Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nestabilní rodinné zázemí dcer mého přítele - máme o dcery bojovat?

26.10.2018

Dobrý den,
Přítel má dvě dcerky 8 a 6 let z předchozího nemanželského vztahu, k tomu vychovávali bejvalé přítelkyně syna 10 let, od miminka(toho se před 2 lety zřekla, protože se s ní nechtěl stěhovat k novému chlapovi, tak bydlí u biologického otce). Přítelkyně před třemi lety začala přítele podvádět, bydlela u jiného chlapa (kousek od nich) ale o děti se starali společně, před dvěmi lety se vdala ale za úplně jiného chlapa (2x rozvedeného, údajně minulou manželku byl, 2 děti, jedno malé ze začátku zatajené, to větší k nim moc nejezdí) asi 35km daleko a přestěhovala se tam s dcerkami.
Já jsem s přítelem taky 2 roky, holky k nám jezdí co 14 dní na víkend, někdy i více víkendů po sobě, měsíc o prázdninách (celý měsíc jim maminka nechybí). Strašně moc se jim nechce jezdit zpátky domů, nechtějí vysednout z auta.. ( samozřejmě u nás je více zábavy, méně povinností, což je pochopitelné)
Matka holek ve dvouletém vztahu, příteli už asi 3x volala, brečela, že se rozvádí, že nemá kam jít, pak zase dobrý ( často se hádají, i nějaké facky asi už byli). Matka chodí do třísměnné práce, půl roku mají dvoupatrový dům na hypotéku.
Teď o víkendu matka vyhodila manžela, ten se však vrátil, bydlí dole, o holky ,,se stará,, více asi on. O prázdninách jezdila s dětmi po bazénech s ,, kamarádem,, o kterém nesměli mluvit neb by je zase manžel vyhodil. Vždy když ji teče do bot volá příteli, brečí... za půl dne je vše jinak, tak mu zase nadává, vyhrožuje... Holky o jejím manželovi, říkají že je blbec...když jim přítel volá a on tam přijde, tipnou mu telefon...
Kdyby odešla nemá se kdo o holky postarat kvůli její práci, taky ji napadlo že by mohla bydlet zpátky v bytě přítele s jeho otcem, přítel bydlí u mě, (což jsme zavrhli a navrhli at bydllí u své matky dočasně, tam se ale s dcerami nevleze) a holky ať bydlí u nás což je asi 2km, holky může kdykoliv vidět... což na to zase přišly nadávky... Když se ptáme holek co doma, tak vždy odpoví dobrý...netušíme vůbec jestli má v tomhle případu o holky nějak bojovat...

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz. Píšete o nestabilním až bouřlivém rodinném prostředí, ve kterém vyrůstají dcery Vašeho přítele, a to kvůli jejich matce. Situace rodinných vztahů se zdá být velmi komplikovaná.
Z Vašeho dotazu vnímám starost o příltovy dcery, a také to, že Vám na nich záleží a jsou pro Vás důležité. Sama vnímáte, že takto nestálé a nestabilní rodinné prostředí je pro děti nevhodné. Děti potřebuji v rodině cítít klid a stabilitu, což tak podle Vašeho popisu nyní holky nemají.
Přiklánila bych se k tomu, abyste zkusili zvážit s přítelem Vaší rodinnou situaci a pokud to zvládnete, ať jsou holky u Vás. Je možné to tak udělat na přechodnou dobu, nebo i na dobu delší a trvalou, kdy už byste žádali soud o svěření dcer do péče, resp. Váš přítel jakožto otec dětí by požádal o svěření dcer do sve péče. Chápu však, že matka dcer toto může vnímat jako krok proti ní a že to nevidí jako krok, který je dobrou volbou pro její dcery a tedy pomocí. Zkuste tedy znovu a v klidné situaci zkusit tuto možnost probrat. Vyvarujte se vzájemného obviňování, výčitek či kritiky vůči matce dětí. Nenechte se vtáhnout do konfliktu nebo hádek. Cílem není nijak vyzrát nad matkou dětí, nýbrž pomoci a dopřát jim klidné podmínky pro vyrůstání.
Další možností je návštěva rodinné poradny, kam můžete jako rodina (ale třeba i Vy samostatně) se zajít poradit a domluvit se spolu za přítomnosti nestranné osoby a k tomu odborníka na mezilidské vztahy, protože v rodinných poradnách pracují psychologové. Ještě doplním, že tyto poradny fungují bezplatně a najdete v okresních městech. Nebo si zkuste zavolat na bezplatnou nonstop telefonní linku Pro rodinu: 116 000 a poraďte se s dalšími dotazy.

Držím Vám palce a přeji, ať to dobře dopadne

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.