Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Podmínky PPM

18.11.2018

Dobrý deň,

Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom PPM.
Do 31.8.2017 som bola zamestnaná cca 10 rokov na HPP u zamestnávateľa 1.
Od 15.5.2018 do 8.8.2018 = 86 dní u zamestnávateľa 2 (z dôvodu tehotenstva mi pracovný pomer ukončili do konca skúšobného obdobia).
(Eventuálne ešte od 1.9.2014 do 15.6.2017 som študovala na SOŠ popri zamestnaní kvôli zmene povolania.)
Nástup na MD prebehol dňa 15.10.2018.
Tým pádom splňujem podmienku nástupu na MD v ochrannej lehote, ktorá trvala tak dlho, ako zamestnanie pred nástupom. Spolu so zamestnaním 1 by som mala spĺňať i podmienku účasti na poistení aspoň 270dní za posledné 2 roky.

Súčasne od roku 2012 som bola i OSVČ, do 31.8.2017 som mala ako vedľajšiu činnosť a od ukončenia zamestnania 1 ako hlavnú a hradila som si minimálne dobrovoľné poistné. Z toho mi bolo priznané 116Kč/deň PPM.

Dnes som sa však dozvedela, že PPM mi bola odmietnutá kvôli „ustanovení § 32 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění“.

A ak som to správne pochopila, tým, že sa mi priznali PPM z OSVČ, tak už nie je dôvod zlučovať doby poistenia zo zamestnania a tým pádom dostanem len minimálne PPM z OSVČ? A PPM nie je možné ani odmietnuť, t. j. s príjmom cca 3500 Kč mesačne budem musieť vystačiť minimálne po dobu 14 týždňov a to po dobu aspoň 6 týždňov po pôrode dieťatka, kedy vlastne ani nemôžem vykonávať podnikateľskú činnosť? Možnosť naďalej vykonávať podnikateľskú činnosť by bola pre mňa omnoho výhodnejšia, než poberať PPM.

Ďakujem Vám za radu.

Dobrý den, Vážená paní,

cituji ze zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů:
§ 32
(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

Výklad k odst. 5

Obecná čekací doba nemusí být splněna v jednom pojištění, nýbrž doby jednotlivých pojištěných činností, v nichž nebyla splněna podmínka čekací doby, lze ve stanoveném rozsahu započítat tak, aby podmínka čekací doby byla splněna. Splněním obecné čekací doby ve více pojištěních neznamená vznik nároku na výplatu více dávek (náleží vždy ze všech pojištění dávka jen jednou, srov. § 14 odst. 2 větu druhou větu druhou); to, že podmínky nároku byly splněny ve více pojištěních, se projeví v úhrnném denním vyměřovacím základu podle § 20. Pojištěním se zde rozumí jak pojištění zaměstnanců, tak pojištění osob samostatně výdělečně činných. V případě podle věty druhé lze pro zápočet do čekací doby v tom pojištění, v němž není podmínka čekací doby splněna, započítat z jiného pojištění pouze doby pojištění, které se vzájemně překrývají.
Příklady zápočtů pro splnění podmínky čekací doby:
Zaměstnankyně nastupuje na peněžitou pomoc v mateřství od 1. října 2013 ze zaměstnání, které vzniklo od 1. dubna 2013. Od 1. ledna 2013 do 31. března 2013 byla vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání a před tím byla v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (od 1. října 2011) zaměstnána od 1. února 2012 do 31. prosince 2012. V posledním zaměstnání nebyla sice čekací doba splněna, avšak s přičtením předchozího zaměstnání je čekací doba splněna.
Žena nastupuje na peněžitou pomoc v mateřství od 1. října 2009 (tj. šest týdnů před očekávaným dnem porodu) ze zaměstnání, které vzniklo od 1. prosince 2007. K 1. říjnu 2009 trvalo ještě další zaměstnání, které žena uzavřela od 1. května 2009. V období posledních dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství byla žena zaměstnána ještě v dalších zaměstnáních od 1. listopadu 2008 do 31. prosince 2008 a od 1. října 2007 do 31. prosince 2007. V zaměstnání, které vzniklo od 1. prosince 2007, je podmínka čekací doby splněna. V zaměstnání, které vzniklo od 1. května 2009, podmínka čekací doby splněna není; k době trvání tohoto zaměstnání lze přičíst pouze dobu zaměstnání, které vzniklo od 1. listopadu 2008 a trvalo do 31. prosince 2008, a z doby zaměstnání, které vzniklo od 1. října 2007, jen dobu od 1. prosince 2007 do 31. prosince 2007, tj. doby zaměstnání, které se překrývají se zaměstnáním, které vzniklo od 1. prosince 2007, avšak ani s tímto přičtením nebude v druhém zaměstnání splněna podmínka čekací doby.
_______________________________________

Podrobné informace a vysvětlení Vám sdělí Vaše příslušná správa sociálního zabezpečení nebo call centrum – telefon: 800 050 248 a stisknete 2. Podle Vašeho rodného čísla nahlédnou do spisu a vše Vám vysvětlí.

Pokud Vám potvrdí, že na PPM máte nárok jen z podnikání, pak byste po šestinedělí musela požádat o ukončení pobírání PPM (opět Vám poradí na call centru). Při telefonování buďte prosím trpělivá, chvíli trvá než se dovoláte, ale pak se Vám velmi ochotně věnují.

Dále od narození dítěte můžete požádat o rodičovský příspěvek. Po dobu, co budete pobírat PPM, budete dostávat rodičovský příspěvek RP ve výši rozdílu RP – PPM.

S pozdravem a přáním všeho dobrého

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.