Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Dovolená a mateřská dovolená

18.09.2018

Dobrý den. Ráda bych se zeptala. Od listopadu jsem byla na neschopence-rizikove těhotenství, na mateřskou jsem nastoupila v únoru. V srpnu mi skončila mateřská dovolená. Zažádala jsem si v práci o čerpání dovolené bezprostředně navazující na mateřskou dovolenou. Část dní mi byla proplacena už za srpen, ale ... Jaký se bere průměr za dovolenou? Mám u sebe vyplatnice za listopad, kdy jsem byla naposledy v práci, mám tam nějaký průměr, pak mám vyplatnici za únor, kde mám mnohem vyšší průměr. Může zaměstnavatel jen tak změnit průměr a proplatit mi dovolenou z průměru z předchozího kvartálu? Myslela jsem, že pokud jsem měla v únoru nějaký průměr a vlastně od listopadu nepracuji, že i tímto průměrem mi bude zaplacena dovolená... Nebo se pletu? Zamestnavatal měl vůbec problém mi dovolenou zaplatit, že prej co bych chtěla, když jsem letos vůbec nebyla v práci, proč by mi to platil.. tak asi aspoň takhle mi snížil průměr. Má na to právo? Můžu se nějak bránit? Kam se obrátit?

Vážená paní.
Z ustanovení § 212 zákoníku práce vyplývá, že zaměstnanci vzniká právo na dovolenou tehdy, jestliže za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce (každý kalendářní rok se pro účely dovolené posuzuje samostatně). Podle § 216 odst. 3 zákoníku práce dále platí, že čerpání mateřské dovolené se posuzuje jako výkon práce. V souladu s § 217 odst. 5 zákoníku práce může požádat zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět. A konečně podle § 223 odst. 1 zákoníku práce platí, že dovolenou zaměstnankyně, kterou vyčerpá podle § 217 odst. 5 zákoníku práce před nástupem rodičovské dovolené, není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
Za dobu čerpání dovolené přísluší zaměstnankyni náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Průměrný výdělek se pro pracovněprávní účely určuje jednotně podle § 352 až 362 zákoníku práce. Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je za obvyklých okolností předchozí kalendářní čtvrtletí. Jestliže zaměstnanec v rozhodném období neodpracoval alespoň 21 dnů (což nepochybně bude i tento případ), použije se pravděpodobný výdělek. Pravděpodobný výdělek zjišťuje podle § 355 odst. 2 zákoníku práce zaměstnavatel z hrubé mzdy, které zaměstnanec dosáhl od počátku rozhodného období, popřípadě z hrubé mzdy, které by zřejmě dosáhl; přitom přihlédne zejména k obvyklé výši jednotlivých složek mzdy zaměstnance nebo ke mzdě zaměstnanců vykonávajících stejnou práci nebo práci stejné hodnoty. Jak již vyplývá z názvu, pravděpodobný výdělek je tudíž výdělek odhadnutý - konstruovaný uměle. Určuje jej vždy zaměstnavatel podle výše uvedených pravidel. Zaměstnavatel je také povinen při určení pravděpodobného výdělku zohlednit zásadu stejné odměny za stejnou práci, tj. měl by co nejvíce odrážet částku, „kolik byste si vydělala, pokud byste chodila do práce“ a kolik na obdobné pozici má srovnatelný zaměstnanec.

V prvním kroku doporučuji se obrátit na zaměstnavatele, aby Vám vysvětlil, jak vypočítal Váš pravděpodobný výdělek. Pokud svůj postup řádně nevysvětlí či nebude komunikovat, pak máte dvě možnosti řešení. Jestliže Vám zaměstnavatel vyplatí náhradu mzdy výrazně nižší, může se jednat o diskriminaci na základě pohlaví, pak doporučuji se obrátit na veřejného ochránce práv www.ochrance.cz. Ten Vám pomůže metodicky řešit diskriminaci, případně se spojí přímo se zaměstnavatelem a bude případ pozitivně řešit. Další možností je podání stížnosti k oblastnímu inspektorátu práce na www.suip.cz. Také je možné se obrátit na oba úřady současně.
Právní předpisy:
§ 212-214, § 216-219, § 352-362 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění p. p.

S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.