyjmutí nemovitosti ze SJM) již nemusí být uzavřena před notářem nebo advokátem. Protože však darování nemovitosti podléhá vkladu práva do katastru nemovitostí, je třeba mít darovací smlouvu uzavřenu v dostatečném počtu originálů (musí jich být o dva víc než je počet účastníků smlouvy) a nejméně na jednom musí být ověřené podpisy. Podpisy se dají ověřit u notáře a nebo na příslušné pověřené matrice.

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

RODIČE NA START! 2018

19. května, 14:00, park Na Pankráci
Chcete zkusit bosochodíčky, chůzi po skle nebo žhavých uhlíkách?
Zveme na benefiční běh a zábavné odpoledne pro celou rodinu 1km/5km/minitratě, pochod s dítětem v šátku, bosochodníky, chůze po skle i žhavém uhlí, kreativní dílničky a mnoho dalšího.


Na podporu bezplatné právní poradny APERIO.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.