Aperio

Online poradna pro rodiče, dotazy

Téma: Nárok na PPM

05.12.2018

Dobrý den, mám na vás dotaz, jestli jde uznat mateřská dovolená: Jsem na brigádě v jedné firmě, kde mi v květnu 2018 změnili smlouvu z DPP na DPC a já v červnu otěhotněla. DPC mám u této firmy do kone roku 2018, tudíž to je 8 měsíců. Od nového roku jsem dostala novou smlouvu DPČ, ale u jiného zaměstnavatele. Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit asi 7. února, protože termín mám 23.3.2019. Chci se tedy zeptat mám nárok na peněžitou pomoc v mateřské když to takto zkombinuji je to možné? a kdo mi ji vyplatí, když ta první firma má asi 1000 zaměstnanců a ta druhá tak 20?
Poznámka: v každém měsíci, co jsem měla smlouvu DPC tak jsem měla výdělek nad 2500 Kč a odvedli mi zdravotní a sociální pojištění.
Díky moc za pomoc!

Dobrý den,
podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Pokud jste byla po celou dobu DPČ účastna nemocenského pojištění, vznikne Vám nárok na PPM. Výše PPM se bude počítat dle výdělků, kterých jste dosahovala u posledního zaměstnavatele. PPM je vyplácena prostřednictvím OSSZ, nikoliv zaměstnavatelem. Formulář o výši PPM, který dostanete u svého gynekologa, odevzdáte svému novému /v té době stávajícímu/ zaměstnavateli.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Téma: Změna výše RP

05.12.2018

Vyse rodicovske.
V lednu 2018 jsme se pristehovali zpet do CR z USA. Manzel je zamestnan v CR na HPP od 1.1.2018 (nebo 2.1.?). V celodenni peci (zadna skolka) mam dve deti (4/2013 a 5/2016). Rodicovska mi byla priznana od 2/2018 ve vysi 7600, coz nestihnu ani vycerpat do 4 let ditete.
Je moznost zvysit davku na zaklade prijmu manzela za poslednich rok (kdyz ted pracuje v CR?). Diky moc.

Dobrý den,
bohužel u Vás změna není možná. Výši RP lze měnit vždy pouze ve vztahu ke dni narození dítěte a to jste ani jeden z rodičů dítěte nebyl účasten nemocenského pojištění v ČR, a nelze Vám tak ke dni porodu stanovit PPM /dávka peněžité pomoci v mateřství/.

Právní úprava:
Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, v platném znění

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek

Téma: Svěření dětí do péče

05.12.2018

Dobrý den,chtěla bych vrátit své syny do péče a nevím jak na to.Synum je 8 a 10 let.Před 4 roky byli svěřeny do péče otce protože já se dostala do tíživé situace.Jak finanční tak zdravotní.Mela jsem přítele a otěhotněla ten se na mě pak vykašlal a já v 5 měsíci potratila.Nemohla jsem pracovat zůstala jsem bez peněz a na dně.Toho využil otec děti a zažádal o svěření do péče a soud mu vyhověl.Otec děti je ženatý a má další 3 děti .Měl pro děti lepší zázemí tak je svěřili mu.Nyni jsme měli 3 roky střidavou péči kdy jsme si děti střídali po týdnu.V květnu se otec děti rozhodl že už to tak nechce a nechce mi děti dávat.Ja mám byt 1+1 bohužel větší si nemohu dovolit i tak bych moc chtěla děti mít u sebe.Prosim poraďte mi jak dostat děti zpátky když pro ne má otec lepší zázemí?mockrat děkuji

Dobrý den,
v případě, že chcete syny zpět do své péče, budete muset podat k soudu návrh na změnu úpravy péče o nezletilé syny. Vzor najdete na internetu. Zde popíšete aktuální situaci, zda je udržován pravidelný kontakt s nezletilým, zda nezletilý jeví známky nespokojenosti se současným stavem. Z jakého důvodu je návrh podán, tedy proč si myslíte, že u Vás budou zajištěny příznivější podmínky pro zdárný vývoj nezletilého.
Popsat poměry na straně navrhovatele, který žádá změnu úpravy výchovy.
• Jaké bude mít dítě zázemí
• Jak bude zajištěna péče o dítě
• Specifikovat finanční poměry obou rodičů
A jaký navrhujete, aby soud vynesl rozsudek.

S návrhem Vám může pomoci pracovnice na OSPOD, pod který spadáte.

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Peněžitá pomoc v mateřství a zdravotní pojištění - cizí prvek

05.12.2018

Dobry den,
mela by jsem dotaz ohledne materske.
Nase situace je momentalne takova: muj pritel je Nemec, mame 5 mesicni dite, ktere bylo narozeno v Cr a ma cesky i nemecky rodny list. Zili sme nekolik mesicu v nemecku, kde sem musela zazadat o materskou, protoze sem na ni v cr nemela narok z duvodu napracovani pred tehotenstvim. Pritel se pred mesicem odstehoval do Asii kde pracuje. Z nemeckeho pojisteni sme odhlaseni a tim padem na zadny prispevek tam uz nemame narok. Ja jsem stale pojistena i se synem v cr.
Je tedy mozne zazadat o matersky prispevek zpet v Cr? Pokud budu chtit odjet za přítelem do zahranici, jaka je maximalni delka pobytu, aby mi bylo stale placeno zdravotni pojisteni a vyplacena popripadna materska?
Dekuji

Dobrý den,

pokud jste v ČR nebyla účastna nemocenského pojištění a nejste ani nyní, nemáte nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Co se týče rodičovského příspěvku (RP), tak pokud stále v ČR nejste zaměstnána ani jinak výdělečně činná a jediná výdělečná činnost rodiny probíhá v zahraničí, je primárně příslušný pro výplatu rodinných dávek tento zahraniční stát výdělečné činnosti. Pokud v této zemi žádná rodinná dávka obdobná rodičovskému příspěvku neexistuje nebo je nižší než český RP, je ČR sekundárně příslušná k výplatě z titulu Vašeho bydliště v ČR. Pro podrobnější informace se obraťte na příslušnou pobočku úřadu práce (ÚP).

Ohledně zdravotního pojištění - při krátkodobém pobytu v zahraničí (méně než 6 měsíců) je pojištěnec nadále účastníkem českého systému veřejného zdravotního pojištění. Požádat o vynětí z českého systému veřejného zdravotního pojištění mohou na základě § 2 odst. 5 zákona č. 48/1997 Sb. pouze osoby, které pobývají (resp. budou pobývat) v cizině dlouhodobě. Za dlouhodobý pobyt v cizině se tedy považuje podle § 8 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb. pouze nepřetržitý pobyt v cizině, který trvá déle než 6 měsíců.
Pojištěnec tedy není povinen po dobu dlouhodobého pobytu v cizině hradit pojistné za těchto podmínek:
- nepřetržitý pobyt v cizině trvá nejméně 6 měsíců,
- po celou dobu pobytu musí být v cizině zdravotně pojištěn,
- učinil písemné prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině (dále jen Prohlášení), které bylo doručeno příslušnému pracovišti zdravotní pojišťovny.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Téma: Nárok na peněžitou pomoc v mateřství - smlouva na dobu určitou

05.12.2018

Dobrý den,
v květnu 2018 jsem úspěšně dokončila VOŠ. V srpnu jsem nastoupila do zaměstnání kde jsem v říjnu skončila (31.10.). Mezi pracemi jsem byla na úřadu práce zaregistrovaná - nebrala jsem žádné dávky. Od 12.11. mám zaměstnání nicméně 9.11. jsem zjistila, že jsem těhotná. V současné práci mám bohužel pracovní smlouvu jen do konce dubna 2019. Chci se zeptat zda mám nárok na mateřskou (nemám odpracováno, nicméně mám dostudováno) a kdy jsem povinna sdělit v zaměstnání, že jsem těhotná. Nedělám si iluze, že mi prodlouží smlouvu, neboť v dubnu už bude těhotenství vidět. Pokud předpokládám dobře, tak když nebudu zaměstnána v den nástupu na mateřskou tak nemám nárok na nic?
Děkuji Vám za Váš čas a za vaši odpověď.
S přáním hezkého dne

Dobrý den,

abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splnit podmínky dané zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, tedy:
1) Účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM nastává dle volby nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před očekávaným termínem porodu.
2) Účast na nemocenském pojištění (či plynoucí ochranná lhůta) v době nástupu na PPM.

Abyste tedy splnila podmínku 1), musíte mít v předchozích 2 letech před nástupem na PPM splněnou dobu účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kal. dnů. Do těchto 270 dnů se započítává i doba soustavné přípravy na budoucí povolání, kterou se rozumí i studium na VOŠ, které bylo úspěšně ukončeno. Podmínku 1) tedy splníte.

Co se týče podmínky 2), v době nástupu na PPM musíte být nemocensky pojištěna nebo být v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta plyne z pojištění, které zaniklo v době těhotenství, a trvá tolik dnů, kolik trvalo pojištění (max. však 180 dnů). Pokud tedy stihnete na PPM nastoupit nejpozději poslední den ochranné lhůty, nárok na PPM mít budete.

Není žádným předpisem stanoveno, kdy musíte zaměstnavateli své těhotenství oznámit. Pokud tedy nejde o práci těhotným ženám zakázanou či pokud práce neohrožuje Vaše těhotenství, nemusíte zaměstnavateli těhotenství oznamovat, dokud sama nebudete chtít.

§ 32 zákona o nemocenském pojištění
...
(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,
...

§ 15 zákona o nemocenském pojištění
...
(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Téma: Diskrétní pomoc pro matku v nouzi

07.12.2018

Dobrý den, potřebuji poradit. Má známá se ocitla v krizi. Je matka dvou dětí, jedno je v pěstounské péči (Třetí osoba) a s druhým dítětem nyní žije v podnájmu (resp. jednom pokoji) u příbuzných. Je pracující, ale domnívám se, že by potřebovala poradit s hledáním lepšího bydlení, pořádkem v dokladech- sociálních dávkách, alimentech, vých. právech apod. Zdravotně na tom také není nejlépe. Kam by se mohla v Praze obrátit a požádat o diskrétní pomoc? Ráda bych ji nasměrovala. Myslím, že není případ pro azylové domy, armádu spásy apod. Je samostatná, jen potřebuje nasměrovat. Děkuji.

Dobrý den,

oceňujeme, že se snažíte své známé pomoci tím, že ji nasměrujete na lidi vyškolené v pomáhání lidem v nouzi. Určitě je pro ni důležité vědomí, že se jí snažíte být nápomocná v náročné životní situaci. My oceňujeme i to, že zároveň za ni nic konkrétního neřešíte a nepřebíráte její kompetenci řešit své problémy a žít život po svém.
Vhodným pracovištěm, kam by se Vaše známá mohla obrátit, je SOS centrum Diakonie ČCE. Paní tam může zavolat nebo zajít, vylíčit svou situaci. Přítomné pracovnice jí pomohou udělat jasno v tom, co je vlastně potřeba nyní řešit, v jakém pořadí, a kam se obrátit pro další případnou pomoc a poradenství.
Pokud vaše známá řeší záležitosti týkající se dítěte v pěstounské péči, může se obrátit na organizace, které se zabývají sanací rodiny (Střep, Barevný svět dětí) nebo organizace, které se zabývají pěstounskou péčí (teoreticky by tam měli být schopni a ochotni podpořit i rodiče, jejichž děti jsou umístěné v pěstounské péči).
Váš popis situace v zaslaném dotazu je velmi stručný, a nelze z něj vyvodit žádné detaily, rovněž z něj není jasné, zda dotyčná sama uvažuje o tom, někam se obrátit pro pomoc. Každopádně, pokud udělá první krok a zavolá, napíše nebo zajde do SOS centra Diakonie ČCE, může se jí dostat potřebného ošetření a případného provázení procesem hledání východiska ze svízelné situace. Pomoc z vaší strany může spočívat v tom, že ji budete k vyhledání pomoci motivovat.
Držíme palce.
Kontakt
https://www.soscentrum.cz/kontakty/

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní

Téma: Dovolená

05.12.2018

Dobrý den. Chci se prosím zeptat na nárok dovolené. Manželka by měla nastoupit na mateřskou v polovině prosince 2018. Mateřskou by tedy čerpala ještě cca 25 týdnů v roce 2019. Dovolenou za rok 2018 vyčerpala před nástupem na mateřskou. Je samozřejmě nadále v pracovním poměru na dobu neurčitou. Vzniká ji tedy nárok na celou dovolenou za rok 2019, když bude čerpat mateřskou dovolenou ještě 25 týdnů v roce 2019. Její výše dovolené (dle smlouvy) je 5 týdnu/rok. Dle platného zákona práce se dle mého názoru z hlediska nároku na dovolenou považuje mateřská dovolená za výkon práce. Je to tak ? Tudíž bude mít "odpracováno" za rok 2019 více než 60 dní (konkrétně cca 125 dní) a tudíž by měla mít nárok na celou dovolenou za rok 2019. Je tato úvaha správná? A je zaměstnavatel povinen tuto dovolenou proplatit (po rodičovské dovolené) nebo je lepší ji vyčerpat hned po mateřské dovolené, resp. před rodičovskou dovolenou? Četl jsem však, že v době dovolené není ze zákona chráněna a může dostat výpověď (v období čerpání dovolené za rok 2019). Moc vám děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Nárok na dovolenou upravuje zákoník práce (zák. č. 262/2006 Sb., v platném znění) v §211 a násl.
Zaměstnanec má nárok na dovolenou za kalendářní rok, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u tohoto zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce.
Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely vzniku nároku na dovolenou posuzuje jako výkon práce. Rodičovská dovolená a pracovní neschopnost se ovšem pro účely nároku na dovolenou za výkon práce nepovažuje.
Nepracoval-li zaměstnanec pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, krátí se mu dovolená za prvých 100 takto zameškaných pracovních dnů o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných pracovních dnů rovněž o jednu dvanáctinu (§223 zákoníku práce).
Požádá-li zaměstnankyně o to, aby dovolená navazovala na mateřskou dovolenou, zaměstnavatel je povinen jí podle §217 odst. 5 zákoníku práce vyhovět. Podle § 223 odst. 1 zákoníku práce dovolenou vyčerpanou na žádost zaměstnankyně před nástupem rodičovské dovolené podle § 217 odst. 5 zákoníku práce, nelze z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Z uvedeného vyplývá, že Vaší manželce vznikne nárok na celou dovolenou za rok 2019. Dovolenou si může na základě její žádosti vyčerpat v návaznosti na mateřskou dovolenou.
V době čerpání dovolené není zaměstnankyně proti výpovědi chráněna. Výpověď ale může obdržet jen ze zákonem stanovených důvodů (§ 52 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění). Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby, která počíná běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi a skončí uplynutím 2 měsíců, nebyla-li sjednána výpovědní doba delší. Pokud byla výpověď podána před počátkem ochranné doby (např. rodičovská dovolená), po ochrannou dobu výpovědní doba neběží, pracovní poměr skončí uplynutím zbytku výpovědní doby po s končení ochranné doby, pokud zaměstnanec neprohlásí, že na prodlužení výpovědní doby netrvá (§ 53 odst. 2 zákoníku práce).
Pokud zaměstnavatele zaměstnankyně o poskytnutí dovolené nepožádá, zaměstnavatel jí nemůže čerpání dovolené určit, neboť zákon zakazuje určit čerpání dovolené na dobu, kdy je zaměstnankyně na mateřské či rodičovské dovolené. Nemůže-li zaměstnavatel určit čerpání dovolené ani do konce příštího kalendářního roku z důvodu čerpání rodičovské dovolené, určí dobu čerpání této dovolené po skončení rodičovské dovolené. (§218 odst. 3 zákoníku práce).
Nepožádá-li tedy zaměstnankyně svého zaměstnavatele o čerpání dovolené v návaznosti na mateřskou dovolenou, určí jí její čerpání po skončení rodičovské dovolené. Pokud však v příslušném roce, za který vznikl nárok na dovolenou, zamešká z důvodu čerpání rodičovské dovolené více než 100 dnů, bude se jí dovolená krátit dle pravidel uvedených výše. Rodičovská dovolená se totiž pro účely vzniku nároku na dovolenou nepovažuje za výkon práce a na zaměstnankyni se nebude vztahovat výjimka stanovená v §223 odst. 1 zákoníku práce, podle které dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 zákoníku práce před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Na závěr připomínám, že se jedná o čerpání, nikoli proplacení dovolené. (Z hlediska faktického se pro zaměstnankyni nic nemění – nebude chodit do práce a obdrží náhradu mzdy, z hlediska právního je mezi čerpáním dovolené a poskytnutí náhrady mzdy za nevyčerpanou dovolenou podstatný rozdíl.)
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů

Téma: Ukončení pracovního poměru během rodičovské dovolené; nástup do nového zaměstnání - nárok na peněžitou pomoc v mateřství

04.12.2018

Jsem na rd do 3let ditete.zamestnavatel u ktereho mam pp na dobu neurcitou se vsemi zamestnanci ukonci pp k 31.12 a vsechny si nas zase vezme od 1.1. Na dobu neurcitou.zalozil totiz s.r.o.kazdy dostane stejnou prac.pozici I plat,umozni mi I po 3letech ditete byt ve firme dal na neplacenem volno,neni mi jasne pokud nastoupim na druhou materskou,v jake vysi bude.cetla jsem ze kdyz nastoupim 2md do 4let mam minimalne narok na stejnou vysi jako prvni ale tu prvni jsem prece pobirala v byvalem zamestnani z ceho se mi druha md bude pocitat ??dekuji

Dobrý den.
Zatímco pracovní poměr vzniká sjednaným dnem, účast na nemocenském pojištění vzniká dnem, ve kterém začal zaměstnanec vykonávat práci po zaměstnavatele (§ 10 odst. 1 zák. č. 187/2006 Sb.,v platném znění). Pokud tedy k 31.12.2018 ukončíte pracovní poměru a od 1.1.2019 budete mít sjednaný pracovní poměr u nového zaměstnavatele (jiný subjekt), ovšem do zaměstnání fakticky z důvodu čerpání rodičovské dovolené nenastoupíte, nevznikne Vám účast na nemocenském pojištění, a tudíž ani nárok na peněžitou pomoc v mateřství z nového zaměstnání. Pro vznik účasti na nemocenském pojištění je nezbytné, abyste pro nového zaměstnavatele začala vykonávat práci. Peněžitá pomoc v mateřství se pak bude odvíjet od příjmů dosahovaných v novém zaměstnání. Bližší informace k nemocenskému pojištění obdržíte na příslušné OSSZ (www.cssz.cz).
S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.