Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Chybně stanovená výše rodičovského příspěvku

08.11.2018

Dobrý den,
pobíram rodičovský příspěvek v minimální výši 4500kc měsíčně ačkoliv nárok na vyšší čerpání jsem měla. 28.10.2018 dcera dovrsila 4roky a včera jsem si zpětně ve volném čase počítala zda částka 220000,kterou mají rodiče k dispozici pokryla bezezbytku všechny měsíce. K mému údivu jsem zjistila že zbývá doplatit přez 30tisic.Ihed jsem zašla na U. P. , kde mi ukázali papír s podpisem, s tou částkou že jsem souhlasila a podepsala. Nicméně před lety jsem si nechala poradit od jejich zaměstnankyně. Tuto částku mi poradila že bude adekvátní při rozložení na 4roky. Zvýšila jsem si alespoň poslední částku rodičovského příspěvků na 11000, nicméně stále zbývá doplatit 25000, o které jak cítím jsem byla ochuzena jen na základě toho že jsem věřila paní zaměstnankyni a dala na její stanovenou částku která odpovídá uměre na 4roky,stejnou jakou pobírají nezaměstnané a studenti. Můj dotaz tedy zní, poradíte mi prosím jakým způsobem se můžu ohradit již k té stanovené nízké částce. Nebo je snad nějaký způsob jak získat doplatek? Cítím se podvedena protože po dobu rodičovské jsem pracovala na dohodu o provedení práce , příspěvek 4500 nám skutečně nestačil. Ráda bych napsala na UP s žádostí o doplatek částky z důvodu chybně stanovené umery rodičovského prispevku. Ačkoliv úřednice se bránila že jsem částku vypsala já, opravdu jsem jen naivně tehdy dala na její vypočtenou částku Nevím jak se adekvátně bránit proto prosím o radu v případě jak řešit a domoci se doplatku z rodičovské který mi při stanovené umere 4500takto nemohl být během 4let vyplacen. Zbývá tak doplatit prez 20.000 nicméně 4roky malé byly 28.10. Prosím Vás o vaší odpověď a předem mnohokrát děkuji.

Dobrý den.

Celková částka rodičovského příspěvku (RP) činí 220 000 Kč, měsíční výši si volí žadatel sám dle svých preferencí v mezích zákonných možností, každé 3 měsíce je možné výši částky změnit a tím korigovat délku pobírání RP. Max. doba čerpání je do 4 let věku dítěte. Pokud rodič celkovou sumu nestihne vyčerpat do 4 let či do narození dalšího nejmladšího dítěte v rodině, zbytek peněz propadá, z tohoto není stanovena zákonem žádná výjimka. Posledním měsícem, za který výplata RP náleží, je měsíc, v němž dítě 4 let dosáhlo.

Zaměstnankyně úřadu práce (ÚP) nejspíše chybně stanovila měsíční částku proto, že počítala s celkovou dobou pobírání RP celé 4 roky (48 měsíců), Vy jste však pravděpodobně měla po dobu prvních 22 týdnů po porodu nejprve nárok na peněžitou pomoc v mateřství, a proto jste RP pobírala pouze kratší dobu (cca o 5 a půl měsíce) a výpočet tedy nevyšel. Bohužel pracovnice měla pravdu v tom, že s tímto nelze nyní nic dělat, bohužel jste podpisem odsouhlasila částku 4 500 Kč, kterou jste včas nezměnila. Samozřejmě můžete podat na ÚP stížnost na postup zaměstnankyně, která může pomoci někomu do budoucna, avšak Vám zbylé nevyplacené peníze propadly.

§ 30 zákona o státní sociální podpoře
1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220000 Kč, není-li dále stanoveno jinak. V případě, že nejmladším dítětem v rodině jsou 2 či více dětí narozených současně (dále jen „vícerčata“), má tento rodič nárok na 1,5násobek částky 220000 Kč.
...
(5) Volbu výše rodičovského příspěvku je oprávněn provést jen rodič, který uplatnil nárok na rodičovský příspěvek. Volbu výše rodičovského příspěvku lze měnit, nejdříve však po uplynutí 3 celých kalendářních měsíců po sobě jdoucích, po které byl rodičovský příspěvek vyplácen, a to i v případě, že došlo u rodičovského příspěvku ke změně oprávněné osoby. Volbu výše rodičovského příspěvku nelze provést zpětně. Volba výše rodičovského příspěvku se provádí na základě písemné žádosti oprávněné osoby, která se podává u krajské pobočky Úřadu práce, která o rodičovském příspěvku rozhoduje.
...

§ 30a
(1) Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku. Zanikl-li nárok na rodičovský příspěvek proto, že se nejmladším dítětem v rodině stalo jiné dítě, náleží rodičovský příspěvek v kalendářním měsíci, v němž vznikl nárok, ve výši, která náleží z důvodu péče o dítě, které se stalo nejmladším dítětem v rodině.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.