Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Rozchod rodičů nezletilého dítěte

18.09.2018

Dobrý den,
momentálně jsme s manželem rozejití, rozvod jsme prozatím neřešili. Chtěla bych se zeptat na výživné na mne jako na manželku i v případě rozvodu, manžel.mi tvrdí že jelikož jsem odešla já a odstěhovala jsem se k matce že nemá povinost mi platit na mne do 2 nebo tří let dcery, jak to prosím je?
Další dotaz je na jeho styk s dcerou, dceři ke 1,5roku - dohodli jsme se ze 1 * 14 dní, plus ja jsme říkala že samozřjme v týdnu neni problem, aby se přijel na ní podívat. S tím že on navrhly občas prodloužený víkend, s tím jsem souhlasila pokud to bude občas, začíná to tak vyžadovat skoro po každé. Dcera měla po porodu problémy a vždy když přijede od pobytu s ním tak se zhorší její chování. Hůře spí, je vzteklá a mlatí sebou o zem, z důvodu extrémní nezralosti po porodu je hlídaná na autiamus, hyperaktivitu, adhd a další problémy.
Děkuji za odpověď

Dobrý den,
dokud jste manželé, platí, že manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost, aby byla dodržena zásada, že mají mít oba zásadně stejnou životní úroveň. Pokud není vyživovací povinnost plněna dobrovolně, je třeba toto vymoci soudně. Soud by se zabýval všemi důležitými skutečnostmi, tedy i pravděpodobně důvody a okolnostmi rozluky manželů. Po rozvodu je ovšem situace jiná.
Občanský zákoník stanoví, že není-li rozvedený manžel schopen sám se živit a tato jeho neschopnost má svůj původ v manželství nebo v souvislosti s ním, má vůči němu jeho bývalý manžel v přiměřeném rozsahu vyživovací povinnost, lze-li to na něm spravedlivě požadovat, zejména s ohledem na věk nebo zdravotní stav rozvedeného manžela v době rozvodu nebo skončení péče o společné dítě rozvedených manželů. Při rozhodování o výživném nebo o jeho výši vezme soud zřetel, jak dlouho rozvedené manželství trvalo a jak dlouho je rozvedeno, jakož i zda si rozvedený manžel neopatřil přiměřené zaměstnání, přestože mu v tom nebránila závažná překážka, zda si rozvedený manžel mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem,zda se rozvedený manžel podílel za trvání manželství na péči o rodinnou domácnost,zda se rozvedený manžel nedopustil vůči bývalému manželu nebo osobě mu blízké činu povahy trestného činu, nebo zda je dán jiný obdobně závažný důvod. Nedohodnou-li se manželé nebo rozvedení manželé o výživném, může manžel, který rozvrat manželství převážně nezapříčinil nebo s rozvodem nesouhlasil a kterému byla rozvodem způsobena závažná újma, navrhnout, aby soud stanovil vyživovací povinnost bývalého manžela i v takovém rozsahu, který zajistí, aby rozvedení manželé měli v zásadě stejnou životní úroveň. Právo rozvedeného manžela na výživné lze v tomto případě považovat za důvodné jen po dobu okolnostem přiměřenou, nejdéle však po dobu tří let od rozvodu.
V případě výživného na rozvedeného manžela by soud posuzoval, zda se ten z manželů, který chce výživné, na rozpadu manželství převážně nezapříčinil a také, zda existuje oprávněná neschopnost se samostatně živit a zda tato neschopnost se samostatně živit pramení v manželství. Dalo by se předpokládat, že doba péče o takto malé dítě, by mohla být tímto důvodem.
V otázce styku rodičů s dítětem se primárně musíte pokusit dohodnout. Jde o Vaše společné dítě, oba jste jeho rodiči a ani jeden z Vás nemá v současné době dítě svěřeno do péče. Oba máte nejen stejnou rodičovskou odpovědnost a oba máte nyní také stejná práva o dítě pečovat a trávit s ním čas. Pokud se nedohodnete, teprve pak je čas na to, aby tato otázka byla vyřešena rozhodnutím soudu. Je také nutno uvést, že bez pravomocného rozhodnutí soud o poměrech k nezletilému dítěti nebude soud rozhodovat o návrhu na rozvod manželství. Pokud soudu předložíte dohodu rodičů ve věci poměrů k nezletilé dceři, pak ji soud, nebude-li dítěti k újmě, velmi rád schváli.
S pozdravem

Vaše Aperio
Kategorie dotazu: Rodinné právo
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Přispějte na vznik Linky pro mámy a táty


Díky vám budeme moci poskytnout rodičům PRVNÍ POMOC v krizi
tak, aby se co nejméně dotkla jejich dětí.


 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

PEČUJETE O DĚTI NEBO PARTNERA S DUŠEVNÍMI PROBLÉMY?
Dodáme vám energii a pomůžeme vám vyrovnat se s vaší situací,
abyste mohli být rodině pevnou oporou.
Přihlaste se do programu Naberte dech!

Naberte dech

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.