Aperio

Online poradna pro rodiče, odpověď

Téma: Návrat do zaměstnání po RD, zkrácení úvazku

12.09.2018

Dobrý den, mám dotaz ohledně návratu do práce po RD. Původně jsem se měla vracet v březnu letošního roku (to dovršilo mladší dítě 3 let), domluvila jsem se ale se zaměstnavatelem, že se vrátím až 15.9. po adaptaci dcerky ve školce. Vzala jsem si neplacené volno. Už tenkrát mi má šéfová sdělila, že potřebuje, abych se vrátila do práce na plný úvazek bez jakýchkoli výjimek. Před nástupem na druhou mateřskou jsem totiž 2 hodiny denně pracovala z domova. Dohodly jsme se, že nelpím na návratu na to samé místo a ještě ten samý den jsem jsem na HR poslala CV a popsala svou představu o náplni práce, aby mi mohli v rámci firmy najít jiné adekvátní místo. S hledáním ovšem začali až v červnu a našli doteď jen dvě pozice. Jedna z toho je pro mě z personálních důvodů nepřijatelná, to jsem jim sdělila a oni toto akceptují. Na obsazení druhé pozice jsem byla na pohovoru, ale nebyla jsem vybrána (z důvodu, že žádám o zkrácený úvazek nebo částečný home office). E-mailem jsem se před 14 dny dotazovala, jaký bude postup, pokud se žádné jiné místo nenajde, na který jsem nedostala odpověď. Teď mám 14 dní do nástupu a zaměstnavatel na mě tlačí, abych buď nastoupila na plný úvazek na původní místo, které mi drží, nebo ukončila pracovní poměr dohodou (tedy bez odstupného). Ani jedna varianta pro mě není zcela akceptovatelná. Jedna cesta do zaměstnání mi trvá přes půl hodiny, tudíž bych nezvládala ani dovést a vyzvednout děti ze školy a školky a to nemluvím o čase, který bych s nimi ráda trávila i v průběhu týdne. Jinou práci zatím nemám, i když hledám. Chci se zeptat, jestli mám nárok odmítnout obě jejich řešení a požadovat po zaměstnanci zkrácenou pracovní dobu. Jedná se o kancelářskou a produkční práci a jediný problém, který oni řeší je personální obsazení ostatních míst (kolegové by prý množství práce, kterou naše oddělení má ve stávajícím počtu osob, nestíhali. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
Vy máte stále platnou pracovní smlouvu, takže to, co je v ní uvedeno, musíte jako obě strany smluvního vztahu dodržovat. Jestliže jste tedy měla ve smlouvě uvedenu i tu část o několika hodinách práce z domova, tak i tato část smlouvy platí. Zaměstnavatel Vám nemá co nabízet jinou práci, má Vás zaměstnávat v souladu s pracovní smlouvou, jedině, kdybyste souhlasila, tak může dojít ke změně pracovní smlouvy dodatkem a v něm budou změny takové, na které budete ochotna přistoupit. Můžete tedy nastoupit na své původní místo a následně ihned požádat o zkrácení úvazku.
Dle § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, těhotná zaměstnankyně nebo zaměstnanec, který prokáže, že převážně sám dlouhodobě pečuje o převážně nebo úplně bezmocnou fyzickou osobu, o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.
Za vážné provozní důvody nelze v žádném případě považovat to, že se zkrácení vašeho úvazku zaměstnavateli nehodí a poněkud by mu to zkomplikovalo život, např. by musel učinit nějaká opatření. Musí se skutečně jednat o provoz, který by nemohl fungovat, pokud by se vám zkrátil úvazek. Pro posouzení vážnosti provozních důvodů u zaměstnavatele je rozhodující vyhodnocení, jaký zásah do provozu představuje zkrácení pracovní doby ve srovnání se situací, kdyby rodič pracoval na plný úvazek. Jedná se především o případy, kdy je znemožněn, narušen nebo vážně ohrožen řádný provoz (plnění úkolů nebo činnosti) u zaměstnavatele. Vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a účinně obhájit, ovšem definitivní rozhodnutí může dát pouze soud. Z toho vyplývá bohužel to, že pokud bude zaměstnavatel trvat na tom, že Vám zkrácení úvazku neumožní, definitivně Vám pomůže až soud. Veďte pokud možno se zaměstnavatelem konverzaci písemně, podejte si žádost o zkrácení úvazku a požadujte písemnou odpověď.
S pozdravem

Autor(ka) odpovědi: Kateřina Štěpánková
Kategorie dotazu: Zaměstnání a podnikání rodičů
Ohodnoťte prosím spokojenost s odpovědí: dotazník zde

Rychlé odkazy

Kategorie dotazů poradny

 
 

Benefiční odpoledne přineslo 40 000,-
pro APERIO poradnu


Díky vám poskytneme rodičům 5 000 minut právního poradenství navíc.

Nová příručka pro rodiče na rok 2018

NEBOJUJTE SE ZÁKONY - využijte je ve svůj prospěch 2018
Právo, sociální zabezpečení, psychologie
Ušetří vám peníze, čas i energii

 Nebojujte se zákony. Příručka pro rodiče 2018 - ke stažení ve formátu PDF

APERIO kurzy pro rodiče

NOVÉ ŠANCE v Praze a Olomouci pro rodiče v obtížné situaci
práce, výchova, komunikace, finance, osobní rozvoj
podzim 2018

Nové šance

OBJEVTE DALŠÍ inspirativní APERIO KURZY pro rodiče ZDE

APERIO Průvodce porodnicemi

Vyberte si dobře porodnici pro vás a vaše miminko

APERIO Průvodce porodnicemi

Užitečné odkazy

saminadeti.cz
www.saminadeti.cz - tipy, odkazy a rady (nejen) pro sólo rodiče
profem.cz - pomoc obětem domácího a sexuálního násilí
vasevyzivne.cz - bezplatná právní pomoc při vymáhání výživného
Kalkulačka pro výpočet dávek v roce 2017 - nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné
Kalkulačka pro výpočet výše náhrady mzdy v roce 2017 - v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény
Věková a důchodová kalkulačka

Pomohlo vám APERIO?

Přispějte darem na náš účet, pomůžete tak spolu s námi dalším rodičům.
333 777 555 / 2010 variabilní symbol 333.
Odkaz na platební bránu najdete na donorské stránce. Děkujeme!

Nakupujte v internetových obchodech přes web GIVT.cz. Část z Vaší útraty půjde na naši podporu. Nestojí Vás to nic navíc. Děkujeme!
Podpořte nás snadno nákupem ve svém oblíbeném e-shopu přes givt.cz

Naši donoři

Poradna APERIO je podpořena z rozpočtu MPSV ČR a Magistrátem hlavního města Praha.

APERIO v médiích

APERIO v Sama Doma. Co nabízíme pro rodiče v obtížné situaci?

Dokonalé Vánoce nejsou pohodové Vánoce, rozhovor s Eliškou Kodyšovou, psycholožkou a ředitelkou APERIA

Právnička Jana Seemanová v pořadu Sama doma, 1. března 2016.