Aperio

Online poradna pro rodiče, dotazy

Téma: Možnost práce při mateřské dovolené.

23.04.2017

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na možnost přivýdělku na mateřské dovolené pro stejného zaměstnavatele, když pracuji jako asistent soudce a můj pracovní poměr vznikl jmenováním, platí tu ta stejná omezení, jako když je pracovní poměr založený pracovní smlouvou? Děkuji za odpověď

Dobrý den,
při čerpání peněžité pomoci v mateřství nemůžete vykonávat tu činnost, z jejíhož pojištění je dávka vyplácena, je v tom případě nerozhodné, jakým způsobem byl založen pracovní poměr, důležité je, že z tohoto pracovního poměru bylo odváděno nemocenské pojištění a nyní je Vám z tohoto pojištění vyplácena peněžitá pomoc v mateřství. Mohla byste pro svého zaměstnavatele pracovat na základě nějaké jiné smlouvy, ale předmět práce v této smlouvě by musel být jiný, než který vykonáváte v pracovním poměru. Jakmile Vám skončí nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství, můžete bez jakýchkoliv omezení pracovat ve Vašem původním pracovním poměru. Výplata rodičovského příspěvku není příjmem nijak ohrožena.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Výdělečná činnost na MD a RD
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Zkušební doba

23.04.2017

Dobrý den,

prosím o informaci. Po RD jsem nastoupila do zaměstnaní.
Pracovní smlouvu mám na dobu určitou na 6 měsíců se zkušební dobou 3měsíce.
Můj dotaz zni: V pruběhu zkušební doby jsem byla na Ošetřovném (5pracovních dnů). Vím, že by se tím měla zkušební doba prodloužit.
Zákoník práce, ale říká "zkušební doba nesmí přesáhnout 1/2 doby určité".
Jak je to prosím v mém připadě?

Děkuji

Dobrý den,
zákoník práce stanoví, že sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.Zkušební doba nesmí být sjednána delší, než je polovina sjednané doby trvání pracovního poměru. Zde ale zákoník práce hovoří o zákazu sjednat zkušební dobu delší než na polovičku sjednané doby trvání pracovního poměru, nejde tedy o její dodatečné prodloužení pro překážky v práci, ale o prvotní počáteční sjednání, což ve Vašem případě překročeno nebylo.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Cizinci a rodičovský příspěvek

23.04.2017

Dobry deň,
Chcela by som sa opýtať či máme nárok na vyplatenie rodičovského príspevku. Sme Slováci žijúci v ČR, 3 roky máme trvalý pracovný pomer aj poistenie v ČR, bývame v podnájme, nájomnú zmluvu máme v ČR ale trvalý pobyt mám ja- matka, otec dieťaťa aj dieťa nahlásený na Slovensku. Planujeme ostať žiť aj pracovať v ČR. O dieťa sa budem starať počas 2 rokov ja. Je potrebné vybaviť nejaké ďalšie záležitosti v prípade ze chcem poberať rodičovský príspevok v ČR.
Ďakujem vopred za odpoveď

Dobrý den,
která země EU vám bude vyplácet dávky sociálního zabezpečení včetně dávek rodinných (přídavků na děti, rodičovských přídavků apod.), záleží na vašem ekonomickém postavení a místě bydliště, nikoli na vaší státní příslušnosti. Podmínky, za kterých jsou rodičům vypláceny rodinné dávky, stanoví vnitrostátní právní předpisy. Rodiče mají v určité zemi EU obvykle na dávky nárok, pokud:
- tam pracují
- pobírají státní důchod v rámci systému sociálního zabezpečení (například starobní, invalidní nebo pozůstalostní důchod)
- nebo tam jednoduše mají bydliště.

Podstatné pro určení státu, který je pro výplatu dávky primárním má tzv. "střed zájmu", to ale není zcela jednoznačně určeno, jak se má vždy určit. záleží na několika faktorech. V takovém případě budou příslušné vnitrostátní orgány brát v úvahu situaci obou rodičů a rozhodnou, která země nese za vyplácení dávek hlavní odpovědnost. Jejich rozhodnutí bude vycházet z tzv. pravidel přednosti.

Pravidla přednosti
- Obecně platí, že hlavní odpovědnost za vyplácení dávek nese země, ve které pracujete (pokud vy nebo váš manžel či manželka jste zaměstnáni nebo pracujete jako OSVČ).
- Vyplývá-li váš nárok na dávky ze zaměstnání či samostatné výdělečné činnosti v obou uvažovaných zemích, je za poskytování dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň pracuje jeden z rodičů. V ostatních případech je odpovědná ta země, kde budou dávky nejvyšší.
- Vyplývá-li váš nárok v obou zemích z vyplácení důchodu, je za vyplácení dávek odpovědná ta země, v níž žijí vaše děti, pokud v ní zároveň jeden z rodičů pobírá důchod. V ostatních případech je to ta země, kde jste byli pojištěni nejdéle nebo kde jste měli nejdéle bydliště.
- Pokud váš nárok vyplývá ze skutečnosti, že v obou zemích máte bydliště, nese za vyplácení dávek hlavní odpovědnost ta země, kde žijí vaše děti.

Podle mého názoru, dle Vámi popsané situace, budete mít nárok na výplatu dávky v ČR. Rodičovský příspěvek se vyřizuje na úřadu práce na odboru sociálních dávek.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Ochranná lhůta

23.04.2017

dobry den chtela jsem se zeptat ohledne Materske jsem na nemocesnke od 12.10.2016 a pracovni smlouva mi skoncila spis nebyla prodlouzena 31.3.2017 a nastoupit na materskou bych mela 25.4.2017 chtela jsem se zeptat zda budu mit na ni narok 270 dni mam odpracovane spis mi jde o tu nemocenskou nekdo rika ze nesmi byt jak 180 dni tak ja tomu prave nerozumim dekuji za odpoved

Dobrý den.
Na peněžitou pomoc v mateřství (PPM nebo lidově „mateřská“) budete mít nárok ,protože na ni nastoupíte v tzv. ochranné lhůtě 180 kalendářních dnů od skončení zaměstnání.
U žen, jejichž pojištěné zaměstnání skončilo v době těhotenství, činí ochranná lhůta pro vznik nároku na peněžitou pomoc v mateřství tolik kalendářních dnů, kolik činilo toto jejich poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává dnem, který pojištěnka určí v období od počátku 8. do počátku 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Podpůrčí doba činí 28 týdnů (u pojištěnky, která porodila zároveň dvě nebo více dětí činí podpůrčí doba 37 týdnů).

Právní předpis: Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Otec na rodičovské dovolené - možnosti výkonu práce, pojistné na zdravotní a důchodové pojištění

23.04.2017

Dobrý den,
jsem s 20ti měsíčním synem na rodičovské dovolené. Naskytla se mi pracovní příležitost, kterou bych ráda přijala (v současné době jsem stále zaměstnancem jiné firmy, u které bych podala dohodu o rozvázání pracovního poměru). S partnerem jsme se domluvili, že do 3 let věku syna bude na rodičovské on. V práci by si rád domluvil, že by některé směny odpracoval, pokud mu ovšem na to zaměstnavatel přistoupí.
Zde jsou mé dotazy:
- musíme nahlásit na úřadě, že půjdu do práce a partner na rodičovskou, když příjem na rodičovské není omezen?
- pokud ano a pokud by zaměstnavatel přistoupil na odpracování určitého počtu směn u partnera, kdo v tomto případě hradí zdravotní a sociální pojištění partnera? zaměstnavatel anebo stát?

Dobrý den,
pokud budete nadále pobírat rodičovský příspěvek Vy, není třeba na příslušném pracovišti státní sociální podpory (úřadu práce) nic oznamovat.
Pokud otec dítěte bude čerpat rodičovskou dovolenou, pak není možné, aby vykonával dosavadní práci u svého zaměstnavatele, byť v omezeném rozsahu. Při čerpání rodičovské dovolené může u svého zaměstnavatele konat pouze práce jiného druhu na základě jiného pracovněprávního vztahu. Pokud by chtěl vykonávat stejné práce na základě původní pracovní smlouvy, je třeba, aby si např. dodatkem k pracovní smlouvě sjednal kratší pracovní dobu (výkon práce jen v některých dnech) do 3 let věku dítěte.
Dle § 7 zák.č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, v platném znění, je stát plátcem pojistného na zdravotní pojištění za příjemce rodičovského příspěvku a osoby na rodičovské dovolené; pokud mají příjmy ze zaměstnání je plátcem stát i tyto osoby.
Osoby pečující o dítě do 4 let jsou účastny důchodového pojištění (§ 5 odst. 2 zák. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, v platném znění), jedná se o tzv. náhradní dobu pojištění. Kryje-li se náhradní doba pojištění a doba pojištění započte se ta doba, jejíž zápočet je pro pojištěnce výhodnější (§ 14 cit. předpisu).

S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

NOVÉ ŠANCE

Poslechněte si rozhovor s Eliškou Kodyšovou o kurzu Nové šance pro rodiče v obtížné situaci.

APERIO v TV

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.


Nové služby

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nové šance

Otevřená registrace, počet míst omezen

Řešíte mateřskou, nástup do práce,
rozvod, podnikání nebo jiné?

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2017
legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2017 - ke stažení ve formátu PDF

Chcete mít příručku doma v PDF nebo v tištěné verzi ?
Rádi vám ji zdarma poskytneme

* nebo jednotlivé články najdete v sekci
Rady a informace.


Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Prosíme, přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO