Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Pracovně lékařské služby

23.11.2018

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jsem v nepříjemné situace.Mám dvě děti skolního věku a od doby co jsem se přestěhovala do Prahy po mateřské nemohu najít stálou práci.Můj lékař ke kterému jsem se přihlásila do každé zdravotní dokumentace na vyžádání zaměstnavatele zapisuje 15let starou diagnózu.A to že jsem údajně schizofrenií,emočně nestabilní a další podobné věci.Když jsem z touto zprávou šla k závodnímu lékaři ,zlobil se že tam není aktuální stav a chtěl další zprávu.Po zaplacení dalších zpráv jsem odešla s nepořízenou.Zaměstnavatel mi samozřejmě nedal šanci.Pokaždé když jsem šla k lékaři pro potvrzení byl s tím problém a řekl mi že je to moje chyba ,že on to tam musí uvádět .Když jsem šla k jiné lékařce bez jeho papíru,řekla jsem jí současný stav,že pouze beru léky na úzkost a depresi vyšetřila mě a poslala do práce.Měla jsem konečně práci a byl to pouze úklid.Když jsem po roce šla pro nový výpis opět mi tam vypsal staré diagnózy na to období si téměř ani nevzpomínám,nechci ani vzpomínat.Bylo to pro mne těžké.Dnes se starám o děti doma vše klape,necítím se že bych byla nemocná tak jak popisují.Ovšem pn doktor má evidentně jiny názor a tak se rozhodl že mě bude trestat .Teď si hledám jiného lékaře který bude více diskrétní a chapaví.Řekl mi že každý tři měsíce měním zaměstnání že zřejmě se mnou je něco v nepořádku.Ale já jsem byla v poslední práci rok a s te současné jsem odešla sama protože jsme nezvládla 12hodinovou směnu.On to samozřejmě ani neví protože jsem ani nešla pro výpis.Věděla jsem že by to zase špatně dopadlo.Mám pocit že se nemám jak bránit.Protože cokoliv naznačím já že není správné ze strany druhé osoby,lékaře nebo zaměstnavatele ,tak to skončí na tom že jsem nemocná a špatně to chápu a chyba je ve mě.Tak proč mi to doma s přítelem a dětmi funguje i u lidí kteří me znají.Ale jakmile jde o práci tak lékař nebo jiný úředník zpochybňuje mojí osobu.Budu zřejmě celý problém řešit s právním zástupcem protože opravdu nemůžu žít na úkor rodiny .ID mi sebrali před 9lety.Ale stále doplácím na údajnou diagnózu která vznikla z jendoho sezení a 14denní hospitalizace před 15lety.Ten pan doktor se jmenuje Pavel Šebor,zajímalo by mě zda jedná se souladem se zákonem.Jiný lékaři mi řekli že nikoliv.Že opravdu není nutné šířit něco co se mě týkalo před 15roky.Že by stačilo napsat současné nemoce a stav že jsem zamedikovaná.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, Vážená paní,
poskytovatel pracovně lékařských služeb (závodní lékař) má posuzovat váš zdravotní stav ve vztahu k práci, na kterou máte být přijata nebo kterou vykonáváte, to jsou tzv. vstupní, periodické, mimořádné a výstupní preventivní prohlídky, na které vás posílá váš budoucí nebo stávající zaměstnavatel.
Vyšetření zdravotního stavu při preventivní lékařské prohlídce uzavře lékař závodně preventivní péče jednoznačným posudkem:
• schopen navrhovaného druhu práce
• neschopen navrhovaného druhu práce
• schopen navrhovaného druhu sjednané práce jen za určitých podmínek.
• V případě způsobilosti k výkonu práce za určitých podmínek uvede lékař pracovně lékařských služeb výsledek preventivní prohlídky spolu s omezujícími podmínkami do formuláře „Žádost o lékařskou prohlídku“.
• Posuzující lékař může u pravidelných lékařských preventivních prohlídek platnost posudku zkrátit s ohledem na zdravotní stav, který by mohl omezit zdravotní způsobilost posuzovaného zaměstnance k práci.
• S výsledkem prohlídky seznámí lékař pracovně lékařský služeb vždy příslušného zaměstnance, personalistu a vedoucího pracoviště, kde zaměstnanec vykonává práci.

Lékař pracovně lékařských služeb pro své vyjádření – posudek- potřebuje znát váš celkový zdravotní stav, proto vás pošle pro výpis ze zdravotní dokumentace, kterou vede váš registrující lékař (obvodní lékař) a ten, pokud potřebuje vyjádření lékaře specialisty, by si měl vyžádat nové současné posouzení vašeho zdravotního stavu specialistou, a ne bezmyšlenkovitě opisovat 15 let starou diagnózu. Dle mého názoru postup registrujícího lékaře je nesprávný (ale nevidím Vaši zdravotní dokumentaci, nejsem lékař, neznám váš současný zdravotní stav). Vy sama byste se měla domáhat „nového“ vyšetření specialistou, kterému vysvětlíte, o co jde, a hlavně jakou práci budete vykonávat a tuto novou zprávu necháte založit do zdravotnické dokumentace, aby nedocházelo při dalším posuzování vašeho zdravotního stavu s ohledem na výkon práce, k vašemu poškození. Doporučení na speciální vyšetření by vám měl napsat váš registrující lékař nebo lékař pracovně lékařských služeb.

Právní předpis:

Zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění pozdějších předpisů

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.