Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vyživovací povinnost vůči rodičům

25.10.2018

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké právo mají prarodiče na finační a fyzickou podporu.
Konkrétně se jedná o podporu matky mého manžela, dále paní Matky. Je jí 74, má důchod 8 tis. Kč, manžel je její jediný nemanželský syn, nikdy nebyla vdaná, žije sama střídavě v bytě v Praze a na domě na venkově, jezdí autem. Finančně nevychází a manžel jí dorovnává výdaje každý měsíc v řádu několika tisíc korun, plus hradí faktury za mobil, auto a další výdaje - voda apod. Dále ji fyzicky pomáhá se starat o dům, zahradu, auto, byt apod., každý druhý víkend plus po práci, dohromady je to hodně času. S narůstajícím věkem paní je to stále horší.
S manželem jsme 12 let, dokud jsem chodila do práce a měla vlastní příjem, tak mi to nevadilo. Od té doby, co jsem na mateřské s dětmi mi vadí, že manžel tolik peněz odklání z rodiny pryč. Chtěla bych, aby se peníze dávaly do dětí a spořily na jejich vzdělání. Paní Matka nikdy neřekla, že její nemovistosti sdědí syn(můj manžel) ani je nedala dětem, i když jejich peníze stále potřebuje.
Má na to právo? Kolik peněz jí je zákona patří a co za to můžeme požadovat?
Dále bych se chtěla zeptat, jestli stejnou výši finanční a fyzické podpory mohu požadovat pro svoje rodiče?
A když je manžel jediný syn paní Matky, ale jsou naživu její sourozenci, kdo po ní bude dědit?

Když oslovím manžela, tak mi řekne, že jsem hnusná a sobec, protože paní Matka je bez peněz. To já jsem ale taky, po odchodu ze zaměstnání nemám žádné peníze pro sebe. Do současného zaměstnání se vrátit nemohu, zaměst. požaduje práci na plný úvazek (vymlouvá se na provozní důvody, i když žádné nejsou )a to já nezvládnu v kombinaci s péči o dvě děti a celou domácnosti. Byla jsem i na pohovorech ale všude chtějí plný úvazek. Další věc je, když půjdu do práce, manžel mi odebere peníze, co mi dává teď na děti. Peníze nezůstanou doma, poputují k paní Matce. Má právo manžel mě posílat do práce aby
peníze na děti dával matce?

Děkuji Vám.

Dobrý den,
občanský zákoník v § 915 stanoví, že životní úroveň dítěte má být zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte. Dítě je povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu.
Vyživovací povinnost přechází na dítě ve chvíli, kdy rodič pomoc skutečně potřebuje – tzn., že jeho starobní nebo invalidní důchod je tak nízký, že mu již nestačí na pokrytí základních životních potřeb. Pokud živí jednoho ze svých rodičů jejich děti, rozumí se slušnou výživou nejen strava a zajištění pitného režimu a bydlení, ale i slušné ošacení a uspokojení kulturních a sociálních potřeb.
V praxi to znamená, že bychom svému rodiči, který je na nás závislý, měli dopřát nejen dostatek potravin a nápojů, ale i návštěvu divadla či kina, pokud to po nás vyžaduje.
Pokud sami jezdíme pravidelně na dovolenou, měli bychom stejný luxus dopřát i svému rodiči, kterého vyživujeme. Senior by si ovšem neměl nárokovat například zaplacení drahé dovolené u moře. Při případném sporu bychom obstáli i s tím, že jsme mu umožnili prožít hezký víkend na chalupě.
Jedna věc tedy je právní nárok a druhá věc je, zda to, co ze společného jmění manželů poskytujete, je úměrné či nikoliv. O výši takové vyživovací povinnosti by v případě soudního sporu rozhodoval, tak jako v případě výživného nezletilým dětem, soud. Ve Vašem případě je ale problém zejména v komunikaci s manželem.
Nelze říci, že byste měla stejnou částku požadovat i pro své rodiče. V tomto případě jste totiž až druzí v pořadí. Vyživovací povinnosti rodičů k dětem totiž předchází vzájemná vyživovací povinnost mezi manželi. Kromě toho by se případná výše výživného odvíjela od potřeb rodičů a od jejich příjmu. Nelze tedy stanovit paušálně, že každému rodiči by mělo být plněno stejně.
Ve Vašem případě je ovšem problém v tom, že jste nenalezli v této citlivé otázce s manželem shodu. Kdyby totiž soud rozhodoval o případném stanovení vyživovací povinnosti syna vůči své matce, jistě by zohlednil, že sama má určitý majetek (nemovitosti), zohlednil by co skutečně potřebuje a zohlednil by samozřejmě i vyživovací povinnost povinného vůči svým dětem a manželce. Je pravděpodobné, že by výživné nestanovil vůbec nebo v nižší výši. Výsledkem by ale mohlo být sdělení, že má matka nemovitosti prodat a z výtěžku se sama živit. To ale, domnívám se, také není řešení, které byste jako rodina chtěli. Kromě toho do věci zasahuje samozřejmě synova morální povinnost se o svou matku starat. Je třeba, abyste tuto situaci probrali spolu, protože máte rodinnou domácnost, společné jmění manželů a nemůže tedy pouze jeden z manželů rozhodovat jednostranně.
Dědit se dle českého občanského zákoníku dá na základě závěti nebo na základě dědické posloupnosti. Pokud matka sepíše závěť, zdědí její majetek ten, kdo bude v závěti uveden, může to být kdokoliv. Zletilé dítě (její syn) je nepominutelným dědicem, pokud na něj v závěti nebude pamatováno, musí zdědit 1/4 svého zákonného podílu, tedy v případě jediného dědice by musel zdědit 1/4 dědictví.
Pokud by nebyla závěť sepsána, jediným dědicem by byl syn zemřelé, tedy Váš manžel. Pokud by v době smrti byla zůstavitelka vdaná, o dědictví by se dělil rovným dílem syn a manžel.
Neuvádíte, zda máte nějakým způsobem upraveno manželské majetkové právo, pokud ale nikoliv, existuje klasická varianta společného jmění manželů. V takovém případě neexistuje žádné "moje a tvoje peníze", veškeré Vaše příjmy se stávají příjmy společnými, veškeré věci pořízené za trvání manželství máte ve společném jmění. Správně by takové majetkové společenství mělo fungovat samozřejmě tak, že oba manželé mají stejná přístupová práva k účtům, navzájem si nepředávají žádné peníze (a také si žádné neodebírají), disponují s majetkem ve shodě a po dohodě. Stejně tak je tedy nutné, abyste ze společného jmění manželů plnili vyživovací povinnost vůči matce Vašeho manžela po dohodě
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.