Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Práce nevhodná v těhotenství

31.10.2018

Dobrý den,
mám dotaz ohledně paragrafu 239 zákoníku práce. Jsem těhotná a z důvodu infekčního prostředí (pracuji jako učitelka MŠ) mi není doporučeno v práci zůstat. Už vzhledem k tomu, že jsem již jednou potratila..
Mám ze zákona nárok na přeřazení na jinou pozici, která v mé pracovní náplni ale neni možná, a nebo tím, že ze strany zaměstnavatele vznikla překážka v praci, mám nárok zůstat doma se 100% náhradou platu? A pokud mám nárok zůstat doma, nevíte zda má pak školka nárok žádat obec o navýšení rozpočtu, protože by jinak neměla finance na další učitelku...?
Nevím, zda jsem otázku zformulovala přesně, ale moc prosím o informaci...

Ještě jednou moc děkuji a přeji krásný den.

Dobrý den.

Těhotné zaměstnankyně jsou zákoníkem práce chráněny a nesmějí vykonávat práci, která je samotné či jejich nenarozené dítě ohrožuje. Těhotné ženy tedy nesmějí konat práci, která je těhotným ženám zakázána ve vyhlášce č. 180/2015 Sb. - zkráceně vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích, a dále nesmějí konat práci, která dle lékařského posudku ohrožuje jejich těhotenství. Pokud Vám Váš ošetřující lékař (gynekolog) napíše zprávu, že Vaše práce ohrožuje Vaše těhotenství, bude Vás zaměstnavatel nucen převést na jinou práci. Tato jiná práce nemusí být práce v rámci Vaší pracovní smlouvy, může jít i o jinou pozici, která ale samozřejmě musí být vhodná vzhledem k Vašemu zdraví a k Vašim schopnostem. V případě, že by pro Vás žádnou jinou vhodnou práci neměl, šlo by o překážku na jeho straně a musel by Vás nechat doma za 100% náhradu mzdy.

Související ustanovení:

§ 41 zákoníku práce
Převedení na jinou práci
(1) Zaměstnavatel je povinen převést zaměstnance na jinou práci,
...
c) koná-li těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství nebo mateřství,
...
...
(3) Není-li možné dosáhnout účelu převedení podle odstavců 1 a 2 převedením zaměstnance v rámci pracovní smlouvy, může ho zaměstnavatel převést v těchto případech i na práci jiného druhu, než byl sjednán v pracovní smlouvě, a to i kdyby s tím zaměstnanec nesouhlasil.
...
(6) Při převedení zaměstnance na jinou práci podle odstavců 1 až 3 je zaměstnavatel povinen přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci.
(7) Zaměstnavatel je povinen předem projednat se zaměstnancem důvod převedení na jinou práci a dobu, po kterou má převedení trvat; dochází-li převedením zaměstnance ke změně pracovní smlouvy, je zaměstnavatel povinen vydat mu písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání, s výjimkou případů uvedených v odstavci 2 písm. c) a v odstavci 4.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.