Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Manželská krize po narození syna

05.10.2018

Dobrý den,
po narození syna máme s manželem krizi. Synovi je sedm měsíců, svoji jsme rok a předtím jsme spolu šest let chodili. Jsem doma na mateřské, do toho studuji. Manžel mi s ničím nepomůže, věnuje se hlavně svému koníčku - sportu. Když přijde z práce, tak se nají, zavolá svým rodičům, patnáct minut je s námi a pak se jde na 2,5 hodiny vyspat! Po tom, co se vyspí opět volá na půl hodiny svým rodičům, půl hodiny je s námi a pak jde trénovat. Po tréninku se nají, dítě už spí a tak chce sex, nebo se mnou trávit čas. Zatím co já vstávám v noci k synovi co hodinu, od pátého měsíce těhotenství jsem se nevyspala 2 hodiny v kuse, kompletní péče o domácnost i o syna je na mě. Manžel naštěstí aspoň nakupuje. Jako sportovec požaduje denně 2 snídaně 2 svačiny, večeře a teplé jídlo o dvou chodech, přestože má už jeden oběd v práci. Já když v jedenáct večer řeknu, že jdu spát, urazí se, že s ním nechci trávit čas. Už jsem se snažila mnohokrát, aby aspoň odpoledne nespal, nebo aby svůj odpolední odpočinek zkrátil a mohli jsme být spolu jako rodina - po několika hádkách, kdy na mě řval jak šílený, že on nic měnit nebude, že jsem si ho takového vzala a zakázal mi toto téma otevírat, už jsem ztratila sílu cokoli měnit. Syna nepřebalí, neokoupe, nenakrmí, nic. Bydlíme v kraji, odkud pochází manžel - nikoho tu neznám, cítím se velmi osamělá. Když jsem navrhla, abychom se přestěhovali blíž mým rodičům, aby malého občas pohlídali a i já si mohla odpočinout, prohlásil, že on nikam nejde, on je tady a jestli chci, tak ať jdu za svojí mámou a už se nevracím. A že se doma jen válím. Manžela si přestávám vážit, připadám si jak služka a on se diví, že nemám chuť ani energii na sex (který ovšem máme minimálně jednou týdně). Nevím, jestli má cenu v takovém vztahu pokračovat, zase ale chci to nejlepší pro svého syna - otce a úplnou rodinu.

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz. Vaším si důvěry, s jakou jste se obrátila na naší poradnu. Opravdu mě mrzí, k čemu mezi Vámi a partnerem nyní po narození syna dochází. Byť je narození dítěte obvykle velmi šťastný okamžik a pro partnery je to vyvrcholením společného vztahu, nastává po tom období, které klade najednou vysoké nároky na oba dva partnery. Někdy se stává, že se mění role v partnerském vztahu, mění se vzájemné potřeby partnerů a pak se může poměrně snadno stát, že vidíme toho druhého úplně v jiném světle, než předtím. Potřebujeme od něj jinou péči a pozornost v jiné podobě, než předtím když jsme byli jen sami dva. Takováto změna i vlastních potřeb bývá náročnou proměnou pro každého z partnerů a potom poměrně přirozeně může dojít k tomu, že se partneři míjí, hůře si rozumí, nedokáží navzájem tak dobře uspokojovat potřeby jako předtím a vznikají konflikty a pocit odcizení.

Pro muže, resp. partnera, který se péči o dítě nevěnuje a věnuje se své práci a sportu, opravdu může být špatně pochopitelné to, že být "pouze" doma s dítětem a ještě k tomu čerpat mateřskou "dovolenou", je tak náročné a zcela vyčerpávající. Co k tomu poradit.. Někdy může pomoci "terapie" šokem - staví-li se manžel k Vašemu setrvání u rodičů takto despektem, a vnímám v tom i neúctu vůči Vám, zkuste klidně s chlapcem odjet a opravdu u rodičů pobýt. Vy jste pro Vašeho syna nejcennější a potřebuje Vás nyní nejvíc co kdy bude potřebovat. Proto jsou odpočinek a psychická pohoda tak zásadní. Doporučuji tedy zařídit se podle sebe. U rodičů navíc snad pocítíte i důležité zastání. Jinou variantou je uvažovat před partnerem o paní na hlídání, která však bude rodinu něco stát. Uvidíte, jak se k tomu postaví.
Je však opravdu důležité, abyste měla možnost si odpočinout a splnit také svoje potřeby, nejen dokola plnit potřeby synovy a partnerovy. Pokud si odpočinek nedopřejete, sil Vám ještě více ubude a situace se sama nijak nevyřeší, naopak se bude problém prohlubovat. A rodina teď potřebuje hlavně Vás - abyste měla ještě kdy vůli vztah udržet a nepřetekl ten pomyslný pohárek trpělivosti, kdy už pak není cesty zpět.

Držím Vám palce a přeji odvahu k dalším krokům

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.