Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Nárok na PPM u druhého a třetího dítěte

19.10.2018

Dobrý den,s manzelem se prave tesime na narozeni 2.potomka,ktery by mel na svet prijit v unoru 2019.V soucasne dobe jsem na rodicovske dovolene s prvnim synem (nar.23.10.2016).Mam v praci smlouvu na dobu neurcitou od r. 2009 a zaroven ted i DPP/DPC protoze pracuji castecne z domova pri rodicovske.Vsude jsem cetla,ze v pripade navazujici materske na rodicovskou (pri smlouve na neurcitou dobu) mam opet narok na PPM ve stejne vysi jako u prvniho ditete (paklize prvnimu neni vice jak 3 roky).Chtela jsem se zeptat,jak je to v pripade dalsich deti.Planujeme s manzelem jeste minimalne treti mimco.U rodicovske pracuji,ale na jinou smlouvu,proto by me zajimalo,jestli pro me bude lepsi se po 2 diteti vratit do prace a planovat ho pozdeji s dalsim narokem na PPM,nebo jestli je narok i na treti PPM v pripade,ze bychom mimco zasecstihli do 3 let (druheho ditete). Dekuji za odpoved

Dobrý den.

Abyste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíte splnit podmínky dané zákonem č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, tedy:
1) Účast na nemocenském pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech přede dnem nástupu na PPM. Nástup na PPM nastává dle volby nejdříve 8 týdnů a nejpozději 6 týdnů před očekávaným termínem porodu.
2) Účast na nemocenském pojištění (či plynoucí ochranná lhůta) v době nástupu na PPM.

Toto jsou podmínky, které musí být splněny vždy, ať už se jedná o první, druhé, či další děti. Pokud budete stále zaměstnána (bude Vám trvat pracovní poměr), nárok opět mít budete. Navíc pokud budete zaměstnána stále u stejného zaměstnavatele a nástup na PPM nastane do 4 let věku předchozího dítěte, máte zaručenou min. stejnou výši PPM, jako u předchozího dítěte. Toto platí opět i u dítěte třetího.
Pokud dokonce splníte obě podmínky i u přivýdělku na DPČ/DPP, bude Vám PPM náležet i z těchto smluv. PPM by Vám pak byla vyplácena jen jedna, její výše by se však určila ze součtu obou denních vyměřovacích základů. DPČ zakládá účast na nemocenském pojištění, pokud je měsíční odměna sjednána alespoň částkou 2 500 Kč, u DPP musí jít o částku alespoň 10 001 Kč. Pokud odměny nedosahují těchto hranic, neplyne z nich účast na nemocenském pojištění a nárok na PPM z nich tedy nemůže vzniknout.

Související ustanovení:

§ 32 zákona o nemocenském pojištění
(1) Nárok na peněžitou pomoc v mateřství má
a) pojištěnka, která porodila dítě; před porodem má v době nejdříve od počátku osmého týdne před očekávaným dnem porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství těhotná pojištěnka,
...
(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

§ 19
...
(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

§ 8
Souběh pojištění z více zaměstnání
Vykonává-li zaměstnanec více zaměstnání, z nichž každé zakládá účast na pojištění, je pojištěn z každého z těchto zaměstnání. ...

§ 14
(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.
(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.