Aperio

Online poradna pro rodiče, dotazy

Téma: Návrat učitelky do zaměstnání; další peněžitá pomoc v mateřství

22.03.2017

U svého zaměstnavatele (střední škola) mám pracovní poměr na plný úvazek na dobu neurčitou od srpna 2004. Dne 4.5.2013 se mně narodila dcera, nastoupila jsem na mateřskou dovolenou, pak jsem čerpala u svého zaměstnavatele řádnou dovolenou a od 18.12.2013 do 4.5.2016 (do 3 let věku dítěte) jsem byla na rodičovské dovolené. Po dohodě se zaměstnavatelem jsem rodičovskou dovolenou prodloužila do 4 let věku dcery (neplacené volno), tj. do 4.5.2017. Během mateřské dovolené jsem dostávala PPM, poté jsem pobírala rodičovský příspěvek, který jsem vyčerpala ve 2 letech dítěte, tj. v květnu 2015.
Protože pracuji ve školství, zaměstnavatel mně předběžně ústně sdělil, že mě od 4.5.2017 nemůže zaměstnat a můžu nastoupit až 1.9.2017. V tuto chvíli čekám druhé dítě, termín porodu byl stanoven na 15.10.2017.
Můj dotaz:
1. Budu mít opět nárok na PPM, pokud se vrátím do práce 4.5.2017, příp. poslední týden v srpnu 2017 a kolik musím odpracovat dnů?
2. Je zaměstnavatel povinen mně umožnit návrat do práce již 4.5.2017?

Moc děkuji za informaci.

Dobrý den.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má žena, která porodila dítě (v době 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu těhotná žena), pokud splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství s tím, že ke vzniku nároku na dávku došlo v době pojištění (popř. v ochranné lhůtě.)
V době trvání pracovního poměru, trvá Vaše účast na nemocenském pojištění, a to i v době mateřské a rodičovské dovolené a neplaceného volna, a proto Vám opět vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když neodpracujete ani 1 den, tj. např. v případě, kdy na neplacené volno bude rovnou navazovat mateřská dovolená.
Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na poskytnutí neplaceného volna do 4.5.2017, pak byste první pracovní den následující po tomto datu měla nastoupit do zaměstnání, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak. Vzhledem k tomu, že ve školství je návrat do zaměstnání v průběhu školního roku problematický, učitelé se zpravidla se zaměstnavatelem dohodnou na poskytnutí neplaceného volna a nástupu v přípravném týdnu.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Rizikové těhotenství

22.03.2017

Dobry den,prosim o radu. 1.2.2017 jsem nastoupila do prace na dobu urcitou na rok.Bez zkusebni doby.Ale netusila jsem ze jsem tehotna.Zamestnavatel stim nema zadny problem.Ale navim zda mam vubec pak narok na materskou.Predtim jsem byla rok na UP.Termin porodu mam 9.9.2017.A s ditetem budu sama :-(.Mam jeste dve nezletile deti v peci.Mam rizikove tehotenstvi.Ale zatim to zvladam chodit do prace.Ale bojim se ze nakonec budu muset jit na ryzikovku.To se vypocita prosim jak. Za unor jsem mela hruby plat 17632kc.Prosim za radu jak postupovat.A zda vubec budu mit naneco narok. Predem vam moc dekuji.

Vážená paní,

základní podmínky nároku na tuto dávku jsou: V den, od něhož je dávka přiznávána, musí trvat účast na nemocenském pojištění nebo ochranná lhůta a v posledních dvou letech před tímto dnem musí trvat účast na nemocenském pojištění po dobu aspoň 270 dnů. U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů). Podle mého názoru tyto podmínky nesplníte, a proto Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevnikne. Nicméně, doporučuji tuto informaci ověřit přímo na správě sociálního zabezpečení, třeba u Vás v posledních dvou letech jsou doby, které by se daly započíst a za předpokladu trvání pracovního poměru až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství by Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství mohl vzniknout. Call centrum nemocenského pojištění vyřizuje dotazy veřejnosti i v konkrétních případech a poskytuje informace o dávkách nemocenského pojištění na telefonním čísle 840 406 040.
Jestliže Vaše těhotenství bude rizikové a lékař Vás uzná práce dočasně neschopnou, vznikne Vám nárok na nemocenské, a to od 15. dne dočasné pracovní neschopnosti ve výši 314 Kč denně (dle informace o výši platu, kterou jste uvedla a dle kalkulačky na http://www.mpsv.cz/cs/13622) Po dobu prvních 14 dnů náleží náhrada mzdy při dočasné pracovní neschopnosti, která náleží od 4. do 14. dne dočasné pracovní neschopnosti za pracovní dny. Její výši lze spočítat na http://www.mpsv.cz/cs/11584, hodinový výdělek naleznete na Vaší výplatnici.
Nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem vzniká tehdy, jestliže těhotná žena je k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu:
• účastna na nemocenském pojištění, tj. je zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě (7 dní od skončení zaměstnání);
• nemá nárok na PPM (doloží potvrzením OSSZ).
O vzniku dočasné pracovní neschopnosti ženy, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, rozhodne lékař. Po šesti týdnech ode dne porodu lékař tuto dočasnou pracovní neschopnost ukončí. Na další nemocenské může mít žena nárok z jiného důvodu, než je těhotenství nebo porod. Pobírání tohoto nemocenského umožňuje zvolit výši a délku nároku na rodičovský příspěvek.
Pro úplnost dodávám, že bude-li Vám trvat dočasná pracovní neschopnost z důvodu rizikového těhotenství až do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, bude Vám dále náležet tzv. nemocenské v souvislosti s porodem. Lékař ukončí tuto dočasnou pracovní neschopnost uplynutím šesti týdnů po porodu.

Právní předpisy:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: nástup do pracovní neschopnosti před mateřskou dovolenou

22.03.2017

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím dotazem.

Jsem nyní na RD, synovi budou 3 roky 22.4.2017 rod. příspěvěk bude do konce března vyčerpán. Nyní jsem těhotná a na novou mateřskou mohu nastoupit od 21.4.-5.5. Smlouvu v práci mám na dobu neurčitou a platnou. O práci nechci přijít. Od kdy mám nastoupit na mateřskou? Hned toho 22.4. kdy bude mít syn 3 roky? Nebo mohu jít na nemocenskou a nastoupit na MD 5.5. Kdybych šla na nemocenskou nebude mít nemocenská vliv na výši mateřské a potom můj návrat do práce? děkuji

Dobrý den,

nástup na peněžitou pomoc v mateřství je 8 až 6 týdnů před porodem dle volby ženy. Pokud nastoupíte po skončení RD do pracovní neschopnosti, vliv na výši peněžité pomoci v mateřství to stejně jako při návratu do práce, mít nebude.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Petra Kuntošová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Placení výživného a styk s dítětem

21.03.2017

Dobrý den,mam 9 leteho syna, žije s matkou už 7 let. Zatím jme mneli ustní domluvu s jeho matkou ohledne toho jak často ho mužu vídat. Bylo to vetšinou každe 2 týdny na víkend, nekdy jen 1 za mesíc, kvuli práci a vdálenosti. Ja jsem slovák a bydlím od svého syna 220 km na Slovensku. zatím jsem platil alimenty každy mesíc na čas , co bylo 2000 kč a pulku z toho obdobý jsem platil + peníze mesíčne navíc. Ted jsem se dostal do fin.situace když mužu posílat jenom 2000 a na to přišla reakce od bývalky, že když budu dávat mín, tak si syna nemužu brávat tak jak do ted. Nechtel bych to tahat přes soudy. Jaké mám jine možnosti abych ho mohl videt co nejdřív a aby ten proces netrvalo mesíce, nebo roky?

Dobrý den,
matka dítěte nemůže vázat Váš styk se synem na placení výživného nad rámec výživného stanoveného soudem.
Dle § 887 a násl. občanského zákoníku (zák. č. 89/2012 Sb., v platném znění) dítě, které je v péči jen jednoho rodiče, má právo stýkat se s druhým rodičem v rozsahu, který je v zájmu dítěte, stejně jako tento rodič má právo stýkat se s dítětem. Rodič, který má dítě v péči, je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit, styk dítěte s druhým rodičem řádně umožnit a při výkonu práva osobního styku s dítětem v potřebném rozsahu s druhým rodičem spolupracovat.
Rodič, který má dítě v péči, a druhý rodič se spolu dohodnou, jak se rodič, který dítě v péči nemá, bude s dítětem stýkat.
Nedohodnou-li se rodiče, upraví styk rodiče s dítětem soud.
Pokud Vám matka ve styku se synem v současnosti brání a Vy nemáte možnost se s ní nijak dohodnout, máte možnost podat k soudu návrh na předběžné opatření ohledně úpravy styku, o kterém soud rozhodne do jednoho týdne.
S přípravou návrhu Vám může pomoci advokát, nebo se můžete obrátit na OSPOD, kde Vám také mohou pomoci řešit situaci domluvou matce dítěte.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Ošetřování nemocného dítěte ve výpovědní době

21.03.2017

Dobrý den,

na konci ledna jsem podala výpověď z pracovního poměru, zaměstnavatel ji přijal. Výpovědní lhůta končí 31.3.2017. Nyní onemocněl syn a potřebovala bych s ním jít na OČR. Prodlouží se tím výpovědní doba?

Děkuji,

Dobrý den,
z důvodu péče o nemocné dítě a pobírání ošetřovného nedojde k prodloužení výpovědní doby. Váš pracovní poměr skončí 31.3.2017.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen


Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO