Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rekvalifikace, péče o dítě, dávky

20.09.2018

Dobrý den, je mi 30let.Mam odpracovaných 6let jako pracovník v sociálních službách.Z toho tři roky mateřská.A jsou4roky. V práci děláme na dvanáctky,což mi nevyhovuje.S manželem jsme rozvedeni.Zůstalala jsem sama bez partnera a Andrejku často vyzvedávají ze školky moji rodiče,kteří také chodí do zaměstnání.Otec ani jeho rodina nejeví o malou zajem.Proto bych potřebovala práci nejlépe jen na ranní smeny.Tam mi ale nechtějí vyhovět.navíc dojíždím do Ostravy.já bydlim v Bohumíně.Nevím co dělat.Napadlo mě odejít z prace na dohodu a jít na Kontaktní místo pro soc.příspěvky,ale nevím jestli by mi vůbec přispívali.aby jsme nějak vyžily.Měla bych zájem o kurz Asistenta pedagoga.Dobra prac.doba,ale musela bych si udělat kurz.Může mi ho proplatit prac.úřad?kdybych byla bez prace..?myslim,že po roce?
Předem děkuji za radu.

Dobrý den.
Úprava pracovní doby - na vhodnou úpravu pracovní doby máte nárok. Rodičům dětí do 15 let, těhotné zaměstnankyni nebo zaměstnanci, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o osobu, která se podle zvláštního právního předpisu považuje za osobu závislou na pomoci jiné fyzické osoby ve stupni II (středně těžká závislost), ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost), je zaměstnavatel podle ust. § 241 odst. 2zák. 262/2006 sb. zákoníku práce povinen při požádání o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby (např. zkrácení úvazku, poskytnutí pouze ranních směn,posunutí začátku pracovní doby a jejího konce) vyhovět ,nebrání-li tomu vážné provozní důvody- to jsou takové důvody či okolnosti ,které by zapříčinily,že úpravou pracovní doby by byl znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz činnosti zaměstnavatele. Z Vámi uvedeného usuzuji,že takovéto vážné provozní důvody,na straně zaměstnavatele asi nejsou. Požádejte si tedy znovu a písmně o vhodnou úpravu pracovní doby.
Rekvalifikace - Rekvalifikací se rozumí získání nové kvalifikace a zvýšení, rozšíření nebo prohloubení dosavadní kvalifikace, včetně jejího udržování nebo obnovování. Za rekvalifikaci se považuje i získání kvalifikace pro pracovní uplatnění fyzické osoby, která dosud žádnou kvalifikaci nezískala. Při určování obsahu a rozsahu rekvalifikace se vychází z dosavadní kvalifikace, zdravotního stavu, schopností a zkušeností fyzické osoby, která má být rekvalifikována formou získání nových teoretických a praktických dovedností v rámci dalšího profesního vzdělávání.Na úhradu nákladů rekvalifikace a nákladů spojených s rekvalifikací není právní nárok. Výběr uchazečů vhodných pro rekvalifikaci provádí útvar zaměstnanosti kontaktního pracoviště Úřadu práce.
Podle ustanovení §109azák. 435/ 2004 sb.,zákona o zaměstnanosti si může uchazeč/zájemce o zaměstnání (dále jen „zájemce o zvolenou rekvalifikaci“) zabezpečit rekvalifikaci sám. Můžete si zvolit druh pracovní činnosti, na kterou se chce rekvalifikovat a rekvalifikační zařízení, které má rekvalifikaci provést. Nicméně základní podmínky pro zařazení do rekvalifikace jsou : musíte být ýt v evidenci Úřadu práce jako uchazeč nebo zájemce o zaměstnání, musíte mít odpovídající zdravotní a kvalifikační předpoklady, rekvalifikace musí být účelná a potřebná (dosavadní kvalifikace neumožňuje získání vhodného pracovního místa a po rekvalifikaci je reálná možnost získání vhodného zaměstnání)
Tedy vy zatím nejste uchazeč o zaměstnání nárok na rekvalifikaci tak nemáte, až event. budete bez zaměstnání a tedy uchazečkou o zaměstnání zkuste se na ÚP domluvit. Nyní byste však měla především jednat se stávajícím zaměstnavatelem o úpravě pracovní doby.
K otázce nároku na dávky státní sociální podpory se nemohu vyjadřovat, neznám výši vašeho příjmu ani výši výživného dcery,ani jak bydlíte a jaké náklady máte na bydlení.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Slaďování zaměstnání a rodinného života
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.