Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Přivýdělek u PPM na HPP u jiného zaměstnavatele

11.09.2018

Dobrý den, protože nemám nárok na rodičovský příspěvek,rozhodli jsme se že na něho půjde otec (manžel) . Šestinedělí končí k 11.9.2018 a otec nastoupí na RD 12.9.2018. Dnes jsme byli na ČSSZ podepsat potřebné dokumenty o svěření dítěte do péče atd.. Manžel si po nástupu na RD kterou bude čerpat na zaměstavatele ''A'' chce být zaměstnán na HPP u zaměstnavatele ''B'' což by vše odpovídalo již popisovaným dotazům. Dnes nám bylo sděleno na ČSSZ že by s tímto mohl být problém, neboť má manžel svěřené dítě do péče, o které by se měl starat a ne být zaměstnán u firmy ''B'' . Ztohoto důvodu by mu mohla být odebrána RD a peníze bychom museli vracet. Je tato praktika možná a má oporu v zákoně?
Děkuji za odpověď.

Dobrý den.

Oporu v zákoně dané tvrzení nemá. Pobírání nemocenských dávek, mezi než patří i peněžitá pomoc v mateřství (PPM), upravuje zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění. Aby měl pojištěnec nárok na PPM, nesmí vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu PPM náleží. Tzn. že nesmí vykonávat stejné zaměstnání, ze kterého čerpá mateřskou/rodičovskou dovolenou. Zákon u PPM nezakazuje vykonávat jinou výdělečnou činnost, než ze které PPM plyne, ani nestanoví povinnost osobní péče o dítě doma.
Jediné omezení pro výkon jiného souběžného pracovního poměru stanoví zákoník práce pro případ, kdy se jedná o výdělečnou činnost shodnou s předmětem činnosti původního zaměstnavatele. V takovém případě je nutný předchozí písemný souhlas zaměstnavatele (viz zákoník práce níže).

§16 zákona o nemocenském pojištění
Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,
...

§ 304 zákoníku práce
(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
(2) Jestliže zaměstnavatel souhlas podle odstavce 1 odvolá, musí být odvolání písemné; zaměstnavatel je povinen v něm uvést důvody změny svého rozhodnutí. Zaměstnanec je pak povinen bez zbytečného odkladu výdělečnou činnost skončit způsobem vyplývajícím pro její skončení z příslušných právních předpisů.
(3) Omezení stanovené v odstavci 1 se nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti.
(4) Ustanovení odstavců 2 a 3 se použijí, pokud zvláštní zákon nestanoví jinak.

S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Jana Kavková
Kategorie dotazu: Peněžitá pomoc v mateřství
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.