Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Cizí prvek - PPM, RP, pojištění

03.10.2018

Dobrý den,

chtěla jsem se s Vámi poradit ve věci pracovního přesunu mého muže do Německa a celé naší rodiny. Nevím, zda toto spadá pod Vaší kompetenci, kdyžtak mě prosím přesměrujete jinam.

Situace je taková, že můj muž dostal nabídku na relokaci v rámci firmy z ČR do Německa (Bavorsko). Bude tam standardně zaměstnán na HPP, danit bude v Německu. Já jsem v současné době na rodičovské dovolené s dvouletým synem a částečně pracuji na ŽL (vedlejší činnost). Jsem znovu těhotná a v únoru bych měla navázat na mateřskou dovolenou od svého zaměstnavatele a následně opět na dvou-tříletou rodičovskou dovolenou. V Německu pracovat nebudu, budu se starat o děti a případně pokud to půjde, nechala bych si aktivní ŽL a pokračovala v částečné práci při mateřské/rodičovské dovolené. U svého zaměstnavatele mám platnou pracovní smlouvu na dobu neurčitou.

Chtěla jsem se zeptat, zda je pobyt v Německu překážkou k tomu pobírat mateřský a rodičovský příspěvek v ČR, případně vykonávat práci na ŽL pro české subjekty. Měli bychom ale nárok i na nějakou podporu (Kindergeld?) v Německu, když tam bude můj muž klasicky zaměstnán a bude tam danit? Jaký bude můj status v Německu (nezaměstnaná, na mateřské dovolené?). Nejsem si jistá, jak se zdravotním pojištěním, ženám na mateřské/rodičovské ho hradí český stát (plus já si samozřejmě odvádím zdravotní a sociální v rámci vedlejší činnosti + daním zde), v Něměcku bych ale měla být zdravotně pojištěná pojištěním mého muže (i já, i naše děti v rámci tzv. Familienversicherung). Nevím, zda je ale souběh pojištěný možný, nicméně potřebuji být primárně pojištěná tam, vzhledem k tomu, že bych měla v dubnu rodit v Německu.

Pokud se v problematice orientujete, moc ráda bych se zastavila na konzultaci, případně budu ráda, když mě nasměrujete s mými dotazy někaj jinam.

Děkuji za Váš čas,

s pozdravem

Dobrý den.

Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je rozhodující účast na nemocenském pojištění. Pokud splňujete podmínky dle zákona o nemocenském pojištění a máte zde nárok na PPM, bude Vám PPM vyplácena, přestože budete pobývat v Německu, přestěhování na nárok na PPM zde v ČR nemá vliv.

Jinak je tomu však u nároku na rodičovský příspěvek (RP), jelikož jde o nepojistnou rodinnou dávku, která není závislá na účasti na pojištění. Pokud se v rodině vyskytuje tzv. zahraniční prvek (typicky výdělečná činnost či bydliště v cizině), musí být určena země, která bude příslušná k vyplácení rodinných dávek. Tato pravidla jsou stanovena v koordinačních nařízeních EU, která mají na území EU přednost před národními právními předpisy. Základním pravidlem je, že je primárně příslušná země, ve které probíhá výdělečná činnost. Pokud výdělečná činnost probíhá ve více zemích, je rozhodující, ve které zemi má bydliště dítě. Nejde o trvalý pobyt, ale o skutečné, faktické bydliště dítěte. Z Vašeho popisu tedy vyplývá, že výdělečná činnost probíhá jak v Německu, tak v ČR, rozhodující tedy je, že jako rodina budete pobývat v Německu, příslušným státem k výplatě rodinných dávek tedy bude Německo. Vzhledem k tomu, že zde ale máte stále uzavřený pracovní poměr, bude sekundárně příslušná ČR právě z titulu zde probíhající výdělečné činnosti, což znamená, že pokud jsou v Německu dávky vyplácené v nižší výši, má ČR povinnost výši dorovnat do takové výše, na jakou byste měli nárok zde (tedy 220 000 Kč). Primárně však tedy k výplatě bude příslušné Německo, podmínky nároku a další záležitosti ohledně Kindergeld však nejsou předmětem českého práva, a tedy ani naší poradny.

Co se týče zdravotního pojištění, pojištěna můžete být pouze v jednom státu. Pokud máte uzavřený pracovní poměr a vykonáváte SVČ v ČR, musíte být zdravotně pojištěna v ČR. Jste výdělečně činná, nejste tedy nezaopatřeným rodinným příslušníkem.

Zde obecná informace přímo z webu zdravotní pojišťovny ZPMV:
"Pokud Vám v ČR i po dobu Vaší rodičovské dovolené trvá pracovní poměr, nebudete nezaopatřeným rodinným příslušníkem Vašeho manžela, ale budete nadále českým pojištěncem. Vaše dítě bude také českým pojištěncem.
V případě, že Vám žádný pracovní poměr netrvá, budete Vy i Vaše dítě považováni za nezaopatřené rodinné příslušníky Vašeho manžela a budete zdravotně pojištěni tam, kde je zdravotně pojištěn Váš manžel – tedy v Německu."

Pokud tedy budete zdravotně pojištěna v ČR, máte nárok na zdravotní péči v ČR. Pojištěnci vlastnící evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC) mají nárok na ošetření v zemích EU za stejných podmínek (a tedy za stejných finančních nákladů) jako místní obyvatelé. Evropský průkaz zdravotního pojištění však neopravňuje k vycestování do zemí EU za účelem čerpání zdravotního pojištění na léčbu konkrétního zdravotního stavu - vyžádané péče. Máte však nárok na poskytnutí neodkladné zdravotní péče, mezi něž se řadí i porod. Jinak by tomu však bylo, pokud byste v Německu pobývala přímo za účelem porodu - pokud by byl porod v Německu takto účelně plánovaný, neměla byste nárok na proplacení nákladů.
Naše poradna se však nezabývá takto podrobně touto problematikou, obraťte se tedy na zdravotní pojišťovny, které Vám podají konkrétní informace pro Váš případ.

Zde např. informace z ZPMV:
"V případě, že se rozhodnu pro lékařský zákrok v jiném členském státě EU, mohu k tomuto účelu použít Evropský průkaz zdravotního pojištění?"
"Rozhodně ne. Evropský průkaz vám pokrývá pouze zdravotní péči. Pojištěnec má nárok na takovou péči, která musí být poskytnuta, aby nemusel zkrátit svůj pobyt v jiném členském státě a nebyl ohrožený jeho život nebo zdraví. V případě, že se pojištěnec rozhodne pro zákrok v zahraničí, musí nejprve požádat svou zdravotní pojišťovnu o udělení souhlasu s poskytnutím konkrétní zdravotní péče na formuláři, který uvádíme pod zkratkou E 112."

Zde odkaz:
https://europa.eu/youreurope/citizens/health/unplanned-healthcare/payments-reimbursements/index_cs.htm

Další informace, které jsem k tématu našla:

"Hradí české pojišťovny porod v zahraničí?"
"V rámci zemí Evropské unie platí zákonné pojištění pro všechny její členy, což znamená, že po předložení tzv. Evropského průkazu zdravotního pojištění (EHIC) by na těhotnou ženu měl lékař pohlížet jak na občana dané země. Náhlý, neplánovaný porod v zahraničí nebo náhlé komplikace v těhotenství se považují za neodkladnou zdravotní péči a ta by měla být hrazena zdravotní pojišťovnou, u níž je žena pojištěna.
Pokud si hradíte pojištění v ČR, máte tedy nárok na proplacení porodu do takové výše, do jaké by vám byl proplacen v České republice. V opačném případě by se na vás pojišťovna v podstatě obohatila. Pokud plánujete porodit v zahraničí, je lepší ověřit si u vaší zdravotní pojišťovny, zda a v jakém rozsahu výjezd do zahraničí za účelem porodu umožňuje, tedy do jaké výše uhrazuje náklady porodu."

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.