Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Styk dítěte s druhým rodičem

07.12.2018

Dobry den, otec ma nase dve deti v peci a to z duvodu, ze po rozvodu jsem nemela pro me odpovidajci zazemi a mam insolvenci. Ze zacatku bylo vse ok, ale nasel si pritelkyni a zaclo peklo. Deti stve proti me, doma se o me nesmi bavit. Nesmime si volat, takze se se vidime jednou za 14 dnu a to jeste kolikrat zrusi s tim, ze deti maji jiny program. Toto je dane soudne. Mam pritele a otec detem zakazuje u nej spat v dobe kdy je mam mit. Deti jsou od nej naockavane takze delaji to co chce tatinek. Neustale mi vyhrozuje, ze pokud to nebude tak jak chce on, ze mi prestane deti davat a pujdeme k soudu. Uz nevime s pritelem co delat, k detem se chovame pekne, jsou s nami radi. Ale nesmi byt u nas. Pouze na adrese z rozsudku. Chceme se do budoucna vzit a nejak si nedokazu predstavit, ze pritel bude doma a ja s detma na adrese z rozsudku. O detech nevim vubec nic. Kdyz se na ne otce zeptam rekne, ze nemam otravovat. Vypisuje me sahodlouhe emaily co jsem vse spatne udelala za ten vikend. Udelame pro deti prvni a posledni, ale otec si vzdy neco najde. Uz mi to pripada z jeho strany jako sikana. Jsem z toho psychicky dost na dne. Na ospodu me pani nepomohla, rekla, ze si mam nasetrit na pravnika a dat to k soudu. Moc dekuji za radu.

Dobrý den,
oceňuji, že jste se s důvěrou obrátila na poradnu Aperia a že se snažíte se svými dětmi udržovat kontakty a budovat váš vzájemný vztah. Vaše situace, tak jak ji popisujete, je jistě velmi problematická a psychicky náročná, pokud takto na dálku a se znalostí jen jednoho pohledu na věc, mohu vůbec cokoliv usuzovat. Vždy je na prvním místě pokus o dohodu mezi rodiči, protože extrémní a vlastně konečné řešení za asistence soudu je vždy silové a to méně vhodné. Oba rodiče si musí uvědomit, že navzdory svěření dítěte do péče jen jednomu z nich, nepřestali být oba plnohodnotnými rodiči, mají oba (pokud nedošlo k omezení) stejnou míru rodičovské odpovědnosti a oba musí o zásadních záležitostech týkajících se dětí rozhodovat společně. Stejně tak mají oba rodiče právo na informace o dětech, u účasti na akcích dětí je to samozřejmě stejné. I když došlo k rozchodu rodičů, děti mají stále oba rodiče a nesmí jim být jejich rozchod k újmě více, než je nezbytně nutné. S otcem je třeba si tyto skutečnosti pokud možno v klidu ujasnit, protože jinak to u soudu skončí. Je zbytečné, aby Vám soudem vyhrožoval, protože, pokud k dohodě nedojde, budete návrh k soudu stejně muset podat sama. S otcem je třeba se dohodnout i na tom, proč sveřepě trvá tom, aby děti byli v místě určeném rozsudkem, vyposlechnout si jeho argumenty a pokusit se probrat jiná možná řešení. Otec dětí nemůže bránit tomu, aby se děti stýkali s Vaším přítelem, pokud nedochází k ohrožení dětí, což by musel být schopen prokázat. V době, kdy jsou děti s Vámi, rozhodujete Vy, s kým se stýkají. Otec sice nyní vyhrožuje, že Vám děti nebude dávat, ale tím by porušoval rozsudek a mařil by tak výkon úředního rozhodnutí.
V případě, že situace nepovede k žádnému výsledku, je možno, samozřejmě i bez právníka, podat k soudu návrh na úpravu poměrů k dítěti, protože ve Vašich životech došlo k takové změně, že je třeba rozsudek upravit, například právě v části, ve které je striktně určeno, že děti se po dobu styku s Vámi smí vykytovat pouze na konkrétní adrese. Také je možno řešit otázku rozšíření styku a pod. Soud by v řízení posuzoval změny, které ve Vašem životě nastaly (předpokládám, že k lepšímu), řešil by zájem dětí a styk matky s nimi. Pokud některé kroky otce vůči Vám vnímáte jako nesprávné a šikanující, doporučuji mít uloženy doklady o takové činnosti, protože v tom nejextrémnějším případě by mohly být u soudu použity k dokreslení vyhrocené a nefungující rodičovské situace.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.