Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Konec pracovního poměru

13.10.2018

Dobrý den,
dne 25.10. syn budeme mít tři roky. Od 26.10 bych měla nastoupit zpět do zaměstnání, když jsem se byla 5.10. domluvit ohledně návratu, bylo mi sděleno, že původní funkce zanikla a nově vzniklé jsou v současné chvíli všechny odsazeny. Nabídli mi pozici nižší a méně platově ohodnocenou než jsem měla. Rozhodla jsem se, že ji nepřijmu. A teď by mě zajímalo, na co všechno si mám dát pozor, abych dostala výpověď od zaměstnavatele z důvodu reorganizace. Jak se postupuje, když bude chtít, abych dodržela dvouměsíční výpovědní lhůtu? Budu muset nastoupit a odpracovat tyto dva měsíce na jakékoliv pracovní pozici, kterou mi přidělí? Jelikož jsem tuto skutečnost již tušila od června, rozvolnila jsem si rodičovký příspěvek do 4 let věku dítěte, tak aby měla zaplaceno zdravotní pojištění a zároveň se mi počítala náhradní doba pro důchové pojištění. Musím se přihlásit na úřad práce nebo stačí, že budu stále pobírat rodičovský příspěvek? Pokud bych se rozhodla, že budu chtít čerpat podporu v nezaměstnanosti, mám na ni nárok? Děkuji předem za odpověď.

Dobrý den.
Po skončení rodičovské dovolené je Vám zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle pracovní smlouvy, nedohodne-li se s Vámi jinak. Pokud obdržíte výpověď, pak ve výpovědní době je třeba nadále postupovat podle Vaší pracovní smlouvy – tj. zaměstnavatel je Vám povinen přidělovat práci dle této smlouvy, pokud se s Vámi nedohodne jinak.
Evidovat se u úřadu práce je Vaším právem, nikoli povinností. Cílem evidence u úřadu práce je zprostředkování nového zaměstnání; pokud zaměstnání s pomocí úřadu práce v tuto chvíli hledat nechcete, neboť budete pečovat o dítě a novou pracovní pozici budete hledat sama, není na místě se u úřadu práce evidovat.
Po skončení pracovního poměru nezapomeňte oznámit příslušné zdravotní pojišťovně, že je za Vás nadále plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, coby za osobu pobírající rodičovský příspěvek.
Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká uchazeči o zaměstnání, který vykonával v délce alespoň 12 měsíců v rozhodném období zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost zakládající povinnost odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti. Pro účely výše uvedené podmínky se započítává i náhradní doba zaměstnání, za kterou se považuje (podle § 41, odst. 3 písm. e) zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti) i osobní péče o dítě ve věku do 4 let. Rozhodným obdobím pro posuzování nároku jsou poslední 2roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání. Podpůrčí doba činí 5 měsíců. U uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 a za zbývající měsíc ve výši 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu (v roce 2018 tedy první dva měsíce ve výši 4 315 Kč měsíčně, následující 2 měsíce 3 452 Kč a poslední měsíc 3 164 Kč měsíčně.) Jinak činí výše podpory v nezaměstnanosti první 2 měsíce podpůrčí doby 65%, další 2 měsíce 50% dále pak 45% průměrného měsíčního čistého výdělku dosahovaného v posledním zaměstnání. Maximální výše podpory v nezaměstnanosti činí 0,58násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o podporu v nezaměstnanosti (v roce 2018 tedy maximálně 16 682 Kč). Pokud bylo uchazeči vyplaceno odstupné z posledního zaměstnání, podporu v nezaměstnanosti obdrží teprve poté, co vyprší doba odpovídající výši odstupného.
S pozdravem a přáním hezkého dne

Autor(ka) odpovědi: Tereza Patočková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.