Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Porodné a přeplatek na dani

09.09.2018

Dobry den, V cervenci se mi narodil syn. Manzelka zazadala o porodne ltere nam vsak bylo zamitnuto. Od unora pritom manzelka brala jen 3600 mesicne a ja mel prumer 19000 kc. (Mame i jedno 3 lete dite). V cervnu jsem posilal danove priznani ve spolupraci s danovym poradcem a to jsme odeslali az posledni pracovni den v cervnu. To vse proto, aby pripadna danova vratka byla vracena az v mesici cervenci, ktery uz do rozhodneho obdobi k porodnemu nepatri. PU vsak tuto castku pripsal a pouzil to jako duvod k zamitnuti porodneho. Chtel jsem se zeptat, mam li se proti rozhodnuti odvolat. Ikdyby se totiz danova vratka mela pocitat v obdobi kdy ji obdrzeli danove priznani misto data kdy jsem ji obdrzel platbou na ucet realne, na urad se urcite nedostala drive nez v cervenci. Mnohokrat dekuji

Dobrý den, Vážený pane,
podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, § 5 odst. 2 platí:
„……….Byla-li poplatníkovi daně z příjmů zvýšena, popřípadě snížena daň z příjmů podle zákona o daních z příjmů, příjem uvedený v odstavci 1 § 5 se o toto zvýšení snižuje, popřípadě se o toto snížení zvyšuje v tom kalendářním čtvrtletí, v němž došlo k takovému zaúčtování.“
podle § 5 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů platí:
(4) Příjmy ze závislé činnosti (moje poznámka:nikoliv OSVČ) vyplacené poplatníkovi nebo obdržené poplatníkem nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, se považují za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacím období. Příjmy vyplacené nebo obdržené po 31. dni po skončení zdaňovacího období jsou příjmem zdaňovacího období, ve kterém byly vyplaceny nebo obdrženy a zálohy sražené z těchto příjmů plátcem daně se započítají u poplatníka na daňovou povinnost až v tom zdaňovacím období, ve kterém budou vyplaceny nebo obdrženy. Obdobně se postupuje při stanovení základu daně a při evidenci příjmů ze závislé činnosti.“
Jinak řečeno zdaňovací období je pro fyzické osoby jeden kalendářní rok, ale už historicky vznikaly nejrůznější výjimky, ze kterých v současném období zbylo jen prodloužení o 31 dní po konci kalendářního roku. Platí, že příjmy ze závislé činnosti obdržené v této době patří ještě do minulého roku, pakliže byly rovněž v minulém roce dosaženy, a naopak platí, že po těchto 31 dnech se už bude jednat o příjem toho zdaňovacího období, resp. roku, ve kterém byly příjmy vyplaceny.
PORODNÉ
• Porodné je dávka poskytovaná v závislosti na výši příjmu, kterou se rodině s nízkými příjmy jednorázově přispívá na náklady související s narozením prvního nebo druhého živého dítěte.
• Nárok na porodné je vázán na stanovenou hranici příjmů v rodině, která v kalendářním čtvrtletí předcházejícím kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě narodilo, musí být nižší než 2,7násobek životního minima rodiny. Do rozhodného příjmu se nezapočítává rodičovský příspěvek a přídavek na dítě.
• Porodné náleží ženě, která porodila své první nebo druhé živé dítě. Jestliže žena, která dítě porodila, zemřela, splnila podmínky nároku na porodné a dávka jí nebo jiné osobě nebyla vyplacena, má na porodné nárok otec dítěte.
• Nárok na porodné má rovněž osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče nahrazující péči rodičů, za stejných podmínek (rozhodný příjem rodiny do 2,7násobku životního minima, první nebo druhé dítě).
• Porodné náleží v rodině pouze dvakrát, a to buď na první nebo druhé živě narozené dítě nebo na první nebo druhé dítě převzaté do trvalé péče nahrazující péči rodičů.
• Porodné je stanoveno pevnou částkou a činí 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé dítě.
Úplná rodina (oba rodiče) Životní minimum rodiny Hranice rozhodného příjmu v Kč měsíčně pro nárok na porodné (2,7násobek životního minima rodiny)
při narození/převzetí prvního dítěte 7 710 20 817
při narození/převzetí druhého dítěte (první dítě je mladší 6 let) 9 450 25 515

Syn se narodil v červenci 2018. Rozhodné období pro posouzení příjmů je duben až červen 2018. Přeplatek na dani za rok 2017 (nikoliv 2018) jste obdržel v červenci roku 2018. Podle mého názoru se přeplatek na dani zaúčtuje do července roku 2018.
Případný přeplatek na dani z příjmů vám finanční úřad musí vrátit do 30 dnů od obdržení žádosti. O případný přeplatek je potřeba výslovně požádat v příslušné kolonce na konci daňového přiznání.
Nepožádáte-li o vrácení přeplatku do šesti let od konce roku, ve kterém vznikl, přeplatek zanikne a stane se příjmem státního rozpočtu.
Teoreticky, kdybyste o přeplatek v daném roce nepožádal, jak by úřad chtěl něco započítat?
Myslím si, že jste v právu.
Mohu se však mýlit (nejsem účetní, ani daňový poradce), přesto doporučuji, abyste odvolání podal, nemůžete tím nic zkazit. Když odvolání zamítnou, musí jej řádně odůvodnit _ třeba se dozvíte z čeho tento postup vyplývá. Ostatně byste měl mít odůvodněno s odkazem na právní předpisy již v rozhodnutí o tom, že se dávka (porodné) nepřiznává.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jitka Kocianová
Kategorie dotazu: Ostatní dávky
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.