Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nezaměstnanost

28.11.2018

Dobrý den, odkázali mne na vás ze Státního úřadu inspekce práce. Řeším situaci, kdy jsem se po rodičovské dovolené s dvojčaty chtěla vrátit do zaměstnání, zjistila jsem, že původní společnost majitel prodal a s novým majitelem jsem se na pokračování pracovního poměru nedohodla. Ukončila jsem tedy pracovní poměr v listopadu 2018, avšak zaměstnavatel mi nedal žádné dokumenty související s odchodem ze zaměstnání. Na mé výzvy nereaguje, s účetní firmou kterou měl již také nespolupracuje, nová není. Na Úřadu práce, kde díky nedoložení potřebných dokumentů nemohu pobírat podporu v nezaměstnanosti, mne odkázali na zmíněný Inspektorát, kde mi bylo doporučeno probrat situaci s vámi. Děkuji za váš čas a předem děkuji za odpověď. S pozdravem

Dobrý den, Vážená paní,
pokud Vám zaměstnavatel odmítá vydat potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list) porušuje tak ustanovení § 313 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů. Údaje rozhodné pro posouzení nároku o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení, toto potvrzení však pro úřad práce nepotřebujete, protože budete dostávat tzv. minimální podporu nikoliv podporu dle Vašeho průměrného výdělku u zaměstnavatele. Přesto však potřebujete „zápočtový list“, aby úřad práce věděl, že Vám nikde netrvá pracovní poměr.

Ukončení pracovního poměru byste mohla úřadu práce dle mého názoru doložit i také tím, že máte se zaměstnavatelem podepsanou dohodu o ukončení pracovního poměru (nevím však jak jste pracovní poměr ukončila). Dále někdy úřad práce uzná jako potvrzení o ukončení pracovního poměru to, když donesete potvrzení z Vaší zdravotní pojišťovny a příslušné správy sociálního zabezpečení, že Vás zaměstnavatel z pojištění odhlásil (měl by zde doložit i způsob ukončení pracovního poměru).Zkuste se o tomto na úřadu poradit; poraďte se ne metodickém pracovišti úřadu práce nebo konzultujte s Generálním ředitelstvím úřadu práce.

Pokud dohodu o ukončení pracovního poměru nemáte, pak znovu písemně doporučeným dopisem s dodejkou vyzvěte zaměstnavatele, aby splnil svoji zákonnou povinnost a potvrzení o zaměstnání Vám vystavil a doručil.

Uvádíte, že jste se obrátila na inspekci práce. Domnívám se, že do kompetence inspekce práce samozřejmě tato problematika patří (viz zákon č. 251/2005 S., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů). Dle mého názoru Vás úředník na inspekci práce „odbyl“, na druhé straně, ale nevím, jakým způsobem jste inspekci práce kontaktovala (nejlépe by bylo napsat podnět na prošetření postupu zaměstnavatele). Inspekce práce tomuto zaměstnavateli může uložit pokutu za nedodržení zákoníku práce, může jej upozornit na porušení, uložit lhůtu k odstranění nedostatků, může učinit následnou kontrolu, ale nemůže mu uložit povinnost, aby plnil.

V případě, že tak neučiní, potvrzení Vám nevydá, musíte se domáhat této povinnosti soudní cestou a dále z tohoto důvodu můžete uplatnit u soudu vůči tomuto zaměstnavateli náhradu škody, která spočívá v ušlé podpoře v nezaměstnanosti, popřípadě v ušlém výdělku, kterého byste mohla dosáhnout u jiného zaměstnavatele.

SHRNUTÍ:
 dohoda na úřadu práce nebo Generálním ředitelství úřadu práce, jakým jiným způsobem můžete doložit ukončení pracovního poměru – viz text shora;
 znovu se písemně obrátit na inspekci práce, popřípadě na nadřízený orgán konkrétního inspektora;
 krajní řešení soud.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Nezaměstnanost
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.