Aperio

Online poradna pro rodiče, dotazy

Téma: Úprava výživného

10.12.2018

Dobry den,
Jsem momentalne u soudu..navrh na zvyseni vyzivneho
Vyzivne vymereno v roce2010….1000kč
Zadost o zvyseni vyzivneho z roku 2014 zamitnuta dne 20.2.2016 (nejde o preklep jednani trvalo opravdu tak dlouho)…oduvodneni otec ditete pobira davky hmotne nouze a matka neprokazala, ze otec pracuje na cerno..
Nyni jsem 1.8.2018 podala navrh na zvyseni vyzivneho.. Otec vykazuje prijem cca 8080kc cisteho, ma exekucni srazky cca 1200kc, dale tvrdi ze plati dalsich 1000kc primo exekutorovi, 2000kc najemne+500kc inkaso. Mne jeste posila slozenkou 1000kc dluzne vyzivne..
Otec je zdravi.
OSPOD mi rekl ze jsem velmi slozity pripad a ze pro moji dceru nemuze nic udelat..
Muj dotaz zni …opravdu Ospod nema zadne povinosti a pravomoce aby pomohl me 10lete dceri? ?
Dcera chodi do 4tridy a ma zvysene naklady kvuli zdravotnimu stavu.. nutne dve zdravotni pomucky…cca 9000kc rocne.
Otec se o dceru téměř nezajímá..dohoda s ním je nemožná...momentálně v podmínce za neplacení výživného...nepřispívá na školní a ni mimoškolní aktivity, kroužky ani tábory...styk s dítětem není vyměřen ...otec si dceru nebere.
To opravdu OSPOD jen sedne u soudu a zapise si prijem otce a podiva se do tabulek zda je mozne vyzivne navysit?
Ja mam omezeny prijem z duvodu pece o dite…pracuji jen v jednosmennem provozu a jinou praci nez za minimalni plat nesezenu. Pobiram pridavky na dite 990kč a na bydleni cca 1500kč.
Máte pro mne nějakou radu jak uspět se zvýšením výživného?
Nebo to je nemožné pro otcovi nízké přijmy?
To opravdu musí vše utáhnout matka sama?
Já ty peníze pro dceru potřebuji..potřebuji zajistit dítěti základní potřeby nechci nadstandart...
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem

Dobrý den,
výše výživného na dítě se vždy určuje podle dvou základních kritérií – na jedné straně se jedná o schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného rodiče. Soud zjišťuje jeho majetkové poměry, a to nejen aktuální příjmy, ale i možnosti příjmů s ohledem na vzdělání, praxi a zdravotní stav (tj. jakých příjmů dosahují lidé pracující v daném oboru). Soud v této souvislosti taktéž zkoumá, zda se povinný rodič nevzdal bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání či výdělečné činnosti nebo majetkového prospěchu, zda nemá v dané oblasti nápadně malé příjmy atd. Dále by měl soud přihlížet k celkové majetkové situaci povinného, tzn. ke způsobu bydlení, vlastnictví nemovitostí, vlastnictví cenností, ale i třeba nákladnost každodenního života dané osoby. Soud bere do úvahy i majetek získaný děděním, darováním, v rámci restitucí apod. Ke zjištění skutečného majetkového stavu soud činí dotazy např. u finančního úřadu, soudů, stavebních spořitelen apod.
Na druhé straně musí soud dále zohledňovat odůvodněné potřeby dítěte (závisí zejména na jeho věku a zdravotním stavu a dalších skutečnostech souvisejících s dítětem). Soud může určit částku vyšší nebo i nižší, než je navrhovaná. Není stanovená žádná horní ani spodní hranice výše výživného. Dohodnou-li se rodiče na výši výživného, soud většinou jejich dohodu schválí.
Při výpočtu orientační výše výživného se základ bere čistý příjem povinného rodiče, bez jakýchkoliv dalších odpočtů, tedy bez zohlednění nákladů na domácnost, splátek úvěrů, hypoték, leasingů apod.
Doporučující tabulka pro určení výše výživného
věk dítěte výše výživného
v % z příjmu
do 5 let 11 až 15 %
od 6 do 9 let 13 až 17 %
od 10 do 14 let 15 až 19 %
od 15 do 17 let 16 až 22 %
nad 18 let 19 až 25 %
Tabulka má doporučující charakter, není závazná.

O zvýšení výživného se žádá u soudu, OSPOD v tomto nemá žádné pravomoce. Soud by měl zkoumat, jestli se otec dítěte dobrovolně nevzdává lépe placených míst. V dnešní době, kdy je minimální míra nezaměstnanosti by neměl být problém práci sehnat. To, jestli pracuje na černo, je třeba nějak soudu dokázat /zpráva od zaměstnavatele, svědectví spolupracovníků…../, soud nemá povinnost toto zjišťovat sám. Dále píšete, že dcera má nějaké zdravotní problémy. Žádala jste pro ní o příspěvek na péči?

Právní úprava:
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Jednání sociální pracovnice

09.12.2018

Nekorektní jednání soc. pracovnice - řeší KÚ?
viz OSPOD z 8.12. 2018
Děkuji vám za odpověď. Nicméně pochůzková soc.pracovnice, která má výzvu vyřizovat, nepodepsala se na ni a ani zatím nebere můj mobil, zvonila na můj zvonek u branky, poté vnikla na můj soukromý pozemek a využila otevřené větračky francouzského okna, aby nahlédla dovnitř. Stejnou cestou se dívám já ven. Tím jsme vešly v kontakt.
Vyjádřila jsem jí nesouhlas s vniknutím na můj pozemek. Na to se představila jako soc. pracovnice. K identifikaci mi poskytla jen průkaz zaměstnance, OP jsem neviděla.
Za těchto podmínek jsem ji mohla rovnou vykázat z pozemku. Zvolila jsem komunikaci s úřadem, zavolala její nadřízené a ověřovala její identitu. Na můj dotaz, proč přichází, neodpověděla. Prý jsem volala já někomu na úřad, což není pravda, resp. je to lež.
To měl být ten nepojmenovaný podnět, který nazýváte možná taktikou? Jistě ne.

Soc. pracovnice navíc vnikla a můj pozemek spolu s další, pravděpodobně nezletilou. Pak odjely menším tmavě modrým osobním vozem. Nevím, kdo byla druhá osoba, zda se jednalo o služební auto, zda tu byla ve své pracovní době a zda vůbec vyřizovala svoji služební agendu.
Její nadřízená mi do telefonu neodpověděla na dotaz, jestli má být soc. pracovnice u nás.
Na základě smyšlenky, omylu apod. mi cca do dvou dnů přišla výzva k návštěvě úřadu.
S nekorektním, omylným a jiným špatným jednáním úřadů mám jen ty nejhorší zkušenosti.
Třeba by to šlo řešit i jinak než opětovným zatěžováním matky.
V týdnu plánované návštěvy má syn plánovanou několikadenní hospitalizaci v nemocnici. Je velmi pravděpodobné, že budu termín na OSPOD měnit. Pokud mi nezvednou telefon, je cesta zločinu případného a dosud nezmíněného anonymního podněcovatele zcela volná.
Děkuji Vám za pochopení mého dotazu.
Vlastně jsem se ještě chtěla zeptat, kam mám dát podnět na prošetření případného anonymu, jestli je vůbec přípustné na základě něčeho takového jednat, co možná ano. Zjistím. Pokud měl volat z čísla mého mobilu, bude to náročné dokazování.
Děkuji.
S pozdravem

Dobrý den, Vážená paní,
navazuji na svoji předchozí odpověď a dále uvádím.

Chápu Vaše rozhořčení, aniž bych znala podrobnosti celého případu.
Teprve nyní se od Vás dozvídám alespoň nějaké podrobnosti k postupu úřadu. Na tento opravdu zvláštní, Vámi popsaný postup úřadu je možné si stěžovat na krajském úřadu a pokud šetřením nedojde k nápravě nebo nebudete s výsledkem spokojena, pak doporučuji, abyste se obrátila na úřad Veřejné ochránkyně práv s písemným podnětem na prošetření postupu úřadu ve věci, popřípadě samotného řešení jednání úřadu v zájmu nezletilého dítěte.

Než si budete stěžovat máte právo nahlédnout do spisu, který ve věci úřad vede, máte právo nahlédnout do spisu i s doprovodem advokáta nebo nahlédnout může samotný advokát na základě plné moci. Zjistíte tak, například, zda je o Vámi popsané "návštěvě" sociální pracovnice učiněn ve spise záznam a když je, tak, co je v něm uvedeno.

Je-li to v zájmu ochrany dítěte, musí úřad jednat i na základě anonymu. Pokud se šetřením ukáže, že v anonymním oznámení uvedená tvrzení se nezakládají na pravdě, můžete podat trestní oznámení na neznámého pachatele pro pomluvu (nejdřív se však poraďte s advokátem, který bude obeznámen se spisem).

Prosím, berte moji odpověď pouze v obecné rovině, jelikož neznám podrobnosti Vašeho případu a nevidím listinné podklady.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní

Téma: Bydlení na dobu určitou

09.12.2018

Dobrý den,
chtěla bych Vás touto cestou požádat o pomoc či radu na koho se obrátit. Ocitla jsem se v dost zoufalé životní situaci.
Jsem sama s dvěma dcerami (15let a 2 roky) a bydlíme v pronajatém bytě. Nájemní smlouva byla sepsána na rok, od 1.11.17 do 31.10.18. Ve smlouvě bylo uvedeno, že pronajímatel je povinen min.2 měsíce před skončením nájemní smlouvy informovat o jejím prodloužení či ukončení. Toto bylo ze strany pronajímatele učiněno až 17.10.18 a to na základě mého přímého dotazu, kdy mi bylo formou SMS přislíbeno automatické prodloužení nájemní smlouvy, které bylo následně potvrzeno, opět formou SMS dne 18.11.18, tím, že novou smlouvu mi pronajímatel přinese co nejdříve.
Dne 22.11.18 mi bylo telefonicky sděleno, že nájemní smlouva mi prodloužena nebude, a že se mám nejdéle do 15.12.18 z bytu vystěhovat. Následná "Žádost o vyklizení bytu", ke dni 15.12.18, byla sepsána pronajímatelem 28.11.18 a mě doručena 30.11.18.
Nevím, zda jednání pronajímatele je v souladu s NOZ, zda mám právo na 3 měsíční výpovědní lhůtu či zda musím k 15.12.18 byt skutečně opustit.
V současné době není v mých silách sehnat v Sedlčanech či okolí jiný byt k pronájmu, v Azylovém domě je také plno a na MÚ mám o sociální bydlení zažádáno již od července 2018.
Na nájemném nic nedlužím a žádné stížnosti ze stran sousedů či kohokoliv jiného na mou osobu ani dcery nejsou ani nebyly po celou dobu nájmu.
Aktivně se snažím jiné bydlení sehnat, ale bohužel v tuto chvíli skutečně nemám kam s dcerami jít.
Prosím o radu či pomoc, co v této situaci dělat či na koho se obrátit, abych neskončila s dcerami "na ulici"
Moc děkuji za jakoukoli naději či pozitivní informaci.
Přeji příjemný den

Dobrý den, Vážená paní,
chápu Vaši nelehkou situaci.
V případě nájmu na dobu určitou je v § 2285 občanského zákoníku uvedeno, že pokračuje-li nájemce v užívání bytu po dobu alespoň tří měsíců po dni, kdy měl nájem bytu skončit, a pronajímatel nevyzve v této době nájemce, aby byt opustil, platí, že je nájem znovu ujednán na tutéž dobu, na jakou byl ujednán dříve, nejvýše ale na dobu dvou let; to neplatí, ujednají-li si strany něco jiného. Výzva vyžaduje písemnou formu.
Vaše nájemní smlouva končila 31. 10. 2018 a 31. 11. 2018 Vám pronajímatel doručil výzvu k vyklizení bytu, tudíž občanský zákoník byl dodržen.
To, co Vám pronajímatel slíbil a nesplnil není pro řešení Vašeho případu bohužel podstatné. Rozhodující je občanský zákoník. Pokuste se ale ještě s pronajímatelem dohodnout, třeba, aby Vás nechal v bytě bydlet ještě 3 měsíce, abyste získala čas na hledání jiného bytu.

Dále Vám doporučuj, abyste šla znovu na sociální a bytový odbor Vašeho úřadu a uveďte, že řešení Vaší bytové situace je naléhavé. Obraťte se na místní poslance, na charitu, požádejte známé, kamarády, rodinu, což určitě již děláte.
V tuto chvíli nemám žádnou další radu.
Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní

Téma: Podpora v nezaměstnanosti

09.12.2018

Dobrý den,
prosím o radu.Po skončení rodičovské dovolené jsem dala v zaměstnání výpověď a nastoupila do nové.Tam jsem byla zhruba dva měsíce a dostala jsem výpověď.Když pujdu na úřad práce z čeho se mi bude počítat výše podpory v nezaměstnanosti? děkuji za odpověď

Vážená paní,

výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví podle § 50 odst. 1 zákona o zaměstnanosti procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku,37) který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů;38) pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.38)
Zjednodušeně řečeno podpora v nezaměstnanosti se bude vypočítávat z průměrného výdělku ve Vašem posledním zaměstnání.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost

Téma: Výživné na dítě

08.12.2018

Dobrý den. Byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně / 6500 kč / a ze zaměstnání mne pro nezpůsobilost konat dosavadní práci dali výpověď.
Po výpovědní lhůtě se objevili další nemoce , které mi neumožňuji nastoupit do zaměstnání. Požádal jsem soud o snížení výživného ze současných 4000 kč na 1500 kč , protože nemám jiný přijem a majetek /bydlím v pronájmu/. Soudní jednání proběhlo po cca 11 měsících , výživné jsem platil z úspor. Dnes proběhlo jednání a měl jsem dodat lékařskou zprávu o mém zdravotním stavu, což jsem udělal. Soudu se nelíbilo, že tam nejsou popsány omezení , jakou činnost mohu a nemohu vykonávat. Takovou zprávu mi můj lékař odmítl napsat, že to není jeho povinnost. Ať si prý soud pozve znalce. To soud odmítl. U soudu se tedy neprobíral ani můj potenciální příjem , ani nabídka zaměstnání, která byla v plánu, protože prý Úřad práce nedodal soudu podklady. Rozsudek soudu byl překvapivý , výživné mi naopak zvýšil na 5000 kč ještě 3 měsíce zpět. Čekám na rozsudek a vysvětlení takového postupu soudu. Doporučujete odvolání ?

Dobrý den, Vážený pane,
odvolání je Vaše právo. Nemohu uvést, zda odvolání doporučuji či ne, protože mi nejsou známy všechny okolnosti Vašeho případu, nebyla jsem u Vašeho soudního jednání, neznám spis. Podle toho, co vy sám jste uvedl, což je ale jen Váš pohled, to na odvolání je.

Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo a hezký advent.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Výzva OSPOD

08.12.2018

Výzva OSPOD - je to právní jednání?
Dobrý den, MěÚ Černošice mi poslal pozvání k jednání bez uvedení podnětu mé či jiné osoby. Odvolávají se pouze na par. 53, odst. 2, písm. b), zákona 359/1999 Sb. o povinnosti rodiče se dostavit na výzvu.
Při běžném prohledávání zákona na webu jsem ani zmíněný par., odst. a písm. nenašla. Než zakoupím zákon, ráda bych se i poradila.
Jedná se o mého nezletilého syna, ale důvod ani téma není uvedeno.
Navíc není uvedeno moje č.j., jen jejich č.j./sp.zn. To nevím, jestli je (asi) zatím v pořádku?
Sociální pracovnice, která věc vyřizuje a na níž se mám obracet telefonicky (výslovně uvedeno písemně) po případnou změnu termínu, mi zatím nezvedla mobil.
Navíc je podepsána v zastoupení osobou, která neuvedla své jméno, jen vlastnoruční podpis. Vedoucí a asi zvací osoba OSPOD uvedena i podepsána je.
Mohu toto jednání považovat za správný právní postup?
Děkuji.
S pozdravem

Dobrý den, Vážená paní,

Zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně právní ochraně dětí v § 53 odst. 2 písm. b) právě hovoří o výzvě, cituji:
"2) Rodiče jsou povinni

a) spolupracovat s orgány sociálně-právní ochrany při ochraně zájmů a práv dítěte,

b) na výzvu příslušného orgánu sociálně-právní ochrany se dostavovat k osobnímu jednání, předložit listiny a další doklady a poskytnout nezbytné informace, je-li jich třeba pro výkon sociálně-právní ochrany,"

Omlouvám se, ale bez toho, aniž bych viděla dopis – výzvu k dostavení se na úřad, nemůžu posuzovat, zda vykazuje či nevykazuje formální nedostatky.
Nemůžete-li se dovolat konkrétní pracovnici, obraťte se přímo na vedoucí odboru. V každém případě však doporučuji, i kdyby výzva měla formální nedostatky, abyste výzvu respektovala, přece jen se jedná o Vaše dítě.
Co se týká toho, že není ve výzvě uvedeno, kdo dal podnět; jen uvedu, že toto se do výzvy obvykle nepíše. Důvod k dostavení se na úřad ve věci nezletilého dítěte nebyl zřejmě uveden z taktických důvodů. OSPOD nechce činit závěry předem.

Přeji Vám, aby vše dobře dopadlo a krásný advent.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo

Téma: Výplata a PPM

08.12.2018

Dobrý den,

ráda bych Vás poprosila o radu - v práci budu do poloviny ledna a následně odcházím na mateřskou. Jak je to s vyplacením mateřské? Dostanu v únoru poměrnou část výplaty a poměrnou část mateřské, nebo celou mateřskou? Děkuji.

Dobrý den, Vážená paní,
V únoru dostanete ve výplatním dnu mzdu za odpracované dny v měsíci lednu. Od dne nástupu na mateřskou dovolenou, Vám náleží po dobu 28 týdnů peněžitá pomoc v mateřství (PPM). Tedy za měsíc leden byste měla dostat PPM do 1 měsíce, kdy byl příslušné správě doručen doklad pro výplatu PPM.
Dávky vyplácí příslušná OSSZ prostřednictvím účtu ČSSZ, a to nejpozději do 1 měsíce následujícího po dni, v němž jí byl stanovený, řádně vyplněný doklad pro nárok na výplatu dávky včetně příslušných podkladů doručen. Dávky se pojištěnci poukazují na jeho účet u peněžního ústavu v ČR nebo se vyplácejí v hotovosti poštovní poukázkou. V případě výplaty dávky v hotovosti poštovní poukázkou hradí náklady na její doručení příjemce, tzn. že vyplacená dávka bude o tyto náklady snížena (základní poukázečné činí 24 Kč, při dávce ve výši od 5 001 do 50 000 Kč poukázečné činí 34 Kč a za každých dalších započatých 10 000 Kč se poukázečné navyšuje o 7 Kč). Současně s dávkou obdrží příjemce písemné oznámení o druhu vyplácené dávky, její denní výši, výši denního vyměřovacího základu a období, za které byla dávka vyplacena. Oznámení se uvádí formou sdělení příjemci na výpisu z účtu nebo formou sdělení na poštovní poukázce (tzv. zpráva pro příjemce). V případě, že text oznámení bude delší než je povolený počet znaků na zprávě pro příjemce, zašle OSSZ písemné oznámení formou dopisu. Sdělení skutečností výše uvedenými způsoby, tj. formou oznámení se užívá v tzv. zkráceném řízení, kdy je nesporné splnění podmínek nároku na dávku, její výplatu a výši dávky.
Poštovní poukázky v obálkách bude pošta dodávat adresátům do domovních schránek. Pokud by příjemce dávky požadoval dodání peněžní částky k výplatě na uvedenou adresu, je to možné až po jeho dohodě s poštou a předání poukázky poště. V případě vyšších poukázaných částek může být ze strany pošty z bezpečnostních důvodů do domovní schránky vloženo pouze oznámení o uložení poukázky na poště.
V případě potřeby změny čísla účtu, na které jsou dávky nemocenského pojištění vypláceny, je třeba tuto změnu písemně oznámit na příslušnou OSSZ. Pro toto oznámení není předepsán žádný tiskopis a je tedy možno jej učinit volnou formou. Změnu je rovněž možno oznámit osobně na příslušné OSSZ a záznam o změně podepsat. Musí se však jednat o vlastní účet pojištěnce.
Nesouhlasí-li pojištěnec s výsledkem zkráceného řízení, může podat příslušné OSSZ ve lhůtě do 30 dnů ode dne výplaty dávky nebo ode dne doručení písemného oznámení o ukončení výplaty dávky písemnou žádost o vydání rozhodnutí o dávce, v němž uvede důvody nesouhlasu s výsledkem tohoto řízení.
Přeji Vám hezký advent.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství

Téma: Dvojí občanství

08.12.2018

Dobrý den,

jsem vdaná za Španěla a žíjeme v ČR a brzy se nám narodí dítě. Dočetla jsem se, že by dítě mělo mít automaticky obojí občanství. To bude mít napsáno v rodném listu nebo by se tak stalo, kdybychom si o to druhé občaství zažádali např. na ambasádě Španělska? Plánujeme zůstat v ČR a nechceme, aby dítě mělo španělské občaství. Je třeba něco speciálně vyřídit nebo třeba nějak zažádat si o zrušení toho druhého občanství?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Vážená paní,
Vaše dítě bude mít české občanství.
Ke španělskému občanství dítěte jsem našla následující informaci:
Od 1.1.2014 Česká republika podporuje dvojí občanství - můžete si tedy zažádat o občanství Španělska aniž byste přišli o české občanství.
Španělsko ovšem nepovoluje dvojí občanství (s výjimkou jihoamerických krajin, se kterými má osobité smlouvy). Když se žádá o španělské občanství, jakékoliv jiné (české či slovenské) se musí zrušit. Děti sice můžou mít dvoje občanství, ale pouze do věku 18ti let, kdy se musí rozhodnout, které občanství si ponechají.
Doporučuji Vám, abyste si tuto informaci ještě ověřili na Španělské ambasádě v České republice.
Přeji Vám hezký advent.

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.