Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Těhotná samoživitelka

15.09.2018

Dobrý den,mohli byste mi poradit v obtížné situaci,do které se dostala dcera? Dcera je samoživitelka a s novým partnerem na jeho přání otěhotněla. Do té doby byl naprosto skvělý,ale když musela zůstat ze zdr.důvodů doma na nemocenské,zcela se zmenil. Jelikož dcera nepřistoupila na neuvěřitelnou šikanu,sledování atd,bez jediného slova vysvětlení se sbalil a odešel. Odmítá komunikovat a cokoliv řešit. Jsme dost bezradní,jak v této situaci postipovat. Je v šestém měsíci. Na žádost,aby se sešli a věci uspořádali jí napsal,že není co řešit. Je pouze na nemocenské a do původního zaměstnání se při péči o malé dítě nebude moci vrátit. Děkuji za odpověď

Dobrý den,
v případě, že dcera nemá uzavřen pracovní poměr na dobu určitou, tak ji stále bude trvat, prakticky i v době návratu z rodičovské dovolené/RD/, tedy až budou dítěti 3roky.
Nevím, jak dlouho je dcera zaměstnána, ale pokud splní podmínky pro výplatu peněžité pomoci v mateřství, bude jí náležet PPM, kterou začne čerpat 6-8 týdnů před porodem a bude trvat 28týdnů.
Podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství stanovuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, v platném znění a jsou následující:
- účast na nemocenském pojištění aspoň po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na PPM;
- v den nástupu na PPM trvá účast na nemocenském pojištění nebo trvá ochranná lhůta 180 dní ze skončeného pojištění ještě počátkem osmého až šestého týdne před očekávaným dnem porodu;
- těhotenství skončilo porodem;
- zaměstnankyně nemá příjem z pracovní činnosti, která jí zakládá nárok na PPM, výjimkou jsou příjmy, které jí náleží i za dobu pobírání PPM (např. prémie, podíly);
- zaměstnankyně nevykonává činnost v zaměstnání, ze kterého PPM náleží.
Do doby 270 dnů se také započítává:
- předchozí doba pojištění nebo účasti na nemocenské péči v ozbrojených silách;
- studium –na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole či na konzervatoři, která je považována za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění; pokud toto studium bylo úspěšně ukončeno
- doba pobírání plného invalidního důchodu (pokud byl tento důchod odňat a po jeho odnětí pokračovala nebo začala výdělečná činnost);
- doba přerušení pojištění (rodičovská dovolená, neplacené volno do 4 let věku dítěte)
- nárok na peněžitou pomoc v mateřství mají jen ty OSVČ, které si v předchozích dvou letech alespoň 270 dní před nástupem na mateřskou dovolenou platily nemocenské pojištění, z toho nejméně 180 dnů v posledním roce před počátkem podpůrčí doby.
Pro získání PPM je třeba splnit všechny zákonem vyžadované podmínky současně.

Pokud jí nárok na PPM nevznikne, lékař jí nebude ukončovat pracovní neschopnost a bude v ní pokračovat ještě 6týdnů po porodu.
Po ukončení MD doporučuji požádat zaměstnavatele o čerpání řádné dovolené za rok 2018 a2019, neboť MD se považuje jako za odpracované dny a vznikne ji tak nárok i v roce 2019. Po skončení dovolené bude u zaměstnavatele žádat o rodičovskou dovolenou, která trvá maximálně do 3let věku dítěte. Při RD bude pobírat rodičovský příspěvek /RP/a bude si moci zvolit jeho výši.

Píšete, že s otcem dítěte není zatím žádná dohoda. Pokud by se to změnilo, a o dítě o dceru se začal zajímat, ještě přd porodem spolu mohou zajít na matriku, kde uzná otcovství a dohodnou se na jménu dítěte. Po porodu dítěte by pak byl otec zapsán v rodném listu dítěte. Po narození by pak měl otec k dítěti práva i povinnosti, teda vídat se s ním a živit ho. V případě, že otcovství před porodem neuzná, po porodu dítěte může dcera podat k soudu žalobu na určení otcovství. Po soudním jednání, kde by byl muž označen za otce dítěte, mu opět vznikají veškerá práva a povinnosti k dítěti.

Zároveň má matka narozeného dítěte (není-li provdána) dle ustanovení občanského zákoníku právo na příspěvek na přiměřenou výživu po dobu dvou let a dále právo na úhradu nákladů spojených s těhotenstvím a slehnutím od otce jejího dítěte. Zde nejde o výživné na dítě, ale o výživné neprovdané matce. Pod pojem náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím se běžně řadí náklady na těhotenské šaty, obuv, zvláštní léky, náklady na pobyt v nemocnici a lékařský zákrok apod. Pod tento termín však nelze podřadit náklady, které matce vznikly při pořizování výbavičky dítěte, kočárku, postýlky, sedačky atd. Toto by bylo možno již považovat na náklady výživného na dítě. Pokud se s otcem dítěte nedomluví, může se opět s tímto nárokem obrátit na soud /doporučuji schováat si účtenky např. od těhotenského oblečení, které si musí koupit, bot, vitamínů..../.

Právní úprava:
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Zdenka Čurdová
Kategorie dotazu: Ostatní
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.