Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Manželská krize po narození syna

05.10.2018

Dobrý den,
po narození syna máme s manželem krizi. Synovi je sedm měsíců, svoji jsme rok a předtím jsme spolu šest let chodili. Jsem doma na mateřské, do toho studuji. Manžel mi s ničím nepomůže, věnuje se hlavně svému koníčku - sportu. Když přijde z práce, tak se nají, zavolá svým rodičům, patnáct minut je s námi a pak se jde na 2,5 hodiny vyspat! Po tom, co se vyspí opět volá na půl hodiny svým rodičům, půl hodiny je s námi a pak jde trénovat. Po tréninku se nají, dítě už spí a tak chce sex, nebo se mnou trávit čas. Zatím co já vstávám v noci k synovi co hodinu, od pátého měsíce těhotenství jsem se nevyspala 2 hodiny v kuse, kompletní péče o domácnost i o syna je na mě. Manžel naštěstí aspoň nakupuje. Jako sportovec požaduje denně 2 snídaně 2 svačiny, večeře a teplé jídlo o dvou chodech, přestože má už jeden oběd v práci. Já když v jedenáct večer řeknu, že jdu spát, urazí se, že s ním nechci trávit čas. Už jsem se snažila mnohokrát, aby aspoň odpoledne nespal, nebo aby svůj odpolední odpočinek zkrátil a mohli jsme být spolu jako rodina - po několika hádkách, kdy na mě řval jak šílený, že on nic měnit nebude, že jsem si ho takového vzala a zakázal mi toto téma otevírat, už jsem ztratila sílu cokoli měnit. Syna nepřebalí, neokoupe, nenakrmí, nic. Bydlíme v kraji, odkud pochází manžel - nikoho tu neznám, cítím se velmi osamělá. Když jsem navrhla, abychom se přestěhovali blíž mým rodičům, aby malého občas pohlídali a i já si mohla odpočinout, prohlásil, že on nikam nejde, on je tady a jestli chci, tak ať jdu za svojí mámou a už se nevracím. A že se doma jen válím. Manžela si přestávám vážit, připadám si jak služka a on se diví, že nemám chuť ani energii na sex (který ovšem máme minimálně jednou týdně). Nevím, jestli má cenu v takovém vztahu pokračovat, zase ale chci to nejlepší pro svého syna - otce a úplnou rodinu.

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz. Vaším si důvěry, s jakou jste se obrátila na naší poradnu. Opravdu mě mrzí, k čemu mezi Vámi a partnerem nyní po narození syna dochází. Byť je narození dítěte obvykle velmi šťastný okamžik a pro partnery je to vyvrcholením společného vztahu, nastává po tom období, které klade najednou vysoké nároky na oba dva partnery. Někdy se stává, že se mění role v partnerském vztahu, mění se vzájemné potřeby partnerů a pak se může poměrně snadno stát, že vidíme toho druhého úplně v jiném světle, než předtím. Potřebujeme od něj jinou péči a pozornost v jiné podobě, než předtím když jsme byli jen sami dva. Takováto změna i vlastních potřeb bývá náročnou proměnou pro každého z partnerů a potom poměrně přirozeně může dojít k tomu, že se partneři míjí, hůře si rozumí, nedokáží navzájem tak dobře uspokojovat potřeby jako předtím a vznikají konflikty a pocit odcizení.

Pro muže, resp. partnera, který se péči o dítě nevěnuje a věnuje se své práci a sportu, opravdu může být špatně pochopitelné to, že být "pouze" doma s dítětem a ještě k tomu čerpat mateřskou "dovolenou", je tak náročné a zcela vyčerpávající. Co k tomu poradit.. Někdy může pomoci "terapie" šokem - staví-li se manžel k Vašemu setrvání u rodičů takto despektem, a vnímám v tom i neúctu vůči Vám, zkuste klidně s chlapcem odjet a opravdu u rodičů pobýt. Vy jste pro Vašeho syna nejcennější a potřebuje Vás nyní nejvíc co kdy bude potřebovat. Proto jsou odpočinek a psychická pohoda tak zásadní. Doporučuji tedy zařídit se podle sebe. U rodičů navíc snad pocítíte i důležité zastání. Jinou variantou je uvažovat před partnerem o paní na hlídání, která však bude rodinu něco stát. Uvidíte, jak se k tomu postaví.
Je však opravdu důležité, abyste měla možnost si odpočinout a splnit také svoje potřeby, nejen dokola plnit potřeby synovy a partnerovy. Pokud si odpočinek nedopřejete, sil Vám ještě více ubude a situace se sama nijak nevyřeší, naopak se bude problém prohlubovat. A rodina teď potřebuje hlavně Vás - abyste měla ještě kdy vůli vztah udržet a nepřetekl ten pomyslný pohárek trpělivosti, kdy už pak není cesty zpět.

Držím Vám palce a přeji odvahu k dalším krokům

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.