Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Péče o dítě do 4 let věku

07.12.2018

Dobrý den,
obracím se na Vás s následujícím dotazem a složitou situací.

V prosinci tohoto roku mě bude končit tříletá rodičovská dovolená, která je plně vyčerpaná a tudíž bych měla nastoupit do zaměstnání. V průběhu rodičovské dovolené však byla firma (organizační složka zahraniční firmy) vymazána z OR. Nemám ani výpoveď, odstupné, nemám proplacenou zbylou dovolenou a hlavně nemám zápočtový list. Nemám v této věci koho z firmy kontaktovat. V ruce mám pouze výplatní pásky a ELDP za dobu před nástupem na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Jak dále postupovat abych měla vše potřebné pro případného nového zaměstnavatele a jaké úřady kontaktovat?

Vzhledem k tomu, že syn nedostal místo v mateřské školce a nemám hlídání, chci zvolit možnost celodenní péče o dítě do 4let . Rozumím ohlašovací povinnosti na zdravotní pojišťovně a max 4hodinám ve školce nebo jiném zařízení i omezenému přivýdělku do 10.000Kč. Není mi však jasné, koho - jaký úřad mám kromě zdravotní pojišťovny o tomto kroku informovat aby věděli, že zůstávám doma a nemám zaměstnavatele ? Musím platit sociální nebo jiné odvody? Jestli jsem to pochopila správně, tak důchodové je do 4 let věku hrazeno státem v případě, že využiji k péči celý rok. Co ale dělat, pokud si mi podaří v tomto období sehnat práci na částečný úvazek či práci z domova, kterou bych mohla vykonávat ikdyž nebude syn ve školce a bude nad limit povolené částky? Budu muset při přerušení této doby něco doplácet? Lze to vůbec nebo nesmím do těch 4let práci hledat ? Komu pak případně tuto změnu oznámím ? Bude stačit, když nový zaměstavatel začne za mě platit odvody ?

Předem děkuji za objasnění.

Hezký den.

Dobrý den,
v situaci, kdy zaměstnavatel při likvidaci nesplní svou povinnost ukončit řádně pracovní poměry se zaměstnanci na rodičovské dovolené, je vymazán z obchodního rejstříku (tedy přestane dle práva jako subjekt definitivně existovat) a není se na koho obracet, je opravdu velice obtížné, něco zásadnějšího vyřešit. Můžete se zkusit obrátit na likvidátora zaměstnavatele, na stránkách www.justice.cz můžete dle IČ nalézt i již neplatné informace o společnosti (jen je třeba přepnout na neaktuální data). Dále doporučuji obrátit se na úřad práce právě s tím problémem, že nemáte doklad o ukončení pracovního vztahu a nemáte žádné výstupní dokumenty. V budoucí práci Vám to ale nevadí, potvrzení o zaměstnání nemá žádný vliv na platné uzavření pracovního poměru, jen pro důchodové nároky, nemá nová účetní jak navázat na již odpracovanou dobu. Na to musíte nového zaměstnavatele upozornit, ale v zaměstnání to nebrání. Budete to muset do budoucna po té řešit s "důchoďákem", protože budete místo ukončení zaměstnání prokazovat pojištěnou dobu rodným listem dítěte. Péče o dítě do 4 let věku se totiž považuje za náhradní dobu pojištění. Není to ale tak, že byste musela nutně být s dítětem po celý tento čtvrtý rok. Jestliže najdete práci, začnete dostávat mzdu a bude za Vás odváděno běžně sociální pojištění, tak bude náhradní dobou pojištění je ta doba, kdy s dítětem skutečně doma budete. V podstatě není nezbytné fakt, že jste s dítětem doma, oznámit na správě sociálního zabezpečení, ale je dobré i tady si kontrolovat a případně doplňovat doklady o době pojištění, zvlášť, když budete mít ten nesoulad s neukončeným zaměstnáním.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.