Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Průměrný (pravděpodobný) výdělek

01.11.2018

Dobry den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, se zaměstnavatelem jsem se domluvila na nástupu až v lednu formou prodloužení rd (neplacené volno) na zkrácený úvazek 0,5. Zatím mám pouze email ohledně toho, že mojí žádosti je vyhověno, ale žádný dodatek se ještě nepodepisoval. Nyní ale zaměstnavatel propouští, protože prodal část zakázek, na kterých se pracovalo, takže předpokládám, že půjdu také z kola ven.

Během rd jsem pracovala pro zaměstnavatele z domu, co jsem odpracovala, max. většinou 20 hod měsíčně, jsem vykázala a a bylo mi to proplaceno formou odměn - tato práce byla vykonávána na zákl.ústní dohody, nic jsem nepodepisovala a prac.smlouva se neměnila.
Vykonavana cinnost behem rd byla jineho razu, nez na ktery byla uzavrena prac.smlouva. Bohuzel jsem si asi timto privydelkem velmi snizila průměrný ciati příjem. Coz jsem si v te dobe, kdy jsem si potrebovala privydelavat, neuvedomila...

Můj dotaz zní

1) když dostanu výpověď z org. Důvodu nebo nadbytečnosti, ze kterého výdělku (pred materskou nebo z toho behem rodicovske dovol.)se bude počítat odstupné a podpora v nezaměstnanosti? U zam. jsem pracovala 8 let + 2 roky rd.
2) kdyby na mě zkoušeli výpověď dohodou a bude v ní uvedeno, že je to z důvodu nadbytečnosti apod, budu mít nárok na „plnou podporu“?
3) když nepřistoupím na dohodu a budu trvat na výpovědi, současně bych potřebovala ten 0,5 úvazek, tak by se na to musela uzavřít dohoda a ovlivní to potom odstupné nebo podporu?

Dekuji mnohokrat za odpoved, bohuzel manzel pobira castecny invalidní důchod a tak musim promyslet, jak postupovat, abychom prisli o co nejmene penez. Je uzasne, ze neco takového jako vase poradna existuje.

Dobrý den, Vážená paní,
k Vašim dotazům přikládám odpovědi:
1) když dostanu výpověď z org. důvodu nebo nadbytečnosti, ze kterého výdělku (před mateřskou nebo z toho během rodičovské dovol.)se bude počítat odstupné a podpora v nezaměstnanosti? U zam. jsem pracovala 8 let + 2 roky rd.
Odpověď:
Za průměrný výdělek pro určení odstupného je považován průměrný měsíční výdělek, jehož výpočet je uveden v § 356 odst. 2. ZP

Průměrným výdělkem zaměstnance se rozumí průměrný hrubý výdělek, nestanoví-li pracovněprávní předpisy jinak.
Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období.
Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí.
Průměrný výdělek se zjistí k prvnímu dni kalendářního měsíce následujícího po rozhodném období.
Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů, použije se pravděpodobný výdělek.
Pravděpodobný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy nebo platu, které by zřejmě dosáhl; přitom se přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy nebo platu zaměstnance nebo ke mzdě nebo platu zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.
Pokud dostanete výpověď pro nadbytečnost, dostanete ji z pracovního poměru založeného pracovní smlouvou, zde vycházím z toho, co v dotaze uvádíte, proto odstupné by se mělo počítat z pravděpodobného výdělku, tj. z výdělku s Vámi srovnatelného zaměstnance – zaměstnance na stejné pozici, ze které jste vy odešla na mateřskou a poté rodičovskou dovolenou.
2) kdyby na mě zkoušeli výpověď dohodou a bude v ní uvedeno, že je to z důvodu nadbytečnosti apod, budu mít nárok na „plnou podporu“?
Odpověď:
Ano, budete. U dohody však nedostanete, to co u výpovědi, tj. náhradu mzdy za dobu výpovědní doby. U dohody se však můžete se zaměstnavatelem dohodnout, aby Vám poskytl vyšší odstupné za to, že mu ušetříte mzdu za dobu výpovědní doby. Zkuste smlouvat.

3) když nepřistoupím na dohodu a budu trvat na výpovědi, současně bych potřebovala ten 0,5 úvazek, tak by se na to musela uzavřít dohoda a ovlivní to potom odstupné nebo podporu?
Odpověď:
Pokud by se jednalo o stejnou práci, ze které dostáváte výpověď, muselo by dojít ke změně pracovní smlouvy a pak byste dostala odstupné jen z průměrného výdělku ze mzdy na úvazek 0,5 čili velmi malé odstupné. Můžete se však se zaměstnavatelem dohodnout (písemně), že jelikož po dobu výpovědní doby pro Vás nemá práci, budete doma a pobírat mzdu, v poslední výplatě pak dostanete odstupné.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.