Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rodičovský příspěvek - cizí prvek

01.12.2018

Dobry den,

rada bych vyuzila Vasi webovou poradnu pro konzultaci situace, kterou budu v nejblizsi dobe resit. V soucasnosti jsem na rodicovske dovolene, kterou budu pobirat jeste dva roky. Priblizne do 3 mesicu se planujeme s manzelem a dcerou odstehovat do Nemecka z duvodu nove pracovni nabidky meho manzela. Chtela bych se zeptat, zda bych mela zustat prihlasena jako pojistnik i nadale v Cechach a dal pobirat rodicovsky prispevek nebo se ze socialniho pojisteni odhlasit a prihlasit se v Nemecku, kde bych pravdepodobne zadne prispevky nedostavala, ale manzel by mohl mit nejspise nizsi dane. S tim souvisi i dalsi otazka, pokud bych se v Cechach odhlasila, ma muj zamestnavatel povinnost drzet mi pracovni misto do 3let veku ditete (jak mam v soucasne dobe se zamestnavatelem domluveno), i kdybych zde rodicovsky prispevek nepobirala? Pripadne je moznost vybrat zbyvajici cast rodicovskeho prispevku najednou? Timto prosim o konzultaci, jake by bylo v nasem pripade nejidealnejsi reseni.

Predem dekuji za odpoved

S pozdravem a pranim hezkeho dne

Dobrý den,

pokud se v rodině vyskytne nějaký cizí prvek (typicky zaměstnání či bydliště v zahraničí), musí se nejprve určit, která země bude příslušná k vyplácení rodinných dávek. Pravidla pro určení příslušné země stanovují koordinační nařízení EU.
Země primárně příslušná k výplatě rodinných dávek je země, ve které je vykonávána výdělečná činnost (kde je trvající pracovní poměr). Pokud je výdělečná činnost konána ve více zemích, je rozhodující místo bydliště dítěte. Bydlištěm se rozumí faktické bydliště, tedy místo, kde se dítě skutečně převážně zdržuje, nikoliv trvalý pobyt. Pokud tedy máte stále trvající uzavřený pracovní poměr v ČR (jste nyní na rodičovské dovolené) a zároveň manžel bude pracovat v Německu, bude rozhodující, kde bude mít bydliště dítě. Pokud se tedy celá rodina přestěhujete do Německa, bude primárně k výplatě rodinných dávek, mezi které se řadí i rodičovský příspěvek (RP), příslušné Německo. Na dávky, na které budete mít případně nárok v Německu (Kindergeld, Elterngeld,...) se informujte na příslušných německých úřadech, naše poradna nedisponuje odborníky na německé právo. Pokud by v Německu obdobná rodinná dávka neexistovala či by byla nižší než rodičovský příspěvek v ČR, z titulu Vaší výdělečné činnosti v ČR je ČR sekundárně příslušná a byla by povinna doplatit částku do výše našeho RP.
Pokud byste Váš pracovní poměr ukončila, nebyla by ČR vůbec příslušná k výplatě RP, jelikož by zde nebyla výdělečná činnost ani bydliště.
Z popisu Vaší situace tedy plyne, že započetím výdělečné činnosti v Německu a přestěhováním Váš nárok na RP v ČR zanikne, což je třeba úřadu práce nahlásit, výplata RP Vám poté bude zastavena. Pokud se okolnosti opět změní, je třeba je ÚP vždy nahlásit, aby mohlo dojít k posouzení, zda se Vám nárok na RP obnovil. Max. možná délka čerpání RP je do 4 let věku dítěte. Vyplatit zbytek RP najednou nelze.

Zaměstnavatel je povinen zaměstnanci po návratu z rodičovské dovolené (RD) umožnit vykonávat práci, která odpovídá jeho pracovní smlouvě. Zaměstnanec tedy nemá nárok přímo na svoji původní pozici ("na svoji židli"), ale má právo být zařazen dle své smlouvy. Záleží tedy na tom, jak široce je druh práce v pracovní smlouvě vymezen. Toto platí, ať už se zaměstnanec vrací z RD např. po roce či 3 letech, na délce RD tedy nezáleží.
RD a RP jsou na sobě dva nezávislé instituty, pokud přestanete v ČR pobírat RP, můžete nadále u zaměstnavatele zůstat v pracovním poměru a být tedy nadále na RD.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.