Aperio

Online poradna pro rodiče, dotazy

Téma: Svízelná životní situace

05.12.2016

Dobrý den,

nacházím se ve velmi složité životní situaci.
- od dubna 2016 po ukončení mateřské dovolené jsem nezaměstnaná, sama vychovávám syna 3,5 let a nemohu najít žádnou práci (časové důvody)
- bývalý manžel mi platí výživné 3.500,- Kč měsíčně a dále dostávám 500 rodičovský příspěvek. Jiný příjem nemám.
- do současné době bydlím v bytě který platí má matka, tato hradí za mě všechny energie i nájem. Matku však od 1.1.2017 propustí z práce a už mě nebude dále v bydlení podporovat (energie činí cca. 5.500,- Kč měsíčně, tržní nájem je okolo 6.000,- Kč) . Sama matka bydlí u svého přítele.
- dle SSZ nemám nárok na žádný příspěvek, nemám nárok ani na příspěvek bydlení, neboť na mě žádná smlouva o nájmu není vedena, a já žádný nájem zaplatit ze svého přijmu nedokážu (ostatně žádný příjem ani nemám)
- na úřadu práce P-6, kde jsem se registrovala jako nezaměstnaná, jsem nejméně třikrát sdělila změnu bydliště a doručovací adresy (z místa bydliště svého manžela, který mě psychicky týral, do bytu kde mě umožnila bydlet matka). Úřad mě nyní vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání, neboť jsem se nedostavila z vážných osobních důvodů na schůzku. Ve vyrozumění z úřadu se píše, že úřad ví, že bydlím na zcela opačném konci Prahy (Břevnov X Jižní město), ale přesto opět poslal doporučený dopis na Břevnov. Úřad jsem se snažila kontaktovat písemně emailem a dostavila jsem se v nejbližším termínu, kdy to bylo možné. Ale přes to jsem vyřazena z evidence uchazečů o zaměstnání. Dle Úřadu na P-11 , kde jsem byla musí nejprve podklady zaslat z P-6 do té doby mě nelze přehlásit.

poraďte mi prosím, jestli se tedy musím z bytu vystěhovat a není žádné pomoci v mé finanční tísni, popřípadě co musím udělat. Kam mám jít bydlet ? Jak je možné, že já na žádnou dávku nemám nárok ?
musím si platit zdravotní pojištění ?
je možné nějak zvrátit rozhodnutí Úřadu práce P-6 ?
Děkuji Vám za radu

Dobrý den.
Zdravotní pojištění si platit nemusíte. Podle zákona č.48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je stát plátcem zdravotního pojištění mimo jiné za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti.
Abyste dosáhla na některou dávku pomoci v hmotné nouzi (např. doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí), musíte být v evidenci úřadu práce. Na úřad práce se běžte znovu přihlásit do evidence uchazečů, trvejte na tom, protože v souladu se zákonem vás zapsat musí. To, že si budou dva úřady přeposílat se nesmí uchazeče dotknout, nebo ho přivést do takovéto nejistoty.
Situaci s úřadem práce, nedokážu bez písemných podkladů posoudit, doporučovala bych vám, abyste se objednala do naší osobní poradny.
V rozhodnutí úřadu práce máte poučení o možnosti odvolání. Pokud jste nezmeškala lhůtu pro odvolání, tak odvolání podejte. Musíte pro svá tvrzení vždy doložit nějaký důkaz.
Právní předpisy:
Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
Dle textu
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Tlumočnická doložka

05.12.2016

Dobrý den,

můj manžel je zaměstnán v Německu, kde podává daň. přiznání, atd. Při žádosti o přídavky na dítě v ČR ( potřebujeme pouze rozhodnutí o zamítnutí, abychom o ně mohli žádat v Německu ), po mně na OSSZ chtějí roční příjem manžela s tlumočnickou doložkou a daň. přiznání, opět s tlumočnickou doložkou. Můj dotaz tedy je, zda je jejich postup správný, zda je opravdu nutné ke všemu přikládat tlumoč. doložku.
Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den.
Bohužel, je to tak, německý text musí být přeložen do českého jazyka a opatřen tlumočnickou doložkou.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Sociální pojištěníí

05.12.2016

Dobrý den,
k 1.11. mi skončil rodičovský příspěvek. Dceři jsou dva roky a chci s ní zatím zůstat doma. Podle zdravotní pojišťovny mi zdravotní pojištění bude platit stát až do sedmi let věku dítěte. Zajímalo by mě, jak je to se sociálním pojištěním? Podle jedné z úřednic mi náhradní dobu pojištění platí stát do 4 let věku dítěte, ale přiznala se, že neví, jak je to se "sociálkou". Pochopila jsem tedy správně, že sociální pojištění se dělí na více částí? A do 4 let věku dcery mám pokryté pouze důchodové pojištění? A co tedy ještě zahrnuje sociální pojištění? Absolutně netuším, co a na jakém úřadě mám vyřizovat, případně jaký formulář vyplnit.
Moc děkuji za odpověď,

Dobrý den.
Podle zákona č.48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, je stát plátcem zdravotního pojištění mimo jiné za osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,
Sociální pojištění se skládá z nemocenského pojištění a důchodového pojištění.
Nemocenského pojištění
nejste účastna, protože nepracujete, nejste OSVČ (nedostane dávky např. v nemoci, peněžitou pomoc v mateřství).
Důchodové pojištění
Doba péče o dítě do 4 let jeho věku je náhradní dobou pojištění pro účely důchodu (započítají se léta péče, musíte doložit).

Právní předpisy:
Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Mateřská a rodičovská dovolená
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Výpočet mzdy

05.12.2016

Dobrý den,
dostávám plat 8 900 Kč, protože mám ve smlouvě základní měsíční mzdu 10 000 Kč a osobní ohodnocení 1000 Kč (které se mi bude započítávat, až po zkušební době). Pracovní zařazení mám administrativu a délka pracovního doby je 40 hod/týdně. Prosím vysvětlíte mi, jak je možné, že dostávám ještě méně než je minimální mzda 9 900 Kč? Děkuji Vám za vysvětlení.

S přáním příjemného dne

Vážená paní,

minimální mzda je vždy míněná jako hrubá mzda. Minimální mzda se od 1.1.2017 zvyšuje na 11 000 Kč. Čistá mzda ve výši 8900 Kč je spočítána správně, tento výpočet můžete ověřit na https://www.vyplata.cz/vypocty/vypocet-ciste-mzdy.php?stayform=true. Částka ve výši 450 Kč je odvod na zdravotní pojištění a částka ve výši 650 Kč je odvod na sociální pojištění.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Téma: Podpora v nezaměstnanosti

05.12.2016

Dobry den, k 30.9. jsem obdrzela vypoved z organ duvodu, nalezi mi 2 mesicni odstupne. Dne 3.10 jsem se registrovala na UP a od 4.10 jsem byla na neschopence , ktera mi dne 30.11. skoncila. Kdy prosim obdrzim z up podporu v nezamestnanosti? Tim ze jsem byla nemocna nebude se vyplata podpory nejak posouvat? Zacne se mi vyplacet od prosince? Dekuji za informaci.

Vážená paní,
doba podpory v nezaměstnanosti se posunuje o počet měsíců, za které je zaměstnanci vyplaceno zákonné odstupné, tak jako ve Vašem případě z organizačních důvodů. Jestliže Vám náleží dvouměsíční odstupné, podpora v nezaměstnanosti náleží nejdříve od 1.12.2016, o podporu je třeba požádat. Podle § 44 odst. 1 písm. b) zákona o zaměstnanosti uchazeči o zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti neposkytuje po dobu poskytování dávek nemocenského pojištění. Poskytování této dávky skončilo dne 30.11.2016.

Právní předpisy:
Zákon č. 435/2004 Sb., o nemocenském pojištění

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Seemanová
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Objevte další články na téma:

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

One-to-one Counselling and Help for Parents

Praktické

Kurz pro rodiče ve složité situaci
Práce, komunikace, výchova,
finanční poradenství, seberozvoj,
právní minimum

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

Otevřená registrace, počet míst omezen

Nebojujte se zákony - příručka pro rodiče 2016

legislativa, myšlenkové mapy, příklady z praxe

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2016 - ke stažení ve formátu PDF, velikost 1 MB

* Příručka je zdarma a můžete si ji po dohodě vyzvednout u nás.
* Ke stažení ZDE (formát PDF, velikost 1 MB).
* Rádi zašleme i poštou za cenu poštovného
* nebo jednotlivé články najdete v sekci Rady a informace.

Podpora pro sólo rodiče

Na stránkách
www.saminadeti.cz najdete užitečné tipy, odkazy, rady ad. saminadeti.cz

APERIO kurzy pro rodiče

VÍCE O KURZECH ZDE

Užitečné:

Nebojte se přihlásit o to, co patří vašim dětem

vasevyzivne.cz

Pomoc obětem domácího a sexuálního násilí

vasevyzivne.cz

Kalkulačky MPSV

Výpočet dávek v roce 2016
nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Výpočet výše náhrady mzdy v roce 2016
v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO? - podpořte nás


Pokud ano, prosíme přispějte darem na číslo účtu
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333
Do zprávy pro příjemce označte platbu jako "dar."
Odkaz na platební bránu i další možnosti, jak nás podpořit, najdete
na donorské stránce.
Děkujeme!

Máte nás rádi?
Nakupujte ve svých oblíbených internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z vaší útraty půjde na naši podporu.
Nestojí Vás to nic navíc!

Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

logo MPSV logo MHMP

Poradna byla v letech 2015-16 podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Více informací k programům na www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz.

logo MPSV

DámePráci.cz - link do aplikace

Líbí se vám nový web?

Naše webové stránky prošly rekonstrukcí. Vyplněním krátkého formuláře nám velmi pomůžete.
Budeme rádi za Vaše postřehy a připomínky.
APERIO