Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Vyhrocený vztah mezi babičkou a matkou 2letého vnuka

05.10.2018

Prosím o zodpovězení dotazu:
Sice je to smutné, ale bohužel se vyhrotily vztahy mezi mnou a matkou mého skoro dvouletého postiženého vnuka - o příčinách se nechci mnoho rozepisovat, ale jen okrajově - domnívá se zřejmě, že já jako babička jsem povinna dotovat rodiče vnuka přinejmenším tím, že vždy dostali po návštěvě ještě jídlo pro sebe i vnuka sebou, nakupovala jsem vnukovi oblečení atd. a neslyšela jsem ani děkuji. Od léta jsem poněkud "přibrzdila" v obdarovávání (jsem sama, nemám vysoký příjem a mám pejska) a už začaly naschvály, které se nakonec vyhrotily v to, že přes týden můj pejsek není u nich, řekla, že jí dělá naschvály a ona nemá čas pořád po ní vytírat. Pejsek se pokakal, protože mají smetí v tašce nebo v pytli na zemi a ona z něj vykousala zkažený špek, několikrát se dostala ke špatně (nízko a dosažitelně) uloženým pamlskům, které snědla celý pytlík. Jelikož jsem se ozvala, že pes není schopen zákeřnosti a že s ní nechce chodit ven, protože jí něco zřejmě udělala, tak syn ani matka vnuka se mnou nekomunikují. Náznaky vydírání prostřednictvím styku s vnoučkem tady už byly, ale nyní jsou naplno. Upozorňuji, že jsem vnuka hlídala i několik hodin, když šli třeba na večeři a že jsem jim několikrát přes víkendy hlídala jejich pejska, i když je to přerostlý kokr a hodně táhne a já mám nemocná záda. Vnukovi jsem zařizovala prohlídky apod., protože jsem původním povoláním zdravotní sestra a nyní pracuji ve zdravotní pojišťovně.
Je mi to velice trapné, ale jak matka vnuka, tak můj syn zřejmě neakceptují normální slušné chování a domnívají se, že si mohou cokoli dovolit (v tomto případě je můj syn spíš veden matkou vnuka) a že jsou všichni povinni je dotovat a to i přes to, že matce vnuka je 30 let a synovi 40 a na postiženého vnuka berou všemožné podpory. To bych kvitovala, ale chci se vídat s vnukem pravidelně a bez nátlaku a vydírání, na což mám snad právo.
Prosím, mohli byste mi poradit, jak mám postupovat, protože vnuka jsem už dva týdny neviděla a i když jsem synovi navrhovala, abychom se dohodli, kdy ho uvidím, tak se mnou nekomunikuje?
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš vzkaz do poradny. Pokud nám rodinný příslušník, dokonce i vlastní potomek brání a znemožňuje vídat osobu pro nás nejcennější, vede to k frustraci, smutku, vzteku a bezmoci. Rozumím Vaším pocitům způsobené vyhrocenou situací mezi Vámi a Vaším synem a jeho partnerkou.

Na situaci se můžeme podívat nejprve z právního pohledu - dokonce zákon ukládá Vaše právo vídat se s vnukem. Tuto právní úpravu najdete v § 927 v zákoně č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v pozdějším znění, cituji: "Právo stýkat se s dítětem mají osoby příbuzné s dítětem, ať blízce či vzdáleně, jakož i osoby dítěti společensky blízké, pokud k nim dítě má citový vztah, který není jen přechodný, a pokud je zřejmé, že by nedostatek styku s těmito osobami pro dítě znamenal újmu. Také dítě má právo se stýkat s těmito osobami, pokud tyto osoby se stykem souhlasí."
Jinými slovy, pokud vnuka nijak neohrožujete, mohla byste styk s vnukem vymáhat i soudně. To je právní stránka konfliktu, avšak byla bych s touto možností opatrná.

V té psychologické rovině je to poněkud obtížnější. Pro další snahu o komunikaci s rodiči chlapce bych doporučila co nejvíce se vymezit potenciálním konfliktním situacím - tzn. pokud bylo obtížné, aby matka Vašeho vnuka dávala pozor na pejska, nedoporučuji po ní požadovat, aby se o něj starala, a dávat tak možnost vzniku dalšímu konfliktu mezi Vámi. Zkuste se soustředit tedy jen na možnost hlídání a péče o vnuka. Pokud se Vám podaří se s rodiči nějak kontaktovat, snažte se s nimi domlouvat bez výčitek, obviňování, citového nátlaku a se vstřícností. Na druhou stranu, je úplně v pořádku, pokud si sama nastavíte hranice a domluvíte se dopředu na finančních nákladech a také na praktických záležitostech - ohledně jídla, jak jste zmiňovala. Opět, byť vím jak je to obtížné, nezabíhejte do předešlých konfliktů a nesnažte si to za každou cenu vyříkat hned nebo poukazovat na to, jak Vám ukřivdili, neodvděčili se apod. To můžete udělat případně s odstupem, kdy mezi Vámi už bude fungovat lepší komunikace a znovu mezi Vámi bude alespoň nějaká vzájemná důvěra.

Držím Vám palce

Autor(ka) odpovědi: Šárka Faltová
Kategorie dotazu: Vztahy, výchova – psychologická poradna
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.