Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přítomnost rodiče u dítěte před operací

02.11.2018

Dobrý den, posílala jsem žádost být u uspávání dítěte před operací. Snažila jsem se vyjednat, aby mi zadali to, co musí plnit třeba medik a já bych to splnila. Bylo to ale šmahem zamítnuto z důvodu hygieny, přitom mám zprávy, že tam chodí studenti nebo i jiní pracovníci. Dostala jsem tedy na výběr. Bud pojedu jinam (všude je to stejné), nebo budu respektovat jejich řád (byť je mimo zákon a právo).
Ale co ted? Můžu se tam s nimi rvát a snažit se jít na sál, což bude mít za následek bud to, že se tam porveme, nebo to, že zruší operaci, nebo mi to projde, což si nemyslím. Nebo můžu vyhledat advokáta a udělat předběžné opatření? Co mohu v mé pozici dělat? Děkuji. T.

Dobrý den.
Právo pacienta na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce při poskytování zdravotní péče vyplývá ze zákona o zdravotních službách, Zák.372/2011sb. konkrétně z §28, odst. 3, písm. e). Kontakt musí být v souladu s jinými právními předpisy, dále i vnitřním řádem nemocnice a přítomnost těchto osob nesmí narušovat poskytování zdravotních služeb. Dle§ 47 odst. 1 zákona o zdravotních službách je poskytovatel zdravotních služeb povinen umožnit pobyt zákonného zástupce nebo opatrovníka nebo osoby jimi pověřené společně s hospitalizovaným nezletilým pacientem v případě, že nebude narušeno poskytování zdravotních služeb anebo v případě, že není takový pobyt na základě jiného právního předpisu vyloučen. Pokud poskytovatel zdravotních služeb argumentuje pouze vnitřním řádem, pak vnitřní řád nemocnice nesmí být v rozporu s právy pacienta, nesmí zákonem garantovaná práva pacienta omezovat.
Pokud v nemocnici právo dítěte na přítomnost rodičů v průběhu hospitalizace v dané nemocnici nedodržují, je třeba je upozornit, že tím porušují práva dítěte jako pacienta - právo na zdraví a jeho práva na rodinný život. Právo dítěte a rodičů na bezprostřední nepřetržitý kontakt je zakotveno též v LZPS a rodiče je možné oddělit od dítěte jen na základě rozhodnutí soudu.
Listina základních práv a svobod má sílu ústavního zákona. I u větších dětí, kdy rodičům nevznikne nárok na lůžko a stravu jakožto doprovodu dítěte, přesto mají právo na to, být nepřetržitě s dítětem.
Pokud bude personál nemocnice hrozit zavoláním Policie, pak se zeptejte z jakého důvodu, protože Vy žádný právní předpis neporušujete, naopak máte sílící pocit, že jsou porušována práva Vašeho dítěte i Vaše a Policii pravděpodobně budete volat Vy, pokud Vás budou bez relevantního právního důvodu oddělovat od Vašeho nezletilého dítěte.
Doporučuji tedy Vám nejdříve kontaktovat vedení nemocnice a vylíčit jim vše výše uvedené.
Zmiňte též, že pokud by Policie byla zdravotníky zavolána a policista proti Vám zasáhl a například Vás od dítěte oddělil, budete si stěžovat. Stížnost samozřejmě budete směřovat k příslušnému řediteli útvaru, k němuž patří policista, případně na odbor vnitřní kontroly příslušného krajského ředitelství policie.
V případě, že by nemocnice Vašemu požadavku přesto nechtěla vyhovět, a Vy nemáte možnost zvolit nemocnici jinou, je možné na postup nemocnice podat stížnost proti postupu nemocnice a to správnímu orgánu, který ji udělil oprávnění k poskytování zdravotních služeb, patrně tedy ke Krajskému úřadu. A v případě negativního rozhodnutí potom odvolání k Ministerstvu zdravotnictví České republiky. Pokud byste ani u MZ ČR neuspěli, došlo by k vyčerpání opravných prostředků v řízení před správním orgánem a bylo by možné podat správní žalobu.
Co se týče návrhu na předběžné opatření k soudu, dle soudního řádu správního lze takový návrh podat jen spolu s návrhem na zahájení řízení ve věci samé tedy spolu se správní žalobou, kterou jsem zmínila výše, což by ve Vašem případě patrně byla správní žaloba proti rozhodnutí správního orgánu.
Pokud byste řešila věc soudní cestou, je vhodné využít služeb advokáta.
Právní předpisy:
Zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní
Zákon 372/2011 Sb.,o zdravotních službách
Odkazy:
http://www.klicek.org/hospital/letak.html
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zdravotní péče v těhotenství a mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.