Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Exekuce

28.11.2018

Dobrý den,
jsem pátým rokem vdaná. Před svatbou roku 2012 jsme si s mým nynějším manželem nechali sepsat předmanželskou smlouvu, protože tehdy začínal podnikat. V průběhu manželství jsme postavili rodinný dům, na který je hypotéka. Rodinný dům a pozemky jsou psané jen na mě a hypotéku také splácím já. Asi rok zpátky se manželovi v podnikání přestalo dařit, dost se zadlužil a začaly chodit exekuce. Exekuce bohužel přicházely i mně. Při vyjádření mého nesouhlasu k dané exekuci mi bylo řečeno, že smlouvy o manželském majetkovém režimu uzavřené před rokem 2014 nejsou evidovány v seznamu listin NKČR a tudíž k ní nemohou přihlédnout. Na základě toho jsme letošní rok tuto smlouvu do veř.seznamu listin nechali dodatečně s manželem zapsat s tím, že už exekutorský úřad vůči mé osobě nemůže podniknout žádné kroky. Ale manželovi přicházejí další exekuce a mně také. I přesto, že je smlouva dodatečně zapsána, mám zablokované účty, vypsané exekuce na rodinný dům atd. Chtěla bych se tedy zeptat, zda ta předmanželská smlouva vůbec k něčemu je a zda jsem opravdu chráněná já i můj majetek - máme dvě malé děti a nerada bych přišla o střechu nad hlavou. Slyšela jsem, že pokud mě exekutor obešle a já vyjádřím nesouhlas, musí exekuci vůči mé osobě zastavit, ale neděje se tak. Jak mám tedy postupovat, aby se tohle nedělo? Slyšela jsem, že bych musela exekutorovi zaslat nějaký vytýkací dopis, nevím přesně, jestli to píši správně. Chtěla bych vědět, jestli mi nemohou přes manželovi dluhy zabavit dům atd., když máme zúžení SJM a jak přesně postupovat, když mi jako manželce povinného exekuce přijde také. Už jsem vážně zoufalá a přemýšlím o rozvodu, pokud by to tento krok definitivně vyřešil. Moc děkuji za odpověď. Krásný den

Dobrý den.
Problematika postižení majetku tzv. nedlužného manžela v exekuci je složitá; právní úprava byla několikrát novelizována.
Ke smlouvám, kterými se modifikovalo SJM se nepřihlíží, s výjimkou případů, kdy dluh vznikl po zveřejnění předmětné smlouvy v seznamu. Z uvedeného vyplývá, že zveřejnění smlouvy v seznamu evidovaném u Notářské komory ČR Vás ochrání před nově vzniklými dluhy, nikoli však před dluhy, které vznikly v době mezi uzavřením a zveřejněním smlouvy (§ 42 zák. č. 120/2001 Sb., exekuční řád, v platném znění.)
Stejně tak není spolehlivým řešením ani rozvod. Pokud se rozvedete, nebude možné v novém řízení postihnout Váš účet, neboť exekuční řád připouští pouze postižení účtu manžela, nikoli bývalého manžela. Např. exekuční příkazy, kterými byla postižena nemovitá věc nabytá za trvání manželství, se však rozvodem neruší.
Obranou manžela proti postižení majetku v exekuci je podání návrhu na zastavení exekuce, res. návrhu na částečné zastavení, co do postižení uvedeného majetku, popř. návrhu na odklad. Bližší informace naleznete na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti – www.justice.cz; můžete též využít bezplatnou poradnu exekutorské komory – www.ekcr.cz.

S pozdravem a přáním hezkého dne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.