Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Volba délky pobírání RP u OSVČ

23.09.2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na jeden dotaz v souvislosti s rodičovským příspěvkem. Jako OSVČ si neplatím nemocenské pojištění nemám tedy nárok na mateřský příspěvek. Na rodičovský příspěvek ale ano. Ten mohu čerpat od termínu narození dítěte, jako OSVČ jsem však omezena v určení délky pobírání rodičovského příspěvku a to na nejkratší možnou dobu 29 měsíců. Dočetla jsme se ale, že když budu v průběhu těhotenství alespoň 3 měsíce platit nemocenské pojištění, mám následně nárok na to, zvolit si délku pobírání rodičovského příspěvku. Ráda bych si totiž rodičovský příspěvek naplánovala na kratší dobu než je stanovených 29 měsíců, proto se ptám, zda je to skutečně tak, případně, jaké mám možnosti. Děkuji a přeji pohodový den.

Dobrý den.

Jak píšete, pokud si dobrovolně jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění, nevznikne Vám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), ale až od narození dítěte nárok rovnou na rodičovský příspěvek (RP). Abyste si mohla zvolit částku RP vyšší než 7 600 Kč za měsíc, musela byste mít Vy či otec dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč (velmi zjednodušeně řečeno by muselo být 70 % měsíčního příjmu Vašeho či otce dítěte vyšší než 7 600 Kč). Máte tedy v podstatě dvě možnosti - být žadatelkou o RP, ale doložit příjem otce dítěte a zvolit výši dle jeho denního vyměřovacího základu. Tato možnost připadá v úvahu, pokud ke dni narození dítěte bude otec splňovat podmínky pro nárok na PPM (účasten nemocenského pojištění alespoň 270 dnů v posledních 2 letech a být účasten nemocenského pojištění v den narození dítěte).
Druhá možnost je, jak píšete. Pokud budete nemocensky pojištěna alespoň 3 měsíce bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti, budete mít nárok na nemocenské. Pokud tedy splníte tuto podmínku, budete mít od 6. týdne před termínem porodu nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem a poté si budete moci zvolit výši RP (samozřejmě za předpokladu splnění podmínek výše denního vyměřovacího základu - viz výše). Konkrétní a podrobnější informace Vám zodpoví na úřadu práce, kde se o RP žádá.

Související ustanovení:
§ 30 zákona o státní sociální podpoře
...
(2) Pro stanovení nároku a výše rodičovského příspěvku je rozhodující výše denního vyměřovacího základu pro stanovení peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského v souvislosti s porodem nebo převzetím dítěte podle zákona o nemocenském pojištění (dále jen „denní vyměřovací základ“).
(3) Rodič volí výši rodičovského příspěvku do částky
a) nepřevyšující 7600 Kč měsíčně,
b) převyšující 7600 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně. V případě, že u každého z rodičů lze stanovit ke dni narození dítěte uvedený denní vyměřovací základ, vychází se při stanovení výše rodičovského příspěvku z toho denního vyměřovacího základu, který je vyšší, nebo
c) 1,5násobku částek uvedených v písmenu a) nebo b) v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.

§ 24 zákona o nemocenském pojištění
Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa. Ustanovení věty první platí přiměřeně pro zahraničního zaměstnance.

§ 57
Vznik dočasné pracovní neschopnosti
(1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti
...
f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
...

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodičovský příspěvek
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.